Ateizmas: kas jis? Šiuolaikinė ateizmo samprata
03 Trečiadienis Geg 2017
Autorius: administratorius
Žymos: „naujasis ateizmas“, Ateizmas Atgimimo ir Švietimo epochose, Ateizmas Lietuvoje, ateizmas plačiąja ir siaurąja prasme, Ateizmo termino atsiradimas, deizmo esmė, egzistencialistinė ateizmo atmaina, froidistinis ateizmas, Juozas Barzdaitis, laisvamanybės esmė, Liudvigo Fojerbacho ateizmas, Lukrecijaus Karo poemos „Apie daiktų prigimtį“ ateizmas, marksistinio ateizmo esmė, panteizmo esmė, tradicinis šiuolaikinės Vakarų Europos ateizmas, voliuntaristinis ateizmas
Šiandien – tai beveik išnykęs žodis iš viešosios erdvės. Jį retai sutiksime spaudoje, televizijos laidose, dar rečiau knygų viršeliuose. Jei jis ir vartojamas, tai dažniausiai neigiama prasme. Todėl net tie, kuriuos galėtume pavadinti ateistais, patys save įvardija laisvamaniais, agnostikais, humanistais, tolerantais, pozityvistais ir pan. Štai dėl ko, bandant susivokti, pirmiausia reikia prisiminti ateizmo sąvokos raidą ir turinį.
Ateizmas – terminas, sudarytas iš graikų kalbos žodžio theos (dievas) ir jo egzistavimą neigiančios dalelytės a (ne). Teizmas – pažiūrų sistema, teigianti dievo egzistavimą, o ateizmas – jį neigianti. Paraidžiui verčiant į lietuvių kalbą, ateizmas – bedievystė, o jį pripažįstantis žmogus – bedievis, kitaip sakant, neigiantis dievo ir jo antgamtinio veikimo egzistavimą. Kasdieninėje religinėje sąmonėje, ypač primityviausiame jos lygyje, tai asocijuojasi su žodžiais nepraustaburnis, piktavalis, visko, kas šventa, niekintojas ir pan. Svarbu suvokti, kad terminas ateizmas tik įvardija patį reiškinį, bet negali nusakyti jo, kaip teorijos, argumentų sistemos turinio, kuris yra sudėtingas ir istoriškai sąlygotas.
Pirmasis ateistais dievo buvimą neigiančius žmones pavadino krikščionių teologas Klemensas Aleksandrietis (II–III a.). Tačiau tai nereiškia, kad ateizmas atsirado tik tais mūsų eros amžiais.
Jau pirmuosius pasaulio pažinimo žingsnius žmogus vertino kritiškai, nes tik teisingos žinios galėjo jam padėti išgyventi, kaupti patirtį. Praktinėje veikloje atsiradęs kritiškas žvilgsnis negalėjo nekrypti ir į besiformuojančius religinius vaizdinius. „Ar bent vienas sugrįžo iš ano pasaulio ir papasakojo apie jį?“ – drumstė pomirtiniu gyvenimu tikinčiųjų protus pirmieji skeptikai.
Nepaliaujamai gausėjant tikroms žinioms apie gamtą, sudėtingėjant visuomeniniams ir žmonių tarpusavio santykiams, ne vienas to meto mąstytojas suvokė, jog pripažinti pasaulio priklausomybę nuo dievų, savavališkai kuriančių ir naikinančių pasaulio reiškinius, vadinasi, paneigti sveiką protą, visai nesiskaityti su tuo, ką rodo patirtis ir sukauptos žinios. Reikia stengtis aiškinti reiškinius jų pačių prigimtimi, surasti materialų pagrindą, kuris yra visa ko pradžia. Vieni tokiu pagrindu laikė ugnį, kiti – vandenį, treti – atomą. Ir darė išvadą, jog pasaulio nesukūrė niekas nei iš dievų, nei iš žmonių.
Antra kryptis, kuria vystėsi ateistinė mintis, – tai pastangos žmonių tarpusavio santykius aiškinti natūraliomis, nuo dievų valios nepriklausančiomis priežastimis, noras padėti žmonėms įveikti įsivaizduojamų dievų baimę. Vienas iš pirmųjų antikos mąstytojų, kuris nepripažino jokių dievų egzistavimo, buvo romėnų filosofas ir poetas Lukrecijus Karas (Titus Lucretius Carus, apie 98 –55 pr. m.e.). Poemoje „Apie daiktų prigimtį“, remdamasis antikos materialistų išvadomis, jis vaizdinius apie dievus paskelbė gamtos reiškinių esmės nežinojimo rezultatu. Kreipdamasis į įtikėjusius dievais ir jų bausmėmis, poetas rašo:
„Gimine tu nelaiminga žmonių! Tu reiškinius tokius
valiai priskyrei dievų, pripažindamas pyktį jiems rūstų!
Kiek tu vaitojimų paruošei sau, ir kentėjimą kokį
mums palikai, ir kiek ašarų mūsų vaikams ir vaikaičiams!
Juk ne tame tavo sielos skaistumas, kad, galvą apgaubęs,
prie statulų šliauži ir prie aukuro vis puldinėji,
ar kad, ant žemės parpuolęs ir delnus iškėlęs į viršų,
priešais dievų šventovę guli, ar krauju keturkojo
pjaunamo aukurą vis pašlakstai, ar kad įžadus murmi –
bet tik tame, kad gali ramia siela viską stebėti“.
(Lukrecijus. Apie daiktų prigimtį // Lemtis: iš antikinės poezijos. Vilnius, 1972, p. 63–64).
Skaitai šiuos Lukrecijaus žodžius ir atrodo, kad jie parašyti šiandien. Be abejo, krikščionybės gynėjai, išgirdę tokią mintį, stos piestu. Kas, jei ne pirmieji krikščionys atmetė tikėjimą stabais, sudaužė jų statulas ir šventoves, atmetė gamtos dievus ir jų garbinimą!? Taip, iš tikrųjų vietoj tų bauginančių dievybių jie sukūrė mielaširdingą, mylintį ir užjaučiantį dievą Bet ar daug kas pasikeitė? Gal tik viskas atrodo tauriau ir dvasingiau? Pavyzdžiui, katalikai nebeaukoja gyvų būtybių, bet, priimdami komuniją, tariasi valgą Kristaus kūną ir gerią Kristaus kraują. Ką gi, – taikliu to paties Lukrecijaus pastebėjimu: „Kaukės nukrinta, esmė pasilieka“.
Įsigalėjus krikščionybei, gamtamokslinės teorijos, filosofinės sistemos, grožinės literatūros kūriniai taip pat, kaip ir anksčiau, kėlė pasaulio sandaros, visuomenės sanklodos, dorovės kilmės klausimus, į kuriuos neretai atsakydavo visai ne taip, kaip teigė religija ir teologija. Tačiau laisvamaniškos idėjos ilgus šimtmečius turėjo labai nedaug galimybių susilaukti platesnio pritarimo ar pozityvaus vertinimo.
Palankesnės sąlygos kritiniam požiūriui į religiją ir bažnyčią atsirado tik XV–XVI a., t.y. Atgimimo (Renesanso) epochoje. Tuo laikotarpiu ima griūti feodalinė santvarka ir formuojasi nauji visuomeniniai santykiai. Aršiausias jų stabdys ir priešininkas buvo bažnyčia ir jos diegiama pasaulėžiūra. Ji pastojo kelią ne tik naujų socialinių santykių vystymuisi, bet ir tuo metu išryškėjusiai gamtos mokslų pažangai, laisvam asmenybės tobulėjimui. Prisiminkime kad ir bažnyčios kovą su Mikalojaus Koperniko bei Galilėjo Galilėjaus astronominiais atradimais, inkviziciją ir „raganų“ medžioklę. Bet nepaisant to, į besiformuojančią naują Vakarų Europos mintį vis labiau skverbėsi idėjos, skatinančios žmones vaduotis iš religinės reglamentacijos, priimti mokslinį, bažnyčios atmetamą pasaulėvaizdį bei socialinį modelį..
Ši tendencija ypač sustiprėjo XVII ir XVIII a., pergalingų buržuazinių revoliucijų metais. Kylančios buržuazijos ideologai negailestingai atmetė viduramžių scholastinę filosofiją, religinį fanatizmą, pasisakė prieš bažnyčios dvasinę diktatūrą, skelbė moralės nepriklausomumą nuo religijos, propagavo pasaulėžiūrinį pakantumą bei minties laisvę. Ši epocha buvo pavadinta Švietimo (Apšvietos) vardu. Žodis „ateizmas“ joje nustojo buvęs keiksmažodžiu. Iškilo visa plejada mąstytojų ateistų: Polis Holbachas (Paul Holbach, 1723–1789), Deni Didro ( Denis Diderot, 1713–1784), Lametri (Lamettrie, Jyulyen Ofre de,1709– 1751) ir kt. Jie ne tik kritikavo reakcingą bažnyčios veiklą, bet ir atskleidė religijos žemiškąsias šaknis ir žemiškuosius tikslus, neigė antgamtinių jėgų egzistavimą ir siūlė reikšmingus visuomeninius bei asmeninius idealus, kvietė jiems paskirti savo gyvenimą.
Nežiūrint bažnyčios priešinimosi, šios idėjos vis labiau skverbėsi į masių protus ir širdis. Dingo vergiškas paklusnumas ir nuolankumas bažnyčiai, nebeteko magiškos galios tokie epitetai, kaip „dievo pateptasis“, „dievo tarnas“ ir pan. Atgimimo ir Apšvietos epochose pradėti vartoti šiandien visuotinai paplitę kritinį požiūrį į religiją žymintys terminai: laisvamanybė, deizmas, panteizmas.
Laisvamanybė – labai plati ir talpi sąvoka, apimanti bet kurią religijos ir bažnyčios, vienuolijos kritiką. Tai gali būti dvasininkijos kovos su pažangiomis visuomenės jėgomis demaskavimas (antiklerikalizmas), Biblijos teikiamo pasaulėvaizdžio nepagrįstumo atskleidimas, religinių dogmų kritinė analizė. Beje, tokia kritika gali užsiimti ir religijos apologetai, kurie nori tik patobulinti bažnyčią ir religiją, priderinti ją prie laikmečio reikalavimų, ir ateistai, kurie analizuoja religiją, atskleisdami jos žemiškąsias šaknis ir žemiškuosius tikslus, žodžiu, neigia antgamtinių jėgų egzistavimą.
Deizmas – tai filosofinė koncepcija ar pažiūra, pripažįstanti dievą kaip pirminį Visatos postūmį ar antgamtinį protą, nustačiusį bendruosius dėsnius, bet vėliau nesikišantį į gamtos ir žmonių reikalus. Todėl deistai visiškai atmeta kaip nereikalingas ir beprasmiškas religines dogmas bei bažnytinius ritualus. XVII a. vienas garsiausių deistų Europoje buvo anglų mąstytojas Tomas Hobsas (Thomes Hobbes, 1588–1679). XVIII a. ypač įtakingas buvo deistas, prancūzų filosofas, rašytojas Volteras (Voltaire, tikr. Fransua Mari Arujė, 1694–1778).
Panteistai taip pat vartoja sąvoką dievas, bet jį supranta ne kaip antgamtinę esybę, o kaip visuotinę būtį, viską apimančią substanciją, kuri yra savęs pačios priežastis. Vienas pirmųjų mąstytojų, pradėjusių reikšti panteistines idėjas, buvo Džordanas Bruno (Giordano Bruno, tikr. vardas Filippo, 1548–1600), inkvizicijos sudegintas ant laužo. O olandų filosofas Benediktas Spinoza (Benedictus de Spinoza, tikr. Baruchas Spinoza, 1632–1677) sukūrė nuoseklią panteizmo teoriją. Joje ypač išplėtota pasaulietinė etika. Viskas vyksta dėsningai, žmogaus veiksmus apsprendžia jo, kaip visuotinės būties dalies, esmė: poreikis išsaugoti patį save. O tai padaryti galima tik padedant kitam žmogui. Todėl dorovės priežastis – kitų žmonių laimė, ta dvasinė palaima, kurią suteikia dorybingas gyvenimas.
Ateistines mintis reiškė įvairių filosofinių pažiūrų žmonės. Be materialistų, religiją aštriai kritikavo ir antgamtinio dievo egzistavimą neigė taip pat kai kurie mąstytojai, kuriuos tradiciškai vadiname idealistais voliuntaristais. Garsiausi iš jų – Artūras Šopenhaueris (Arthur Schopenhauer, 1788–1860) ir Frydrichas Nyčė (Friedrich Nietzsche, 1844– 1900). A.Šopenhaueris buvo pirmasis iš šiandien pripažįstamų didžiųjų filosofų, drąsiai reiškusių ateistines idėjas. Jis aiškiai ir tvirtai paneigė antgamtinį pasaulį, tvirtindamas, kad gyvename erdvėje ir laike ir kad bet kokia nemateriali būtis yra klaidingas ir nereikalingas vaizdinys. Šopenhaueris teigė, jog visoje gamtoje egzistuoja negailestinga, nepasotinama pirminė gyvenimo galia, kurią jis pavadino valia. „Kad ir kur pažvelgtume, – matome siekį, kuris yra visa ko esmė ir savastis“ (žr. Irvin D. Yalom. Gydymas Šopenhaueriu. Vilnius: Vaga, 2012, p. 250).
„Dar niekada nei tiesiogiai, nei netiesiogiai, nei dogmatiškai, nei alegoriškai jokioje religijoje nėra slypėjusi tiesa. Visos religijos gimė iš baimės ir reikalo, įsibrovė į būtį proto klystkeliais“,– rašė F. Nyčė (žr. Nietsche, Friedrich. Žmogiška, pernelyg žmogiška. Iš vokiečių kalbos vertė Alfonsas Tekorius. – Vilnius: Alma littera, 2013, p.87). Visa ko pagrindas yra valia gyventi.
XIX a. viduryje pasaulį, ypač krikščioniškąjį, sukrėtė anglų mokslininko Čarlzo Darvino (Charles Robert Darwin, 1809–1882) veikalas „Rūšių kilmė“ (1859), kuriame buvo išdėstyta natūraliosios evoliucijos teorija. Anot jos, stulbinančio sudėtingumo ir gražumo gamtos įvairovė – evoliucijos, vykstančios natūralios atrankos keliu, padarinys. Ne išimtis čia yra ir žmogus. Prieš evoliucijos teoriją sukilo bažnyčia. Net šiandien kai kuriose JAV mokyklose draudžiama ją dėstyti. Išleista daugybė teologinių veikalų, mėginančių šią teoriją atmesti arba priderinti prie pasaulio teologinės sampratos. Savo ruožtu Darvino teorija paskatino mokslininkus drąsiau ginti mokslinį pasaulėvaizdį, tapo daugybės ateistinių kūrinių gamtamoksliniu pagrindu.
Bet kartu kilo klausimas, kodėl religija neišnyksta, nors mokslo pažanga neabejotina. Dar daugiau – religingumas neretai tarytum iš naujo atgyja. „Tiesa ne mąstyme ir ne žinojime. Tiesa – žmogaus gyvenimo ir būties pilnatvėje“, – teigė vienas žymiausių XIX a. vokiečių filosofų, ateistas Liudvikas Fojerbachas (Ludwig Andreas Feuerbach, 1804–1872, žr. Fojerbachas, L. Krikščionybės esmė, vertė Alfonsas Tekorius, 1985). Religiją Fojerbachas analizuoja kaip prieštaravimo tarp žmogaus norų, siekių, svajonių ir tikrovės iliuzinį išsprendimo būdą, jų fantastinę transformaciją. Žmogus religinėje fikcijoje gauna tai, ko jis siekia ir trokšta realiame gyvenime. Žmogus yra religijos pradžia ir pabaiga. Religijos esmė – tai žmogaus esmė, susvetimėjusi pačios savęs atžvilgiu, reziumuoja Fojerbachas ir kaip išeitį siūlo visuotinos meilės idėją. Vietoj dievo religijos sukurkime žmogaus religiją, meilės religiją.
Bet tokias iliuzijas niekais vertė XIX amžiaus antros pusės socialiniai ekonominiai, klasiniai prieštaravimai ir juos atitinkantys politiniai interesai, kurių nesišalino nei protestantų, nei katalikų bažnyčios. Tai vertė mąstytojus religiją vertinti politinės kovos kontekste ir skatino iš principo naujai pažvelgti į visuomenės socialinės ekonominės sanklodos ir religijos ryšį. Istorijos materialistinės sampratos pradininkas Karlas Marksas (Karl Marх, 1818–1883), pritardamas L.Fojerbachui, jog religija nėra nežinojimo, nemokšiškumo ar apgaulės rezultatas, kartu teigė, jog pagrindinės jos šaknys slypi ir ne abstrakčiai suvoktoje žmogaus prigimtyje. Žmogaus susvetimėjimas savo paties atžvilgiu, kitaip sakant, religinis susvetimėjimas. t.y. žmogaus norus pildančio dievo vaizdinio sukūrimas), yra susvetimėjusių (neteisingų, išnaudotojiškų) visuomeninių (gamybinių ir kt.) santykių rezultatas. „Religija – beširdžio pasaulio širdis“. Todėl K. Markso pateiktoje religijos ir jos įveikimo sampratoje svarbiausia – ne religijos kritika, o tų sąlygų, kurioms esant ji tarpsta, panaikinimas. Tačiau, atskleisdamas religijos socialinę prigimtį, K. Marksas atskleidžia ir jos socialines funkcijas, jos grįžtamąjį konservatyvų poveikį ją pagimdžiusioms ir palaikančioms sąlygoms. Todėl marksizmas neneigia šviečiamojo darbo formuojant teisingą, „be jokių pašalinių priedų“ pasaulėžiūrą.
Pas mus šiandien Karlas Marksas ignoruojamas ar net tretiruojamas, bet be jo atliktos socialinės ekonominės kapitalizmo analizės, manau, negali apsieiti joks objektyvus visuomeninių santykių tyrimas. Be jo pateiktos religijos sampratos taip pat neįmanoma teisingai atsakyti į klausimą apie religijų vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje.
XX a., be marksistinio ateizmo, kuris toli gražu nebuvo vienalytis, ateizmas reiškėsi ir kitomis atmainomis. Jas sąlygiškai būtų galima suskirstyti į 3 grupes.
- Tradicinis Vakarų Europos ateizmas, besiremiantis istorija, gamtos mokslais, logika. Žymiausias ir įtakingiausias iš šios krypties ateistų buvo Bertranas Raselas (Bertrand Arthur William Russell, 1872–1970), britų filosofas, logikas, matematikas, eseistas ir visuomenės veikėjas, Nobelio literatūros premijos laureatas (1950). Žinomiausi jo ateistiniai darbai: „Religija ir mokslas, „Kodėl aš ne krikščionis“, liet. „Religija ir mokslas“ (1982). Pagrindinė religijos ir mokslo priešiškumo priežastis, anot B. Raselo, yra tai, kad mokslas remiasi faktais ir jų apibendrinimu, o religija – dieviškuoju apreiškimu, Biblija ir teologų autoritetu, reikalaujančiu ne analizės, o besąlygiško tikėjimo.
- Froidistinis ateizmas. Zigmundas Froidas(Sigmund Freud, 1856–1939) – austrų antropologas, psichologas, psichiatras, psichoanalizės pradininkas, sukūręs mokymą apie pasąmonę. Froido kūrybinis palikimas gausus. Pastaraisiais dešimtmečiais nemažai jo kūrinių išversta ir į lietuvių kalbą, pavyzdžiui, veikalas „Totemas ir tabu“ (2010). Savo darbus Z. Froidas grindė individualaus ir istorinio vystymosi paralelizmo idėja. Kiekvienas individas, tvirtino jis, vienaip ar kitaip trumpai pakartoja žmonijos vystymąsi. Vadinasi, atskiro individo vystymasis gali būti vertinamas kaip apskritai visuomenės dvasinės raidos analogas. Individualūs psichologiniai ir socialiniai istoriniai vystymosi dėsningumai pagrindiniais savo aspektais sutampa. Religija atsiranda dėl Edipo komplekso – vaikų psichoseksualinio vystymosi ypatumų, dėl kurių abiejų lyčių vaikai žiūri į tėvą kaip į konkurentą kovoje dėl motinos meilės, o ateizmo šaknys, anot Z.Froido, glūdi produktyviame to komplekso sukeltų sunkumų įveikime. Išsilaisvinimas iš religinių iliuzijų vyksta tokiu laipsniu, kokiu bręstantis žmogus vaduojasi iš tėvo globos, atsikrato savo infantilinio bejėgiškumo, tampa savarankiška, sąmoninga, laisvai mąstančia asmenybe. „Psichoanalizė, – rašė Froidas, – išmokė mus matyti intymų ryšį tarp tėvo komplekso ir tikėjimo į dievą, ji mums atskleidė, jog asmeninis dievas yra ne kas kita, kaip idealizuotas tėvo vaizdinys. Mes kasdien pastebime, kaip žmonės nustoja tikėti į dievą, kai tik jų akyse sugriūna tėvo autoritetas“.
- Egzistencialistinis ateizmas. XX a viduryje, ypač pokario metais aktyviai reiškėsi ir didelę įtaką turėjo egzistencializmo filosofija. Egzistencializmas buvo ne vienalytis. Kai kurie iš egzistencialistų priskyrė save prie ateistų (Ž.P. Sartras, A. Kamiu). Vienas ryškiausių ateistų egzistencialistų buvo prancūzų filosofas, rašytojas ir visuomenės veikėjas Žanas Polis Sartras (Jean-Paul Charles Aymard Sartre, 1905–1980). Savo ateizmo sampratą jis kondensuotai išsakė veikale „Egzistencializmas yra humanizmas (1946, liet. 2016, taip pat žr. http://www.tekstai.lt/zurnalas-metai/254-jean-paul-sartre-egzistencializmas-yra-humanizmas-1?catid=117%3A2005-m-nr-2-vasaris), Už autobiografinę apysaką „Žodžiai“ (1964, liet 1966) Sartrui buvo paskirta Nobelio premija.
Sartras teigia, jog bet kurią žmogaus būties analizę reikia pradėti ne nuo jo objektyvių egzistavimo sąlygų, o nuo cogito, t.y. nuo žmogiškojo subjektiškumo, kuris yra tapatus žmogaus savimonei ir gali būti pavadintas „būtimi-sau-pačiai“. Bet kurie žmogaus siekiai, tikslai, vertybės išimtinai priklauso nuo jo subjektyvaus pasirinkimo, nuo to, kokią prasmę jis suteikia savo gyvenimui, išsiverždamas iš bet kurių priežasties-pasekmės ryšių. Nėra jokios „gamtines“ ar „dieviškos“ esaties, kuri galėtų nulemti žmogaus mąstymą ir elgesį. Žmogus pats yra atsakingas už savo nesėkmes ir kančias, už savo sprendimų ir veiksmų rezultatus. Žmogus yra absoliučiai laisvas, dar daugiau – jis yra pasmerktas laisvei. Dievo buvimo teigimas yra nesuderinamas su asmenybes laisve, su laisvo užsiangažavimo, laisvo pasirinkimo ir atsakomybės absoliutumu. Jeigu dievas ir egzistuotų, vardan laisvo pasirinkimo ir atsakomybės žmogus turėtų elgtis tarytum jo nebūtų. Kartu Sartras pabrėžia, kad ši žmogui laisvės uždėta atsakomybės našta yra labai sunki.
Pastaraisiais dešimtmečiais pirmaujančias pozicijas ateistinės minties fronte užėmė anglakalbiai autoriai, Anglijos ir JAV mokslininkai, filosofai bei publicistai. Dabar jie dažniausiai vadinami naujaisiais ateistais. Iš jų pirmiausia minėtini šie: britų mokslininkas ir mokslo populiarintojas Ričardas Dokinsas (Clinton Richard Dawkins, g. 1941), amerikiečių filosofas ir rašytojas Semas Harisas (Sam Harris, g.1967), anglų kilmės amerikiečių rašytojas, žurnalistas Kristoferis Hitčensas (Christopher Eric Hitchens, 1949–2011), amerikiečių astronomas, fizikas, filosofas Viktoras Stengeris (Victor J. Stenger, 1935–2014), anglų filosofas Antonis Graylingas (Anthony Clifford Grayling, 1949), amerikiečių filosofas ir rašytojas Danielius Denetas (Daniel Clement Dennett, g. 1942) ir kt. Paminėsiu keletą šių autorių kūrinių charakteringais pavadinimais – R.Dokinso „Dievo iliuzija“ (2005), Semo Hariso „Religijos pabaiga“ (2004), Viktoro Stengerio „Dievas: nevykusi hipotezė“ (2007), Kristoferio Hitčenso „Dievas – ne meilė“ (2007). Lietuvių kalba yra išleistos R. Dokinso knygos „Dievo iliuzija“ (leidykla „Vega line“, 1910) bei „Magiškasis pasaulis. Mokslo atsakymai į klausimus, kas ir kodėl“ (leidykla „Alma litera, 1913) ir Semo Hariso „Laiškas krikščionių tautai“ (leidykla „kitos knygos“, 1914).
„Naujojo ateizmo“ banga sukėlė nemažą įvairių krikščioniškųjų bažnyčių, teologų ir religijos filosofų pasipiktinimą, o gal ir nerimą. Minėtų ir kitų ateistų, tame tarpe ir žymių ateistiškai mąstančių mokslininkų knygos, paskaitos, konferencijos, pasirodymai televizijose ir internete religijos gynėjų buvo sutiktos šūksniu: „Ateistinis fundamentalizmas kelia galvą!“ Religininkai tikriausiai galvojo ir tikėjosi, kad ateizmas, kaip teorija ir kaip visuomeninis judėjimas, jau nebepasireikš.
Apie ką gi rašo ir kalba „naujieji ateistai“? Jų tematika, galima sakyti, yra tradicinė: religijos esmė ir atsiradimas, jos istorinė evoliucija, mokslo ir religijos santykis, visuomenės pažanga ir religija, moralė ir religija. Tačiau šias problemas jie gvildena naujos bažnyčios taktikos laikais, kai visu garsu šaukiama, kad nėra jokios priešpriešos tarp mokslo ir religijos, kad religija yra socialinės pažangos variklis, sąžinės laisvės – garantas. „Naujieji ateistai“ šiuos ir kitus religijos apologetų argumentus griauna vieną po kito, dar daugiau – parodo, kad bažnyčios kova su mokslu, pažanga vyksta ir šiandien. Tai ne tik abortų, prezervatyvų draudimas, bet ir kova su natūraliosios evoliucijos teorija, jos iškraipymas, genomo tyrimų, pagalbinio apvaisinimo tretiravimas. Tai rodo, sako jie, kad bažnyčiai rūpi ne žmonių interesai, o jos pačios principai, kuriems griūnant, griūna ir bažnyčios įtaka. Moralė – taip pat nėra dievo duota, o žmogaus psichofizinės evoliucijos, socialinio kultūrinio vystymosi rezultatas. „Naujieji ateistai“ daug rašo apie reakcingiausių arabų šalių politinių ir teroristinių jėgų pastangas panaudoti islamą savo interesams. Bet kartu jie pažymi, kad ir krikščionybės istorijoje gausu tokių momentų. Žodžiu. „naujasis ateizmas“ – tai kovingas ateizmas, kuris nenusiteikęs kalbėti apie religiją paplonintu balsu, daryti jai kokias nors nuolaidas. Jis kviečia ateistus netylėti, deklaruoti savo ateistines pažiūras. Tą teisę jiems, esą, užtikrina laisvės, įtvirtintos demokratinių šalių Konstitucijose.
Reikia paminėti dar vieną šiuolaikinio ateizmo atmainą, kurios esminį bruožą sudaro ateistinės pasaulėžiūros humanistinės prigimties ir reiškimosi atskleidimas. Vienas žymiausių humanistinio, „dvasingojo“ ateizmo pagrindėjų ir skleidėjų yra žymus prancūzų filosofas Andre Kont-Sponvilis (André Comte–Sponville, g. 1952). Ateizmo fenomeną jis išsamiai aptaria veikale „Ateizmo dvasingumas“ („L’Esprit de l’athéisme“, 2006). Ateizmo humanizmą ir dvasingumą, anot A. Kont-Sponvilio, liudija jo tikėjimas žmogumi dorovingai bei dvasingai gyventi be tikėjimo į dievą. A.Kont–Sponvilis nihilistiškai neatmeta dvasinės tradicijos, kuriai formuojantis nemažos įtakos turėjo krikščionybė.
Kaip moksliškai pagrįstą ir doroviškai reikšmingą žmogaus dvasinio gyvenimo dalį ateizmą nagrinėja ir prancūzų filosofas Mišelis Onfre (Michel Onfray, g. 1959) veikale „Ateologijos traktatas“ („Traité d’athéologie. Physique de la métaphysique“, 2005) bei knygoje „Ginant ateizmą“ („ In defense of atheism“ , 2008).
Ateizmas Lietuvoje. Lietuvoje ateizmas taip pat reiškėsi įvairiomis formomis. Jos istorijoje būta ir dramatiškų puslapių. Prisimintinas LDK ateizmo pradininko Kazimiero Liščinskio sudeginimas ant laužo Varšuvoje 1689 m.
Ypač pastebimas ateizmo proveržis Lietuvoje vyko XIX a. pab. – XX a. pr. nacionalinio atgimimo metais. Lietuvos ir išeivijos kultūrininkai ir visuomenininkai Jonas Šliūpas, Vladislovas. Dembskis, Juozas Adomaitis–Šernas, Stasys Matulaitis ir kt., atsižvelgdami į to meto socialines politines realijas, kritiškai vertino klerikalų veiklą, remdamiesi pasaulyje garsiais to meto laisvamanių ir ateistų veikalais, iš materializmo pozicijų nagrinėjo įvairias su religija susijusias problemas, atliko didžiulį darbą kovojant su religiniu fanatizmu, įtvirtinant sąžinės laisvės idėją (žr. Barzdaitis, Juozas. Ateizmo tradicijos Lietuvoje, 1980).
Juozas Barzdaitis – žymiausias Lietuvos ateizmo istorijos tyrinėtojas. Jis gimė 1922 m. gegužės 18 d. Šakiuose, mirė 1984 m. gruodžio 1 d. Vilniuje. Palaidotas Šakių kapinėse.
Juozas Barzdaitis 1950 m. baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą ir iki 1975 m. šiame universitete dėstė filosofiją, filosofijos istoriją, mokslinį ateizmą, redagavo filosofijos žurnalą „Problemos“. Nuo 1975 m. dirbo MA Filosofijos, sociologijos ir teisės institute, tyrė materialistinės ir ateistinės minties raidą Lietuvoje. Iš jo gausaus kūrybinio palikimo galima paminėti šias studijas: Religijos kilmė ir kitimas: Ikiproletarinių ateistinių pažiūrų Lietuvoje marksistinė analizė, 1976; Visuomeninis religijos vaidmuo: (XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios Lietuvos ateistinė mintis), 1981; Ateizmo tradicijos Lietuvoje: (XIX a. pabaiga ir XX a. pradžia), 1980.
Laisvamaniškas bei ateistinis judėjimas buvo aktyvus ir prieškario Lietuvoje. Jo gretose buvo įvairių sričių mokslininkų, gydytojų, mokytojų, rašytojų, paprastų miesto ir kaimo žmonių. Jie buvo susibūrę į „Laisvamanių etinės kultūros draugiją“ (1924–1941), leido žurnalą „Laisvoji mintis“, steigė laisvamanių kapines, skaitė paskaitas, skleidė kritinį požiūrį į religiją ir bažnyčią studentų auditorijose. Iš aktyviausių reikia paminėti Joną Vabalą- Gudaitį, Joną Kairiūkštį, Tadą Ivanauską, Vladą Dubą, Alfonsą Žukauską, Joną Laužiką, Joną Ilgūną, Karolį Valašiną, Matą Untulį, Joną Minių ir kt. Jų knygos ir straipsniai bei veikla buvo reikšminga atsvara klerikalams, kurie buvo uzurpavę įvairiausias gyvenimo sritis, ypač švietimą, perėmę nemažą valstybės funkcijų, pavyzdžiui, civilinę metrikaciją, įvedę cenzūrą mokymo įstaigoms skirtai lektūrai.
Daugumą laisvamanių judėjime dalyvavusių žmonių reikėtų laikyti ateistais, nepripažinusiais jokių antgamtinių esybių ar priežasčių, nors savo socialinėmis politinėmis pažiūromis jie galėjo ir skirtis. Dabar kartais parašoma, kad ateistais laikytini tik tuo metu komunistinėmis pažiūromis pasižymėję laisvamaniai. Taip sąmoningai ar nesąmoningai į vieną krūvą suplakamos politinės ir pasaulėžiūrinės nuostatos. Dar daugiau – ateizmas dažnai siejamas su vadinamuoju tarybinių laikų „valstybiniu ateizmu“, su tikinčiųjų ir dvasininkų persekiojimu, bažnyčių uždarinėjimu. Totalitarinio režimo ir jo vykdytos politikos bažnyčios ir religijos atžvilgiu žlugimas pateikiamas bei dalies visuomenės priimamas kaip apskritai nereliginės, ateistinės sąmonės žlugimas ar išnykimas.
Ar sovietmečiu ateizmas buvo susijęs su to meto politika ir ideologija? Taip, buvo. Jei net menas ir literatūra, teisės, ekonomikos mokslai buvo priklausomi nuo jų, tai ką jau kalbėti apie ateizmą, kuris buvo laikomas neišvengiama išvada iš šios ideologijos ir politikos metodologinio pagrindo – marksizmo-leninizmo. Tačiau tapatinti ateizmą apskritai su konkrečiomis istorinėmis jo apraiškomis, juo labiau su jo panaudojimu nehumaniškiems tikslams yra toks pat nesusipratimas, kaip ir krikščionybės esmės tapatinimas su inkvizicijos veiksmais. Po sistemos padiktuotu politiniu, ideologiniu luobu to laikotarpio ateistiniuose kūriniuose išlieka tai, kas sudaro ateizmo esmę – humanistinių idealų teigimą, mokslo žiniomis paremtą gamtos ir visuomenės reiškinių, mistifikuojamų religijos, aiškinimą, pačios religijos atsiradimo, evoliucijos ir vaidmens istorinį nagrinėjimą. Kai kurie tarybinio laikotarpio ateistai nedviprasmiškai pasisakė prieš ateistinės propagandos vardu vykdomą tikinčių žmonių teisių, sąžinės laisvės varžymus.
Šiuolaikinį, kaip ir praeities, ateizmą persmelkia mintis, kad religija yra žemiškos, natūralios kilmės. Jokie dievai, kaip antgamtinės būtybės, neegzistuoja, todėl ir religijos apreikšti negalėjo. Ir dievai (dievas), ir juos šlovinanti religija yra žmonių sąmonės padarinys.
Be ateizmo, kritinis požiūris į religiją ir bažnyčią, kaip ir anksčiau, šiandien gali reikštis įvairiomis formomis: antiklerikalizmu (nepritarimu kai kurioms bažnyčios, jos tarnų socialinėms politinėms, ekonominėms pažiūroms bei veiksmams), skepticizmu bei indiferentizmu (abejingumu religinėms dogmoms, apeigoms), nihilizmu (dievo idėjos atmetimu nekompensuojant jos pozityviomis žiniomis apie gamtą ir visuomenę). Šie požiūriai gali persipinti arba eiti greta vienas kito. Ne tik kasdieniniame mąstyme pasigirsta anksčiau mūsų aptartų deizmo ir panteizmo atgarsių. Deizmo apraiška laikytina ir kai kuriuose mokslo bei mokslo populiarinimo darbuose sutinkama idėja apie Kūrėją, lemiantį Visatos sandarą, arba „kažkokią neapčiuopiamą virš gamtos esančią jėgą“. Neretai taip sakoma ir rašoma siekiant populiarumo ar baiminantis viešosios nuomonės.
Atskirai reikia paminėti agnosticizmą (gr. agnōstos – nepažinus]. Tai tarytum tarpinė grandis tarp teizmo ir ateizmo. Agnostikai teigia, jog nei įrodyti, nei paneigti anapusinio pasaulio, dievo, pomirtinio gyvenimo egzistavimo ir pan., esą, negalima. Todėl jie į ateistų ir teistų polemiką nesikišą. Agnostikai dažniausiai neišpažįsta kokios nors konkrečios religijos, neatlieka religinių apeigų, laiko save laicistais, ekumenistais ir pan. Kaip vertintinas toks požiūris? Tais amžiais, kai bažnyčia užėmė viešpataujančią padėtį, o dauguma žmonių fanatiškai tikėjo religinėmis dogmomis, agnostikai atliko blaivinantį vaidmenį, skatino suabejoti bažnytininkų teiginiais. Šiandien, kai visuomenės sekuliarizacija yra pasiekusi didelį mastą, o bažnyčia, neretai padedama valstybinių institucijų, stengiasi jį sustabdyti, aukštindama savo vaidmenį visuomenės bei asmenybės gyvenime ir diskredituodama ateizmą, aptakūs agnostikų išvedžiojimai iš esmės pasitarnauja tiems, kurie menkina mokslo reikšmę pažįstant ir įprasminant pasaulį.
Šiuolaikinis ateizmas gali reikštis plačiąja ir siaurąja prasme.
Plačiąja prasme – tai pažiūra (pasaulėžiūra), aiškinanti pasaulį – gamtą ir visuomenę – jame pačiame slypinčiomis priežastimis ir neapeliuojanti į jokių antgamtinių jėgų įtaką jam, į kažkokį „antgamtinį pradą“, „aukščiausiąjį protą“, „kūrėją“ ir pan. Besivadovaujantys tokia pasaulėžiūra žmonės ir kasdieniniame gyvenime, ir moksliniuose tyrinėjimuose gali visiškai neliesti nei bažnyčios, nei religijos. Ateizmas savo ištakomis yra antrinis religijos atžvilgiu, kitaip sakant, jis atsirado ir reiškiasi kaip specifinė reakcija į religiškai orientuotą gamtos ir visuomenės reiškinių, tame tarpe ir religijos kilmės ir esmės, aiškinimą. Ateizmas nepateikia ir neieško dievo nebuvimo įrodymų, jis tik kritinės analizės būdu įrodo teologinių dievo buvimo įrodymų nepagrįstumą ir atskleidžia religijos egzistavimo priežastis. Jau nuo Renesanso laikų kai kurie mąstytojai svajojo apie tokią visuomenę, kurioje pasaulis bus suvokiamas „be jokių pašalinių priedų“, tada išnyksiąs ir ateizmas kaip religijos neigimas.
Deja, ir šiuolaikinė civilizacija, nežiūrint akivaizdžios sekuliarizacijos, dar labai toli nuo tokio idealo. O Lietuva, palyginus su dauguma Europos Sąjungos valstybių, išsiskiria tuo, kad čia bažnyčia ir religija, ypač katalikų, nuolat galvanizuojamos, propaguojamos spaudoje, per radiją ir televiziją, visuomenei nuolat pateikiama svarbiausių socialinių reiškinių (kultūros, moralės) religinė interpretacija. O kur dar bažnyčių sakyklos, teologijos fakultetai, religinė spauda, religinės brošiūros ir knygos, specialūs elektroninės erdvės portalai, tikybos dėstymas mokyklose?
Naivu būtų tikėtis, kad tokiomis sąlygomis ateizmas nesireikš siaurąja prasme, t.y. savo specifiniu turiniu –kritiškai nevertins teologinio požiūrio į įvairius gyvenimo reiškinius, neatskleis žemiškos religijos kilmės ir esmės, nepalies bažnyčios kontraversiško istorinio ir šiuolaikinio socialinio vaidmens. Bet tai ne aklas, ne nihilistinis bažnyčios ir religijos bei su jomis susijusių tradicijų, papročių, apeigų atmetimas, o istorinis jų paaiškinimas ir sekuliarizuotos gyvensenos humanistinio bei dorovinio turinio atskleidimas. Tuo ateizmas skiriasi nuo paprasto netikėjimo į dievą.
Normalu būtų, kad, tiek dėmesio skiriant bažnyčiai ir religijai, nebūtų atmetamas ar ignoruojamas mokslinės pasaulėžiūros ugdymas. Adoruojantys bažnyčią ir religiją turėtų nepasiduoti iliuzijai, neva Lietuvoje dauguma žmonių yra religingi. Lietuva negali būti ir nėra išimtis bendrame Europos sekuliarizacijos procese. Deja, to nenorima pripažinti. Ir štai rezultatas – į žmonių sąmonę beldžiasi įvairūs šarlatanai – būrėjos, raganos, aiškiaregiai ir pan. Ateistinės pasaulėžiūros ignoravimas ar net šmeižimas stabdo didelės visuomenės dalies pasaulėžiūrinę ir moralinę brandą.
Papildytas 2013 m. bal. 25 d. straipsnis
35 komentarai
JS :
2013-04-27 10:36
Ar logiškas bei moksliškas pats “ateizmo” terminas. Juk ko nors neigimas suponuoja to neigiamo objekto egzistavimą. O juk ateistai laikosi nuomonės, kad Dievo nėra, tai kam neigti tai, ko nėra? Ir kodėl netinkamas terminas laisvamanybė? Ar jis ne ateizmo sinonimas?
Jonas Mačiulis :
2013-05-01 10:57
Logiškas. Ateizmas – tai žodžių „teistas“, „teizmas“ priešprieša, kaip ir „tikintis-netikintis“, „religingas-nereligingas“. Laisvamanybė ir ateizmas nėra sinoniminės sąvokos. Ateizmas – tik viena laisvamanybės formų, Tai stengiausi atskleisti straipsnyje. J.M.
Felix :
2013-06-09 20:32
Jono Mačiulio traktatą perskaičiau ir pasidžiaugiau: parašyta
labai kvalifikuotai, logiškai ir įtaigiai. Man pasirodė, kad juridinė dalis yra pakankamai argumentuota ir aktuali.
Dėl ateizmo ir ateistų irgi neturiu didesnių priekabių, nors kai kurie filosofiniai dalykai, ko gero, dar turi diskusijų lauką, vertą, gerokai pamąsčius, ir paakėti.
Felix
Vladas :
2013-10-19 21:11
Gerb. J. Mačiulis užpildė giliai moksline, objektyvia informacija skaudžią “baltąją dėmę” (gal tiksliau – “juodą duobę”)mūsų viešojoje sąmonėje. Gal jau pasibaigs ir Lietuvoje pagaliau “laisvė” tik tylėti
realistinės pasaulėžiūros šalininkams? Šis intelektualus
straipsnis, gaila, eiliniams tikintiesiems nelabai bus suvokiamas (ypač susvetimėjimo problema). Bet visumoje – jo reikšmė mąstančiam žmogui neabejotina.
neabejotina. Straipsnis labai informatyvus.
Mikas :
2013-10-20 13:54
Straipsnyje “Ateizmas: kas jis? Šiuolaikinė ateizmo samprata” nuosekliai ir pagrįstai atskleidžiama šiuolaikinė Ateizmo samprata. Autorius analizuoja Ateizmo fenomeną, jo reikšmę įvairiais istoriniais laikotarpiais – nuo Antikos – iki mūsų laikų, parodydamas, kad Ateizmas yra natūrali žmonių reakcija į per prievartą brukamą religinę pasaulėžiūrą. Ateizmo atsiradimą ir vystymąsi paskatino natūrali žmogaus proto, mokslo ir technologijų vystymosi raida, kuri pamažu skatino kritiškai pažvelgti į mus supančią tikrovę ir atmesti tikrovės neatitinkančius religinius postulatus. Deja, nedaug asmenų (net ir šiais laikais) gali pavadinti save laisvamaniais – net ir šiuolaikinė bažnyčia stengiasi visomis išgalėmis įsitvirtinti visose gyvenimo srityse, palikdama vis mažiau vietos kitaip mąstantiems asmenims galimybę aktyviai reikštis, ginant ir skleidžiant savo pasaulėžiūrą. Paradoksalu, bet net ir dabar yra nemažai mokslininkų, dirbančių universitetuose, skaitančių studentams paskaitas, kurie nepripažįsta Darvino Evoliucijos teorijos, aklai tikinčių, nesiskaitančių su naujausiais mokslo atradimais. Ar tokie žmonės gali parengti jauną asmenybę pilnavertiškai veikti demokratinėmis, laisvos rinkos ekonomikos sąlygomis? Abejotina, nes asmenybė, kuri neturi kritinio mąstymo – yra nepasirengus priimti pagrindinių demokratinio gyvenimo iššūkių. Todėl laisvamanybės idėjos iškėlimas ir jos palaikymas, manau, yra prasmingas, padedantis kritiškiau pažvelgti į mus supančią religinę, politinę, socialinę tikrovę bei suformuoti adekvatesnę pasaulėžiūrą, kurios pagrindu galima būtų kurti pilnavertį savo gyvenimą.
Jonas Grigas :
2013-12-25 18:21
Indijoje, Japonijoje, JAV ir kitur teko sutikti didžių labai kritiškai mąstančių mokslininkų (ne filosofų, o fizikų, chemikų, genetikų), net Nobelio premijos laureatų, kurie nelaiko savęs ateistais. Priešingai, jie nesupranta, kaip su tokiais, kurių etikos ir moralės normos yra neaiškios, bendrauti. Ateizmas straipsnyje suprantamas kažkaip primityvokai.
Jonas Mačiulis :
2013-12-27 12:32
Ačiū už atsiliepimą. Parašykite, kaip Jūs suprantate ateizmą.
Vaidotas :
2017-05-07 22:53
Nesutinku, kad tikinčiųjų etikos ir moralės normos yra aiškios, ta prasme aiškiai reglamentuotos pavyzdžiui biblijoje (jei krikščionis). Minėta knyga pateisina bet kokį elgesį, net kito žmogaus nužudymą.
Realistas :
2017-05-23 13:03
“Ateisto” sąvoka, tariamai nukreipta prieš “šventumą”, iš tikrųjų skamba nepatraukliai. Tačiau tikrieji bedieviai yra ne ateistai, o tie, kurie įsivaizduoja, kad tą dievą turi. Kur? Širdyje? Kraujo pumpoje?
O gal dievas surandamas ne širdimi, o plaučiais? Seniau Biblijoje buvo sakoma, kad “Pons Dievs padarę žmogų iš žemės grumto ir įkvėpė jam gyvą dvasią (dvėsavimą, t. y. kvėpavimą.– V. B.] į jo nosį“ (Pr 2, 7). Kur? Reikia manyti, į plaučius. Buvo neaišku, kokia “jėga” kilnoja žmogaus krūtinę, todėl teko „išaiškinti:..
Todėl ateizmą galima apibrėžti ir kaip protingumo išraišką pasaulėžiūroje, paremtą mokslinio pažinimo metodais. .
pasvarstymui... :
2017-06-08 23:35
galbut Dievo nera, taciau yra tam tikri fizikos desniai, kurie veikia, stumia mus, ir jeigu tiems fizikos desniams neisiteikiam, tuomet klystam , ir taip kaltinam velnius ar Dieva ar likima, tas pats ir su siela, gal tai tam tikra energija kuri spinduliuoja is musu, viskas yra fizika ir chemija , tol kol mes nesuprantame paverciame Dievu, taciau kam reikalingas tikejimas? as manau kad galbut tikintieji yra protingesni, nes jie zino ,kad visko zinoti neimanoma, isvengia gyvenimo klaidu gyvendami pagal fizikos desnius, patys to nesuprasdami. Juk skruzdeliai neverta zinoti ,kad zmones isrado masinas, yra planetos ir t.t , ji to nesuvoktu smegenimis , ji nera tiek pajegi , uz jos proto ribu, neisivyciusi, kaip ir mes pries visata, tad tam ir reikalingas tikejimas, kad neklystum is anksto, nepriestarautum fizikos desniams, nes kaip sakoma per patirti atsiranda ir suvokimas, taciau mums neuztektu viso gyvenimo ,kad darytume tiek klaidu, kiek imanoma, ir seip tikejimas Dievu (ne relgija) yra tam ,kad mes isliktume. Aisku cia tik mano 19-metes filosofijos gal as neteisi, galbut nera vienos tiesos, viskas priklauso nuo poziurio, taigi ,kad ir kaip ce bebutu, faktas tas” zinau, kad nieko nezinau” ;) (sokratas)
Realistas :
2017-06-16 15:35
Ateizmas yra dėsningas atoveiksmis teizmui, nes pastarasis teigia ir skleidžia tai, ko pas nežino. Juk kas yra įsivaizduojamas dievas? Kūrėjas? Teisėjas? Baudėjas? Tvarkdarys? Meilė? “Naikinanti ugnis”? Vampyras, ištroškęs kruvinų aukų? Ar atvirkščiai – jis pats auka, kruvinas avinėlis, pakabintas ant medžio? O gal absoliutas? Bet jei jis viskas, tai žmogus niekas…
Dievo sąvoka neaiški, nes tai, kas pramanyta, neįmanoma išaiškinti. Todėl dievo vaizdinys istorijoje visą laiką kito.
Silpniausia religijos vieta – kad ji nėra žinojimas. Atvirkščiai – tikima tuo, kas nežinoma. Todėl ir sakoma, kad “dievas surandamas širdimi”, o ne protu. Taip prasilenkiama su žmogaus esme – jo protingumu. Vadinasi, ateizmas bendrąja prasme – tai protingumo atoveiksmis pasaulėžiūros primityvumui, naivumui. Tai, vaizdžiai tariant, galvos smegenų konfrontacija su “beprotiška širdimi”.
Raimundas :
2017-06-29 22:07
“Dievas” yra tai, ką susitarsime šiuo žodžiu vadinti. Sakykime, kad “tai” yra Visatos atsiradimo priežastis. Dar sakykime, kad “tai” yra begalinis, esantis laike ir erdvėje – laikas ir erdvė – Jo “kūriniai”. Visa materija – milijardai galaktikų su milijardais žvaigždžių, planetų ir palydovų, juodosios bedugnės , kvazarai ir pulsarai, visa kas pažinta ir nepažinta – Jo veiklos rezultatas. Stebėjimai ir tyrimai rodo, kad visa “Jo” veikla vyksta dėsningai. Taigi galime sakyti, kad gravitacijos dėsniai, šviesos sklidimo dėsniai, visos elektromagnetinės ir branduolinės, stipriosios ir silpnosios, žinomos ir nežinomos sąveikos – tai Dievo įstatymai, skirti Visatai, materijai ir jos mažytei dalelei – žmogui.
Ši logika sako, kad Dievas yra didžiausias materialistas šioje Visatoje.
Sakykime, kad Dievas yra visur. Reiškia, Dievas sutampa su viskuo kas tik egzistuoja ir yra ne kas kita kaip – Viskas, arba Gamta. “Dievas” ir “Gamta” yra tą patį reiškiantys žodžiai. Jis save pavertė Visata – “imkite ir valgykite, tai mano kūnas ir kraujas”.
Fizika – tai Dievo veiklos pažinimo mokslas.
Jeigu pažvelgsime į krikščionišką Dievo apibrėžimą – pamatysime aibę loginių prieštaravimų. Dievas esą yra tėvas, visagalis, dangaus ir žemės sutvėrėjas.
Tėvas? Kodėl ne senelis, ne prosenelis, ne mama, močiutė ar teta? Aišku, kad šis apibrėžimas sukurtas patriarchalinėje visuomenėje ir kalba ne apie Gamtą, o apie šeimos psichologiją – tėvas yra griežtas, galingas, gali būti geras ir rūpestingas savo vaikučiams, gali būti aršus ir piktas, kai reikia ginti savo interesus konflikto su kaimynais metu.
Visagalis – irgi reiškia ne jo fizines galias pasirenkant Visatos dydį, ar elementariųjų dalelių savybes, bet psichologines galias žmonių bendrijoje – Jis sugebės išaiškinti, nuteisti ir nubausti nepaklusniuosius.
Dangaus ir žemės sutvėrėjas? Kodėl Dangus, kurį dabar jau matuojame 15 milijardų šviesmečių spinduliu sulyginamas su Žeme, – dulkele Visatos platybėse? Todėl, kad Žemė, biblijinio rašytojo manymu, yra labai svarbi žmogui, o dangus ją supa ir yra nesuvokiamas? Tuo metu, kai buvo kuriama ši dogma, apie Žemės dydį ir formą niekas nieko nežinojo, o Dangų įsivaizdavo kaip šventyklos skliautą, apkabinėtą žibančiais papuošalais?
Jėzus Kristus – vienatinis Jo sūnus? Ypatingas? Atsiųstas su misija? O visa kita Žemės gyvūnija ir žmogus – šiaip Dievo kūriniai, skirti pardavimui? Vieną prekę gal panoro atpirkti?
Jeigu Jėzaus Kristaus istorija yra ne mitas, o tikras, aprašytas istorinis įvykis, čia galima būtų įžiūrėti žmonių kontakto su ateiviais atvejį. Šiuolaikiniais terminais kalbant – tai genetiškai modifikuotas žmogus, kurį išnešiojo, pagimdė ir išaugino paprasta moteris, nebuvusi apvaisinta žemiško vyro. Tiesioginis ateivių kontaktas su žmonėmis tikriausiai fiziškai ir biologiškai yra nesuderinamas, todėl aukštesnė civilizacija galėjo pasirinkti tokį biologinį kontakto sprendimą. Jėzaus Kristaus gyvenimo istorija, atlikti stebuklai ir paskleistas mokymas rodytų ypatingas šio žmogaus savybes. Žmonės priėmė šį įvykį pagal tuometinį savo intelekto lygį, daug ką mitologizavo.
Jo mirties ir prisikėlimo istorija gali byloti apie nežemiškos civilizacijos technines galimybes, kurios mūsų civilizacijai ir šiandien nebūtų pasiekiamos. Žmonijos kontaktas su nežemiška civilizacija – tikrai šios pasaulinės religijos atsiradimo vertas įvykis.
Tai tiek minčių šį kartą.
Ačiū už dėmesį.
Raimundas :
2017-08-09 19:45
Grįždamas dar kartą prie pirmojo savo rašinio, nuo kurio prasidėjo ilga diskusija, galiu pripažinti šio teksto netobulumą ir dviprasmiškumą. Tos bažnytinės dogmos, kuriomis aš abejoju ir kuriose matau loginius prieštaravimus, gali būti suprastos lyg mano teiginiai ir tvirtinimai. Šis redagavimo reikalaujantis tekstas galėjo būti adresuotas kokiai nors bažnytinei – teistų svetainei, tačiau, kadangi tokios neradau, tai pokalbį užmezgiau su ateistais. Iš to ir kilo gan keistas ginčas su realistu.
Kadangi į “Dievo” sąvoką yra suplakta aibė prasmių, tai atsiranda plati terpė visokiems nesusikalbėjimams.
“Dievo” sąvoką galima būtų išskaidyti į kelias grupes pagal prasmę:
Pirma – filosofinę, mokslinę, kur kalba eina apie Visatos sandarą, idėjos-materijos pirmumą, begalinių dydžių suvokimą, Gamtos pažinimą.
Antra – į religinę, kur dievais vadinami įvairūs istoriniai ir mitiniai veikėjai. Čia galimi ir stebuklai, liūdininkai, daiktiniai įrodymai, ekstrasensorika ir pan. Čia galėtų įsiterpti ir kitų civilizacijų astronautai, jeigu tokie kontaktai būtų buvę.
Trečia – žmogaus vidinio pasaulio grupę. Tai – vizijos, sapnai, regėjimai, svajonės – apie kitą gyvenimą, laimingą anapusinę ateitį ir pan. Tai jausmų, arba – dvasinio pasaulio dievai. Čia daiktinių įrodymų nerasime, tai – tikėjimas.
Ir dar vieną mintį išsakysiu.
Krikščioniškas dvasinio gyvenimo aukštinimas, mitinių svajonių apie pomirtinę amžinybę kūrimas, šio pasaulio niekinimas, vadinimas “ašarų pakalne”, “dulkėmis, iš kurių mes sutverti”, prieštarauja jų pačių teiginiui, kad pasaulis yra sukurtas Dievo, o tuo pačiu yra dieviškas. Nepagarba viskam, kas materialu, tai nepagarba savo pačių Dievo – kūrybai.
Dievas, sukūręs materialią Visatą, kaip tai paradoksaliai beskambėtų, yra – Materialistas.
Raimundas
Realistas :
2017-06-30 23:05
Raimundo panteistinės mintys linksmai įdomios. Pagal jį, “Dievas” yra tai. ką susitarsime šiuo žodžiu vadinti”. Išeina, kad dievas yra tik žodinis žmonių susitarimo kūrinys. Čia Raimundas – šimtaprocentinis ateistas.
Tačiau apsigrįžęs jis, kaip eilinis kunigėlis, gieda seną dainelę, kad dievas yra Visatos, erdvės ir laiko, žmogaus ir gamtos kūrėjas. Tačiau jeigu jo “savaitinio” darbštumo niekas nematė, tai gal nereikėtų pripaišyti jam šią žmogaus savybę, nes begalinį pasaulį reikėtų be galo kurti. Be to, neaišku, kodėl jo “kūryboje” – tiek visokio, švelniai tariant, šlamšto…
“Dievas yra didžiausias materialistas Visatoje”, teigia Raimundas. Jei taip būtų, tai mūsų vyriausybė katalikų bažnyčios neremtų. Nors praktikoje mūsų valdžios vyrai taip pat yra gryni materialistai, tačiau teoriškai jie šventi idealistai – prisiekdami beveik visi šaukiasi dievo pagalbos.
“Dievas” ir “Gamta” yra tapatūs žodžiai”, sako Raimundas, paneigdamas dievo antgamtiškumą, jo dvasingumą. Gerai, kad praėjo laikas, kai tokius “eretikus” kaip Raimundas bažnyčia teisiškai panaudodavo kaip kurą dangui pašildyti.
“Dievas sugebės nuteisti ir nubausti nepaklusniuosius”. Gal ateityje ir sugebės. Kol kas, pavyzdžiui, kai musulmonų budelis pjauna paklupdytam krikščioniui galvą, dievas arba snaudžia (“Atsibusk, VIEŠPATIE! Kodėl miegi? Kelkis” – Ps 44, 24), arba, matyt, jaučiasi bejėgis. O gal yra dar trečias variantas, gerb. Raimundai?
O apie analoginę prielaidą, kad Jėzus Nazarietis galėjo gimti iš moters “be žemiško vyro”, kaip “genetiškai modifikuotas žmogus”, rimtai kalbėti būtų nerimta. Dievų veisimasis, dievo skaldymas į kelias dalis, jo redukcija į žmogų yra nelogiškos, naivios politeizmo atgyvenos, kurių nepripažįsta pati “dievo išrinkta tauta”.
Stebuklai? Vynu pagirdė kažkieno (gal savo?) vestuvininkus, žuvų pagavo, figmedį, dar negalintį duoti vaisių, prakeikė, ėjo ežero paviršiumi, visą legioną demonų išvarė iš apsėstojo – reiškia išgydė jį nuo 2.000 ligų… Ir ne gėda tuo tikėti?
Prikėlė mirusiuosius? Tai kodėl jie vėl numirė? Prisikėlė pats? Tai kodėl ne triumfavo prieš savo priešus, o pakeitęs išvaizdą pabėgo iš Jeruzalės? Ir kas matė tą “prisikėlimą” – patį didžiausią “stebuklą”? Niekas? Nebuvo nė vieno liudininko… Jei jis išliko gyvas, tai nereiškia, kad numiręs atgijo.
Kodėl visi žmonės ir toliau miršta po tokio “atpirkimo”? Gal todėl, kad “aukos” tokiame dangiškame turguje faktiškai nebuvo”?
Norint suvokti, kas iš tikrųjų buvo Jėzus Nazarietis, negalima praleisti pro akis seniausios evangelijos pagal Morkų teksto, pagal kurį jo motina ir broliai jį laikė psichiškai nenormaliu, o jis juos savo ruožtu taip pat atmetė ir paniekino (Mk 3, 20 – 35). Neleistina nepastebėti jo pripažinimo, kad jokių “dievo ženklų”, t. y. stebuklų, šiai “neištikimai kartai” nebus duota (Mk 8, 12 – 13). O svarbiausia – suprasti, ko pagrinde jis siekė. Tą parodo jo pažadas “jau šio metu” šimteriopai apdovanoti savo pasekėjus įvairiais turtais (Mk 10, 29 – 30) ir ypač jo politinis instruktažas savo mokiniams, kurie tikėjosi padaryti didžiulę karjerą, kai jis užims sostą Jeruzalėje, – kad jiems nedera valdant dvylika Izraelio giminių engti jas ir rodyti savo galią, kaip kad daro didžiūnai. “Ne taip bus su jumis! – sakė jis. – Kas iš jūsų įsigeis būti didžiausias, bus jūsų tarnas” (Mk 10, 43).
Deja, konkurentų koliojimas, grasinimai jiems “pekliška pražūtimi” ir ypač maištas Jeruzalės šventykloje sužlugdė arogantišką Jėzaus “dievo karalystės” atkūrimo Izraelyje projektą.
Ar ironiškas Piloto užrašas ant kryžiaus vis dar nieko nesako? Ar nevykęs bandymas būti žydų karaliumi – tai dievo misija?
Ir ar pastangos mistinius prasimanymus dangstyti mokslinėmis savokomis bei alegorijomis – rimtas užsiėmimas?
Taip kad ateizmas – ne toks jau blogas dalykas, jei jis priverčia raitytis absurdiškos “dievo ant kryžiaus” koncepcijos apologetus – priverčia juos pačius savotiškai griauti pasenusius savo įsitikinimus.
Raimundas :
2017-07-03 18:38
Ačiū Realistui už išsamų atsakymą ir mano idėjų įvertinimą.
Nepykite, kad aš menkai težinau kas tai yra teizmas, panteizmas, agnosticizmas, klasifikacionizmas, ir t.t. Tiesiog esu standartinis lietuvis su standartiniu žinių bagažu ir standartiniu mąstymu. Gyvenu su religingais tėvais. Namuose nuo ryto iki vakaro kalba “Marijos radijas”, o man jo besiklausant kyla eretiškų minčių, kurias kartais ir pamėginu išdėstyti. Pokalbiai namuose dažnai baigiasi mamos ašaromis ir reikalavimais pačiam skaityti “Šventąjį raštą” ir ieškoti “Dievo”.
Nereikėtų manęs lyginti su kunigėliu, giedančiu išmoktą giesmę. Tiesiog, kai per matematikos pamoką reikėdavo įrodyti teoremą, buvo vartojamas toks žodynas, pav.: sakykime, kad nežinomas dydis yra X, kitas nežinomasis yra Y. Tarp jų galioja vienokia ar kitokia priklausomybė. Sudarome lygtį. Atliekame įvairias logines transformacijas ir gauname vieną ar kitą rezultatą. Jeigu nesutariame ką įvardinome X, arba Y, arba imame kaitalioti jų reikšmes sprendimo metu, tikėtina, kad uždavinys liks neišspręstas, arba su klaidingu atsakymu”.
Bibliją bandžiau skaityti nekartą, tačiau toliau pradžios knygos nepasistūmėjau. Jeigu tekste randu loginių trūkių , ar privalau skaityti toliau ir toliau?
Gamta ir materija mums yra tiek įprasta, kad jų tiesiog esame linkę nematyti. Imame ieškoti kažko egzotiško – antgamtinių būtybių, pomirtinio gyvenimo, protingosios Visatos jėgos. Tačiau materijos kilmė lieka tiek pat nesuprasta, nesuvokiama, transcendentiška, kiek ir tos antgamtinės būtybės.
Gamta yra išsprendusi nemirtingumo klausimą – tai dauginimosi keliu, informaciją pernešant DNR molekulėmis. Seną supuvusį medį pakeičia naujas medis, vienas žmogus miršta, kitas gimsta, vėl mokosi kalbėti , samprotauti, dėlioti ir vystyti mintis, kurios jau būna daug kartų pakartotos.
Į visas Jėzaus Kristaus gyvenimo detales nesigilinsiu, nes tiesos nebus galima atskirti nuo mitų. Mitologija gali būti pamokanti, auklėjanti, diktuojanti bendražmogiškų santykių taisykles, tinkančias įvairiausiais istoriniais laikotarpiais.
Man žymiai artimesnė yra lietuvių mitologija. Kuo dievas Praamžis blogesnis už dievą Tėvą? Gal būt Praamžis ir Tėvui yra Tėvas?
Kai valdžios vyrai šaukiasi Dievo pagalbos, jie nedeklaruoja ką supranta po šiuo vardu. Vienas gal įstatymdavystės galią, kitas Perkūno jėgą, trečias Prometėjo ugnį, ketvirtas “Jo sutvertą” begalinę masę, užpildančią ir Žemės rutulį, kurią labai pravartu įsisavinti. Kas ten juos žino?
Nežiūrint visų Jėzaus Kristaus nukėlimų iš dangaus į žemę, vis dėlto lieka keista, kaip Izraelio maištininkas galėjo virsti vienos iš didžiųjų pasaulio religijų pradininku? Mano žiniomis Jis minimas tiek Judaizme, tiek Islame, net lyg ir Budizme, bet ne kaip įsikūnijęs dievas, o kaip pranašas, ar pasiuntinys, ar net keliautojas.
Jo genetinės modifikacijos visu 100proc. aš neatmesčiau, juo labiau, manau, jog apskritai žmogus kaip Gamtos anomalija – gali būti atsiradęs genetinės intervencijos iš kosmoso rezultate.
Gal ir svarbiausia Jėzaus Kristaus misija buvo – naujo genų rinkinio išplatinimas? O tai, kad jis veržėsi tapti žydų karaliumi – tai tik pašalinis šio genotipo veiklos efektas.
Prisiminkime, kad žmogui nuo pirmųjų bandymų suprasti elektros reiškinius iki išsilaipinimo Mėnulyje užteko vos kokių 200 metų. Koks tai mažas tarpelis evoliucijos mastu! O šiandien jau kalbame apie Marso kolonizavimą.
O kodėl tokio progreso negalėjo padaryti kažkuri kita, nežemiška civilizacija? Pavyzdžiui prieš milijoną metų iš Kentauro alfa sistemos?
Tai tiek šį kartą
Labai būsiu dėkingas už pastabas ir atsakymus
Raimundas
Realistas :
2017-07-12 12:49
Raimundas – atviras, nuoširdus žmogus, anot jo, “eretikas”, ieškantis, o gal jau ir suradęs tikrąjį dievą – dievą aplamai. Daugelis žmonių tiki į tokį miglotą, neapibrėžtą dievą, dievą apskritai. Tačiau ar toks apskritas dievas nepanašus į nulį?
Kam jo reikia? Raimundui neaiški “materijos kilmė”. Bet iš kur jis žino, kad Visata yra “kilusi”? Ji juk ne atskiras daiktas, o visuotinybė. Jis pats pagrįstai sako, kad “gamta yra išsprendusi nemirtingumo klausimą – seną gyvūną pakeičia naujas”. Tai bendras, visuotinis realios tikrovės TAPSMO (virsmo, evoliucijos) dėsnis, apimantis tiek atsiradimą, tiek išnykimą. Tai nuolatinis procesas. Nėra NIEKO (kaip atskirybės) amžino, tačiau VISKAS (kaip bendrybė) neatsiranda ir neišnyksta. Per laikinumą reiškiasi amžinumas. Pasirodo, mes gyvename dėka mirties…
Ji yra dėsnis, o ne dievo bausmė savo paties kūriniui už žingeidumą
Todėl Jėzaus Nazariečio “amžinojo gyvenimo” pažadai (tik savo pasekėjams!) kertasi su akivaizdžiais tikrovės dėsniais.
Ir neignoruokite, gerb. Raimundai, “INRI” – Piloto užrašo ant kryžiaus. Jis daug ką pasako, pradedant trijų išminčių klausimu – “Kur yra gimusis žydų karalius?” (Mt 2, 2) ir baigiant jo mokinių klausimu pačiam Jėzui jau po jo tariamo “prisikėlimo” (kurio niekas nematė): “Viešpatie, gal tu šiuo metu atkursi Izraelio karalystę?” (Apd 1, 6).
Bet žydiškasis Kristus, Raimundai, savo humanizmu yra pranašesnis už lietuvišką Praamžį (kuriam tikriausiai buvo
aukojami žmonės). Ieškant tiesos, neverta istoriškai važiuoti atgal net ir iliuzijų sferoje, nes esame genetiškai kilę iš Afrikos žvėrių ir todėl kartais juos pralenkiame net ir su “šventumo” vėliava. Pavyzdžių turbūt nereikia…
Todėl ateistai nėra kažkokie ypatingi žmonės. Jie suvokdami tikrovę priima tik “faktų tiesą” ir įveikę savo nesaikingą egoistinį išlikimo instinktą, atmeta religines fantazijas kaip klaidinančią pasaulėjautą.
Raimundas :
2017-07-18 23:52
Dar kartą perskaitęs šios svetainės įvadinius straipsnius noriu pasidžiaugti ir padėkoti garbiems autoriams J.Karužai ir Jonui Mačiuliui už plačią laisvosios minties apžvalgą. Šiais visuotinės katalikų propagandos laikais Lietuvoje jau darosi sunku išgirsti nepriklausomų svarstymų ir nekrikščioniškų argumentų. Esu labai dėkingas Realistui, kuris neleidžia “klajoti padebesiais” ir pamoko mane kalbėti tikslia faktų kalba.
Dar norėčiau paminėti savo mėgiamus knygų ir filmų autorius ir pasidalinti kai kuriomis seniai galvoje glūdinčiomis mintimis.
Tai šiuolaikiniai civilizacijų ir religijų tyrinėtojai, fantastai – šveicarų mokslininkas Erikas fon Denikenas ir jo idėjų tęsėjas – rusų fizikas, keliautojas, rašytojas, filmų režisierius “alternatyviosios istorijos” šalininkas Andrejus Skliarovas. Jie, remdamiesi archeologinių paminklų tyrimais, bando įrodyti, kad mūsų civilizacija nėra vienintelė ir nėra pirmoji Žemės planetoje.
Yra tokie statiniai, kaip didžiosios Egipto piramidės, Libano Baalbeko šventykla, Jeruzalės Raudų siena, Turkijos megalitai ir požemiai, Kaukazo tuneliai, Kinijos piramidiniai kalnai, Meksikos piramidės, Bolivijos ir Peru megalitai, Naskos mega-piešiniai ir t.t., ir Velykų salos skulptūros, kurių negalėjo sukurti jokia žinoma istorinė žmonių kultūra. Tam laukinis žmogus negalėjo turėti nei priemonių, nei technologijų, nei praktinės būtinybės. Kai kurie statiniai datuojami 10-tu 12-tu tūkstantmečiu iki mūsų eros. Tai gilus akmens amžius, kai būsimosios šiaurės Europos teritorija dar buvo sukaustyta ledyno. Surastos akmenyje išsilaikiusios staklinio apdirbimo žymės, aukštų technologijų pėdsakai, lydyto metalo jungtys. Nepaaiškinama dabar, kaip ir kodėl buvo transportuojami iki 1000 tonų sveriantys megalitai, kaip jie pastatomi ir suleidžiami be mažiausių oro tarpelių. Kaip ši technologija nukeliavo iš Afrikos ir Eurazijos į Amerikos kontinentą ir net į Velykų salą?
Jeigu aukštos civilizacijos egzistavimas būtų įrodytas, šis faktas verstų daryti dideles Evoliucijos teorijos korekcijas, labai pakeistų šiuolaikinį požiūrį tiek į žmogaus istoriją, tiek ir į religijas.
“Dievai” – tai galbūt žmonijos atmintyje išsaugotas prisiminimas apie paleo-kontaktą su kitos (gal nežemiškos) civilizacijos atstovais? Mus yra pasiekę netgi jų vardai – Totas, Oziris, Goras, Ibis, Rama, Koatlis, Virakocha, Baalas, Jahvė, Dzeusas, Prometėjas ir kiti.
Adomas ir Ieva – galbūt pirmieji sėkmingai klonuoti žmonės? Prieš juos galėjo būti daugiau bandymų sujungti žemiško gyvūno genetiką su atvežtiniu genofondu, tačiau ne visi išlaikė išbandymą.
Žemė pergyveno daug kosminio mąsto katastrofų, kurios smarkiai pakeisdavo šios ekosistemos vaizdą, pradedant dinozaurų išnykimu, baigiant mamutų. Viena iš jų užfiksuota žmonijos atmintyje kaip “Tvanas”.
Kosminė civilizacija galėjo apleisti Žemės rutulį, tačiau galbūt ir toliau vykdo jo ekosistemos monitoringą ir genetines korekcijas.
Žmonijos atmintyje tai užfiksuojama kaip “avatarų” ar “mesijų” atėjimai, “nekaltieji prasidėjimai” ir panašiai.
Dar noriu atkreipti dėmesį į visiems puikiai žinomą krikščionybės simbolį – Kalėdų žvaigždę. Kaip jį paaiškinti, jeigu tai ne pasaka, o realus faktas? Nejaugi “Dievas” susprogdino prieš tūkstantį metų supernovą, kad jos šviesa reikiamu laiku pasiektų Saulės sistemą ir kažkurioje planetėlėje “trims išminčiams” parodytų kelią link labai svarbaus naujagimio su mama-mergele?
Dabar iš astronomijos mokslo žinome, kad nėra besisukančiame dangaus skliaute tokio taško, kuriuo pasinaudojant galima būtų surasti tašką Žemėje, išskyrus poliarinį ašigalį. Beto, jeigu ir ašigalį norėtume surasti be specialių matavimo priemonių pagal Šiaurinę žvaigždę, tai klaidžiotume nakties tamsoje po arktinius sniegynus šimto kilometrų spinduliu, negalėdami suprasti ar jau žvaigždė zenite, ar dar nevisai. Ir dar, – keliaujantys išminčiai turėjo žvaigždę matyti ir dieną, kitaip, įsivaizduojant tuometinį kelių tinklą, neįmanoma būtų nustatyti net keliavimo krypties.
Lieka vienas paaiškinimas – tai buvo ne žvaigždė, bet Neatpažintas Skraidantis Objektas ( NSO – UFO ). Jis levitavo nedideliame aukštyje (nuo 1 iki 10 km.), stipriai spinduliavo, nes buvo matomas ir dieną, ir, ko gero, vykdė svarbią misiją, o Žmonių atmintyje liko užfiksuotas mitologine forma.
Dėl tolesnio Jėzaus Kristaus gyvenimo kyla daug klausimų.
Jeigu tai buvo įsikūnijusi Dievo-Visatos sutvėrėjo dvasia, tai labai įdomu būtų sužinoti daugiau detalių iš jo gyvenimo. Gal jis kažkam papasakojo kaip sudaryta Žemės planeta? Saulės sistema? Galaktika, Metagalaktika? Gal paliko žinių apie molekules, atomus ir elementariąsias daleles? Kiek jo bažnyčia būtų išvengusi raganų medžioklių, inkvizicijų ir kitų paklydimų…
Jėzus Kristus neabejotinai buvo genialus psichologas, tačiau dėl gamtamokslinių žinių – balta dėmė.
Ką galima būtų iššifruoti iš Jo maldos “Tėve mano, kuris esi Danguje…” ?
Jo motina buvo arti sūnaus, tačiau su savo vyru Juozapu, su kuriuo galbūt turėjo ir daugiau vaikų. Tačiau Jėzui trūko tikrojo tėvo. O tikrasis tėvas buvo kito pasaulio atstovas ir negalėjo tiesiogiai kontaktuoti su savo sūnumi. Galbūt gyveno ir dirbo Mėnulyje – nuotolinėje Žemės monitoringo stotyje? Gal aplankydavo sūnų su “Skraidančia lėkšte”, gal užmegzdavo ryšį kokiu nors telepatijos ar telekinezės kanalu?
Tėvas tikriausiai turėjo galimybę paremti sūnų svarbiu momentu, išbarstydamas “maną”, arba teleportuodamas kažką. Apie tai galime paspėlioti pagal įvykusių stebuklų braižą.
Paskutinį kartą patekus sūnui į bėdą – tėvas tikriausiai buvo išvykęs svarbiais reikalais už Saulės sistemos ribų? Gavęs nelemtą žinią apie sūnaus tragediją, tikriausiai šviesos greičiu skubėjo į Žemę, tačiau atvyko, kai jau buvo trečia diena po nukryžiavimo.
Čia ir suprantami Jėzaus Kristaus žodžiai, merdėjant ant kryžiaus: “- Tėve, kodėl Tu mane apleidai?”
Ne, Tėvas neapleido, bet atvyko tik trečią dieną. Jo atsiųsti biorobotai išvartė kapinyno akmenis, paėmė sūnaus kūną ir išskraidino į reanimaciją. Atgaivinimas buvo nepaprastai brangus, sunkus, bet sėkmingas. Ir žaizdas pavyko užgydyti.
Jėzus Kristus buvo sugrąžintas į Žemę, į Jeruzalę, Jam buvo leista susitikti su artimaisiais , draugais, bičiuliais ir bendražygiais, bet įsakyta po to palikti Izraelį – emigruoti.
Tolesnis Jėzaus Kristaus likimas liko nežinomas, arba užslaptintas saugumo sumetimais.
Buvo daug liudininkų, kurie stengėsi šią žinią išsaugoti. Po to liko tikėjimas, kuris plito ir įgavo mitologinį atspalvį.
Visa tai yra hipotezė, tačiau kaip surasti geresnį ir šios religijos atsiradimo paaiškinimą?
Kas tai yra “dvasia”?
Ar tai nemateriali gyvybės forma?
Štai ant stalo esantis kompiuteris – tai materialaus kūno elektrotechninis analogas, o jame besisukanti programa – tai dvasia?
Kompiuteris paseno, susidėvėjo, sugedo ir “mirė” – iškeliavo į sąvartyną, o programinė įranga buvo perinstaliuota į naują kompiuterį – taigi liko nemirtinga.
Tai tiek šį kartą minčių.
Ačiū visiems už dėmesį
Realistas :
2017-07-21 17:07
Mokslinės hipotezės skatina ieškoti tiesos ir kartaus virsta žinojimu. Bet mokslo sferos nederėtų painioti su religine mistika, nes dėsniai yra priešybė stebuklams.
Krikščionybės paplitimas – ne Jėzaus nuopelnas, o Romos imperijos poreikio turėti monoteistinę religiją rezultatas. Ji buvo kuriama daugiau kaip tris šimtmečius ir priimta tik 397 m. Kartaginos susirinkime, nepaisant fakto, kad Jėzaus pagrindinis tikslas buvo tapti žydų karaliumi.
Neverta ieškoti “nuostabių civilizacijos stebuklų” senovėje. Tampyti didžiulius akmenis be technikos – žemo sąmoningumo išdava. Beprasmiška abejoti evoliucijos teorija, nes jos teisingumą parodo ypač spartūs dabarties tempai. O dešimtame amžiuje didžiavomės tik vėjo malūnais…
Visur veikia saiko dėsnis. Beribis “galbūt”, įvairios vien vaizduote sukurtos prielaidos nieko gero neduoda tikrovės pažinimui.
Raimundas :
2017-07-26 17:13
Dar kartą sugrįžtant prie klausimo – “ar yra Dievas?”, – pirmiausia turėtume labai tiksliai ir visiems suprantamai apibrėžti – ką vadiname šiuo žodžiu, nes atsakymas gali slypėti pačiame apibrėžime.
Visa žmogiškoji logika yra paremta daiktų ar reiškinių ir jų tarpusavio sąryšių įvardijimu.
Religinės stebuklų mistikos nereikia atmesti, nes pats Gamtos dėsnių egzistavimas anot jos teigėjų yra – stebuklas.
Visi amžini ginčai dažniausiai būna paremti nenoru, arba negebėjimu vienas kitą girdėti ir suprasti, tai tiesiog – nesusikalbėjimas.
Sutinku, kad ankstesniame mano rašinyje per daug hipotezių ir per mažai pagrindžiančių faktų. Mes kartais tiesiog nemėgstame fantastikos, ji jau – atsibodusi.
Bet moksle yra plačiai naudojamas ir situacijos modeliavimo principas, kai reikia gauti rezultatą, turint labai mažai duomenų. Tai lygtis – su daug nežinomųjų ir daug sprendinių.
Jėzaus Kristaus istorijos aš nebūčiau linkęs nurašyti kaip mitologinio reiškinio, ar kokio nors šizofrenijos protrūkio, atsitiktinai pakliuvusio į viešumą Kartaginos susirinkimo nutarimu. Ši istorija gali turėti neįtikėtinų panašumų į pranašo Mahometo istoriją, arba šiuolaikinį Sai-Babos (Indija, Putapartis) atvejį.
O kaip paaiškinti Fatimos įvykius? Lurdo fenomeną? Prie šios kategorijos man pasąmoningai norėtųsi priskirti ir Rozvelo įvykį (1947m.JAV), arba Petrozavodsko (1977m.) Analogišką reiškinį man pačiam teko stebėti apie 1981-1982m. tuometinio Leningrado akvatorijos padangėje, karinės tarnybos metais.
Kiekvienas iš mūsų kartais savo gyvenime patiriame keistų reiškinių, neįtikėtinų sutapimų ir mistinių atvejų. Tačiau mūsų smalsus protas viskam ieško paaiškinimo, kartais ir nusižengiant savo paties logikai.
Pavyzdžiui, vienos karštos diskusijos metu su garbiu, religingu mokslininku, sumaišę jausmų pasaulio terminologiją su mechanikos dėsnių žodynu, priėjome kompromisą, kad iš “Meilės” galima sukurti elektros energiją, kuri būtų nepaprastai ekologiška…
Nepagalvokite, kad aš abejoju evoliucijos teorija. Tik norėčiau paminėti, kad reikalingos tam tikros korekcijos, atsižvelgiant į konkrečias jos taikymo sąlygas.
Visų pirma, evoliucija nėra pirminis ar pamatinis gyvosios Gamtos dėsnis, kaip galėtume jį įsivaizduoti, vartydami seną biologijos vadovėlį. Suformuluočiau taip: – tai išvestinis reiškinys, sąlygotas dėsningų genetinių procesų ir pasireiškiantis esant statistiškai dideliam pasikartojančių biologinių įvykių kiekiui per ilgus laiko tarpus.
Pirminis veiksmas vyksta molekuliniame, genetiniame lygyje – chromosomose, visa kita jau yra pasekmė – produktas, paleistas į apyvartą, į išbandymų poligoną, kuris dar vadinamas – gyvenimu.
Antra, evoliucija vyksta ne tiktai tarp atskirų gyvūnų populiacijų, besivaržančių konkurencinėje kovoje, bet evoliucinuoja, arba, tiksliau tariant, – optimizuojasi visa ekologinė sistema kaip visuma.
Evoliucija nėra tolygus tiesinis procesas nuo primityvaus bio-darinio iki sudėtingos struktūros, kur visi dalyviai paeiliui praeina vienodas vystymosi stadijas. Atvirkščiai, – susiformuoja ištisos uždaros biologinės grandinės, maitinančios ir aptarnaujančios viena kitą. Vienu metu egzistuoja ir “bendradarbiauja” ištisas spektras veikėjų – nuo primityviausių virusų ar dumblių iki sudėtingiausių žinduolių, kurie veikia kaip vienodai sėkmingi ir lygiaverčiai žaidėjai.
Ypatingas ekosistemos perturbacijas galime aptikti tyrinėdami didžiųjų katastrofų padarinius, planetos apledėjimus, kontinentinių plokščių dreifą, klimato pokyčius ir panašiai. Žmogaus populiacija gal niekada nebūtų atsiradusi, jeigu ne asteroido smūgis į Žemę ir laisva terpė, žuvus dinozauro populiacijai?
Ketvirta, – evoliucija vyksta visame kosmose, visose ekosistemose kur tik egzistuoja palankios sąlygos ir tinkama terpė. Vien mūsų Galaktikoje tokių ekosistemų gali būti – milijardai.
Penkta, – Saulės sistemos amžius, dabar vertinamas 4-6 milijardais metų, verčia abejoti, kad tiktai šiuo momentu žmogus užsiaugino tobuliausias smegenis, padarė didžiausius atradimus ir visu-kuo pranoko artimiausius konkurentus, pasiekdamas – “evoliucijos viršūnę”.
Šiame didžiuliame laiko mastelyje gali užtekti vietos ir kitiems šuoliams, – kitoms civilizacijoms.
Šešta, didžiausi evoliucijos pokyčiai ir anomalijos galimi ten, kur susiduria skirtingos ekosistemos. Pavyzdžiui, kai viena ekosistema sukuria civilizaciją, kurios technologinės galimybės leidžia persikelti iš vienos planetos į kitą, kai įvyksta tarpžvaigždinių sistemų kontaktai, kurių pasekoje atsiranda hibridiniai produktai, kai civilizacijos migruoja kosmose, apgyvendindamos naujus pasaulius ir plėsdamos gyvybinį arealą. Čia įvykių spektras gali būti neprognozuojamas – nuo visa naikinančių invazijų iki neregėų išsivystymo šuolių.
Dėl piramidžių ir kitų priešistorinių megalitinių struktūrų, – norėčiau suabejoti, kad tai tūkstančių primityvių vergų darbas, garbinant savo dievukus ir prievartautojus.
Net jeigu šias grandiozines struktūras statė ir žmogus, tai neabejotinai jis galėjo būti “įdarbintas ir apginkluotas” nepaprasta, šiandien nepasiekiama technika, turėti puikų aprūpinimą, nepriekaištingą organizavimą ir atlikti šį darbą be didelio vargo, – “nelakstydamas iš vienos darbovietės į kitą, kad užtektų prasimaitinimui”.
Šių gigantiškų statinių paskirtis galėjo būti – erdvėlaivių starto ir nusileidimo aikštelės, branduolinio kuro saugyklos, tolimojo ryšio priemonių geo-antenos (kai visas Žemės rutulys panaudojamas kaip fokusuojantis lęšis). Gal analogiškas piramidines struktūras galima būtų aptikti ir Marse?
Todėl, pakartodamas Eriko fon Denikeno žodžius, noriu pasakyti, kad tyrinėdami gilią praeitį, mes galime “prisiminti ir mus laukiančią – ateitį”.
Dar kartą ačiū visiems už dėmesį.
Raimundas
Realistas :
2017-07-29 17:56
Nenukrypkime, gerb. Raimundai, nuo problemos esmės, palikime mokslinės fantastikos gausą nuošalėje. Mūsų sąlygomis kyla tik vienas centrinis klausimas – ar Jėzus yra dievas? Įrodymas, pagal Jus, – stebuklai. Jūs jų labai trokštate. Be jų nuobodu gyventi? Bet ar verta tikėti liguistos psichikos vaikams Fatimoje, Lurde ar Šiluvoje, kad jiems pasirodė “Dievo motina|”, kuri tą “dievą” laikė bepročiu (žr. MK 3, 20 – 21)?
Iš septynių senovės pasaulio stebuklų išliko tik Cheopso piramidė. O iš Jėzaus antgamtiškų pokštų gausos neliko nė vieno: vynas išgertas, žuvys suvalgytos, 2.000 demonų, suvarytų į kiaules, nuskendo, “išgydytieji” ir “prikeltieji” vėl susirgo ir numirė. O pats “žydų karalius”, vos ne vos išlikęs gyvas po sukelto maišto Jeruzalės šventykloje, taip pakeitęs savo išvaizdą, kad jo iškart neatpažino net jo artimiausi draugė Marija Magdalietė, dėjo į kojas. Ir dingo kaip į vandenį…
Ar ne stebuklas, kad to nemato evangelijose net kartais išsilavinę žmonės? Pasirodo, daug žinoti – dar nereiškia tiek pat ir suprasti.
Realistas :
2017-07-29 18:19
Ir dar.
Jūs rašote, kad stebuklų nereikia atmesti, nes pačių gamtos dėsnių egzistavimas – stebuklas. Ne, ne stebuklas. Antroji TAPSMO pusė – irimas, sunykimas, pasenimas, griūtis, žlugimas, mirtis, net ir žūtbūtinė kova už būvį – visa tai dėsninga, bet dievišku kūrybiškumu, meile, gailestingumu čia nekvepia.
Raimundas :
2017-08-01 16:27
Garbus Realiste, Jūsų šūviai yra stiprūs ir taiklūs – tiesiai į esmę. Bet aš juk nesu įgaliotas advokatauti tikėjimui, kurio pats nepripažįstu. Galiu tiktai pasamprotauti, paieškoti kitų lygties sprendinių, prieš metant kaltinimus liguista psichika, ar arogantiškais tikslais. Niekas neturėtų būti apkaltintas be pagrindo, nepatikrinus visų galimų argumentų ir neišklausius gynybinio žodžio.
Kartą, pasitaikius progai, paklausiau katalikų kunigo: – kai tariame maldos žodžius -“Tėve mūsų, kuris esi danguje…”, ar tuo pripažįstame, kad dievo nėra – žemėje?”
Atsakymą gavau panašiai tokį: – kiek galima kartoti, kad dievo nėra – nei požemyje, nei ant stalo, nei virš stogo? Dievas yra – dvasiniame danguje ir mūsų tikėjime. – Ar tu esi aklas ir nematai, kad pasaulis yra sutvarkytas protingos jėgos?
Daugiau klausimų kunigas girdėti nepanoro. Liko neaišku – jeigu dievas yra dvasiniame danguje, tai kodėl jo nėra, pavyzdžiui, dvasinėje žemėje? Kas tai yra “dvasia” apskritai? Ar tai nemateriali gyvybės forma, dėl neaiškių priežasčių prikibusi prie materialaus kūno? Ar tai atminties, jausmų ir minčių elektrochemija, vykstanti galvos smegenyse? Ar tai jau minėta programa, besisukanti pilkajame smegenų audinyje?
Dėl pasaulio tvarkos, – ją tikriausiai užtikrina gamtos dėsniai, tačiau jeigu dėsniai nėra “protingi”, tai dievui tektų nuolatos pasaulį tvarkyti, kitaip jis iširtų? Tačiau jeigu dėsniai yra be galo tobuli, – kaip ir visa dieviškoji kūryba, tai gal dievui nieko nereikia daryti? Ir jis abejingai stebi – kaip tobulai sprogsta žvaigždės, kaip krenta asteroidai, kaip džichadistas nukerta krikščioniui galvą, o pastarasis atsako – aviacijos antskrydžiu…?
Ar Jėzus yra dievas?
Mes vėl grįžtame prie “Dievo”apibrėžimo. Krikščioniškoji bažnyčia, siekdama pasaulinio dominavimo, suplakė aibę variantų į krūvą – tai ir visagalė, Visatą kurianti priežastis, tai ir visomis įmanomomis kalbomis kalbanti būtybė, tai ir jausmų pasaulis – pradedant “meile”, baigiant “neapykanta”, tai ir avelių ganytojas, degantis krūmas, begalinė paslaptis ir t.t.
Tai – žodžių žaismas.
Jėzus iš Nazareto – nėra dievas. Tai dievo sūnus, – pasiuntinys, žmogus, prašantis iš savo dangiškojo tėvo – malonių, prašantis kasdieninės duonos, klystantis, prasikalstantis ir atgailaujantis, žiauriai nukentėjęs.
Ką sako eiliniai žydai apie Jėzaus nužudymą? Girdėjau tokią versiją: – ko jūs, krikščionys, taip pergyvenate dėl mūsų? Na, kažkada labai seniai susiginčijo žydai tarpusavyje, susipyko ir vieną iš saviškių nukankino… Bet jūs pažiūrėkite į save, – o kiek patys savo brolių, artimųjų ir kaimynų esate išžudę, ištrėmę, išnaikinę?…
Kodėl savo dievus užmiršote?
Ar galėjo Marija laikyti Jėzų – bepročiu?
Paprastai motinos myli savo vaikus tokius, kokie jie bebūtų. Kai aš dar aštuntoje klasėje nustojau vaikščioti išpažinties, mane taippat mama ėmė laikyti – bepročiu, ligoniu, apsėstuoju, komunistinės mokyklos pripompuotu…
Tai atvirkštinis variantas. Bet štai jau bendrą gyvenimą baigiame nugyventi, užtenka mums ir meilės, ir pagarbos, nors taip ir likome skirtingų pažiūrų. Todėl Marijos ir Jėzaus santykių gali neatspindėti atsitiktinis gyvenimo epizodas, pakliuvęs į istoriją.
Raimundas
Realistas :
2017-08-01 19:15
Gerb. Raimundai, laikau Jus gana išsilavinusiu žmogumi. Daug kur įdomiai, logiškai samprotaujate. Tačiau per daug prielaidų, analogijų, palyginimų, netgi fantazijos. Jėzus naudojo palyginimus, nes slėpė nuo “pašalinių” savo troškimą būti žydų karaliumi. Bet jeigu mes lyginsime pirštą su kitu dalyku, vaikų nebus.
Vertinga yra tik faktų ir juos apibendrinanti tiesa. Kitokių nebūna. Net “šventos” – melas. Patarčiau Jums susipažinti su filosofine dialektika – t.y.su bendrais tikrovės dėsniais – tapsmu, dvipusiškumu (poliarizacija), saiko dėsniu. Jūs kartais naudojate teorinės matematikos argumentus. Bet net paprasta aritmetika tarnauja realistinei pasaulėžiūrai – norint pridėti (sukurti naują), reikia atimti (sugriauti seną). Išvados: 1. iš nulio nieko nesukursi. 2. dievas kaip kūrėjas (gėris) negali būti griovėjas (blogis).
Bet jei tai velnias ir dievulis,
bendroj sumoj išeina nulis.
Raimundas :
2017-08-04 17:42
Dar kartą ačiū už pastabas, garbusis Realiste!
– Aš žaidžiu atviromis kortomis, – man taip geriau sekasi.
Užtikrinu Jus – tikrai nesiruošiu būti Lietuvių Karaliumi.
Būtinai bandysiu susipažinti su filosofine dialektika, kai tiktai pabaigsiu aiškintis reliatyvumo teoriją.
O apskritai – džiaugiuosi suradęs giminingų sielų, sulaukęs tiek dėmesio!
Ačiū !
Raimundas
Jonas M. :
2017-08-02 10:31
Kadangi jau antrą mėnesį vykstanti Raimundo ir Realisto diskusija prasidėjo kaip reakcija į mano straipsnį apie ateizmą, tai noriu ir aš į ją įsiterpti. Abu diskusijos dalyviai išsilavinę, įsigilinę į keliamas problemas, žodingi ir dantingi. Tiesa, kaip man atrodo, jų minčių dėstymo būdai skirtingi. Raimundas kartais taip dėsto savo mintis, kad susipainioji, pradedi nebeskirti, ar jis čia dėsto savo nuomonę, ar tą, su kuria jis nuolat savyje diskutuoja. Bet, antra vertus, toks mąstymo būdas provokuoja, verčia galvoti ir kelia norą reikšti savo nuomonę.
Prisipažinsiu, kad ir aš painiojausi, bet, atrodo, paskutinis Raimundo atsakymas pakankamai aiškiai sudėjo, kaip sakoma, visus taškus ant i. Bet vis dėlto noriu kai kurias savo pastabas išsakyti, sugrįždamas prie savo pagrindinės temos – ateizmo.
Ar ateistai turi diskutuoti ir tartis, ką vadinti dievu. Istorinėse ateizmo formose dievas buvo atitinkamai apibrėžiamas, pavyzdžiui, deizme – kaip pirminis postūmis, panteizme – kaip būties sinonimas. Bet šiuolaikinis ateizmas, neigiantis dievo egzistavimą, pats dievui nepriskiria jokių savybių ar veikimo būdų. Tai teologų ir tikinčiųjų reikalas. Jie ji aktualizuoja, į jį kreipiasi, jam meldžiasi ir viliasi jo pagalbos. Jis jiems yra „tėvas“, „visagalis“, „dangaus ir žemės sutvėrėjas“. Štai tokių teologinių teiginių esmę ir analizuoja ateizmas, ką įtikinamai daro ir Realistas, ir ne vienu atveju Raimundas. Beje, šiuolaikinė teologija, veikiama realaus gyvenimo, yra taip paslėpusi dievą vadinamame vidiniame žmogaus pasaulyje, kad iš esmės, be abstraktybių, nebeturi, ką apie jį pasakyti, visos senosios religinės sąvokos, pavyzdžiui, dangus, rojus, pragaras, nors ir dažnai kartojamos, lieka be turinio.
Antra, tai Jezaus istoriškumo klausimas. t.y. klausimas, ar gyveno tokiu vardu žmogus, pretendavęs tapti žydų karaliumi. Mokslininkai seniai atsakė: galėjo toks būti, ir randa patvirtinimų evangelijose ir istorijoje. Galėjo tai būti ir tuo metų klajojusių ir pamokslavusių šimtų „pranašų“ apibendrintas paveikslas. Bet jo dieviškoji pusė – Kristus – visų mokslininkų pripažinimu, religinės fantazijos vaisius, atsiradęs paveldėjus ir modifikavus senuosius tikėjimus. Krikščionybės įsitvirtinimas taip pat buvo nulemtas, kaip teisingai rašo Realistas, ne „stebuklų“, o Romos imperijos sąlygų – vergvaldinės santvarkos žlugimo ir naujos įsitvirtinimo. Tuščias reikalas ieškoti „stebuklų“ ar kitų protui nesuvokiamų reiškinių, aprašytų Biblijoje, istorinio ar archeologinio patvirtinimo, jų paskirtis – ne istorinė, o religinė, jų pagrindas – ne žinojimas, o tikėjimas. Be abejo, Raimondas visa tai žino, bet, man atrodo, neretai painiojasi, dažnai pats sau prieštaraudamas.
Trečia. Visi svarstymai apie ateivius iš kitų planetų – solidumo, net ir hipotezės, „modeliavimo“ atveju, Raimondo argumentacijai neprideda. Žinau, kai kuriuos filosofus, įsikibusius į „ateivius“ tarytum į skęstančiųjų gelbėjimosi ratą. Matyt, „gelbėjimosi“ nuo savo abejojimo religijos dogmomis. „Ateiviai“ – jiems – lyg ir paskutinis argumentas. Kadangi nėra nė mažiausios, be psichologinės, patikimos žinios apie ateivius, jų valdomus „skraidančius objektus“, tai priskirkime šią temą, kaip teisingai rašo Realistas, mokslinės fantastikos, o geriausia fantastinės grožinės literatūros žanrui.
Man ši diskusija paliko teigiamą įspūdį. Nėra vienodai mąstančių žmonių, nors jų pasaulėžiūra svarbiausiais bruožais gali ir sutapti. Te neįsižeidžia kuris nors iš jų, jei jo adresu polemikos įkarštyje buvo pasakytas ne visai korektiškas žodis. Diskusijoje ir Raimundas, ir Realistas, man regis, išsakė ne vieną vertingą mintį ar ją išplėtojo. Čia norėčiau išskiri Raimundo turiningą opusą apie natūralią visatos evoliuciją.
Ačiū Jums abiems! Jonas M.
Raimundas :
2017-08-03 17:02
Ačiū ir Jums, garbusis Jonai, Mačiuli už šįą internetinę svetainę, už šį darbą ir už dėmesį diskusijos dalyviams.
“Ateistų ir tikinčiųjų bendradarbiavimas” – tema aktuali tiek man asmeniškai, tiek, manau, ir daugeliui Lietuvos žmonių, susiduriančių su religine filosofija. Ypatingai svarbu jaunam žmogui, norint suprasti aplinką ir susikurti savo pasaulėžiūrą.
Aš vykdau ir savo mamos priesaką – ieškoti Dievo. Tai, kas neleido suprasti kurią stovyklą aš atstovauju, – yra mano bandymai pasverti įvairiausius argumentus, surasti jų tarpusavio santykį, atsakyti į sudėtingus klausimus. Jeigu manęs netenkina standartinis dievo apibrėžimas, aš ieškau kito apibrėžimo, nelaukdamas kol man jį pateiks krikščionis ar musulmonas.
Reziumuodamas savo komentarus, galiu pasakyti, kad man tai buvo retai pasitaikanti proga viešai padiskutuoti tikėjimo tematika, galimybė pasitikrinti savo idėjų brandumą ir pašnekovų reakciją.
Yra tekę ir anksčiau dalyvauti panašiuose pokalbiuose, teko lankytis ir bažnytinių aktyvistų susirinkimuose, katechezėse. Pastarosios atnešė daugiau nusivylimo, nei bendravimo ir pažinimo džiaugsmo. Intelekto ten neverta ieškoti, tiesiog vyksta žaidimas į “vienus vartus”- kitaminčiai užgožiami vieningu choru…
Prisipažinsiu: mano rašiniai – netobuli. Pradžia buvo tarsi jumoro dėlei. Paskui užsikabinau, rašiau per ilgą, užgriebiau per daug temų ir potėmių, buvo lyrinių nukrypimų, trūko minties gilumo ir įžvalgos. Ne į naudą ir asmeniškumai.
Galiu dabar tik pasidžiaugti, kad nepatyriau visiško fiasko po profesionalių Realisto smūgių…
Pabandžiau skaitytojus sudominti įvairiomis idėjomis ir hipotezėmis, klausimais, svarstymais ir fantastikos elementais. Gal to ir nereikėjo?
Šiuolaikinis žmogus ieško “gero recepto nuo visų ligų” ir tiesaus atsakymo, o ne abejonių ir versijų sąrašo.
Ką – teigiau?
Pirma, – tai “Dievo-kūrėjo-absoliuto-žodžio-idėjos” ir “Gamtos”, kaip kūrinio – tapatumą ir neskaidomumą. Nei laike, nei erdvėje, nei mūsų sąmonėje.
Antra, – įrodinėjau paleo-kontakto galimybę ir galimą religijų atsiradimo priežastį, kaip -“cargo” efektą.
Trečia, – stengiausi atkreipti skaitytojų dėmesį į krikščioniško tikėjimo nelogiškumus, žvelgiant į juos fiziko, astronomo, ar biologo-evoliucionisto akimis.
Sulaukiau aštrios kritikos iš Realisto, kuris tikriausiai yra filosofinės mokyklos atstovas, biblijos tyrinėtojas ir žinovas. Sužinojau įdomių dalykų, argumentų, faktų, dar man negirdėtų filosofinės logikos dėsnių. Apskritai, – susidūriau su neįprastu žodynu, neįprasta terminologija.
Tikiuosi, kad šis vasaros atostogų pokalbis neliks beprasmis. Gal sudomins kažką iš skaitytojų, kažkam duos argumentų, padės apsispręsti ir suformuluoti savo požiūrį į pasaulį, į gyvenimą, į religiją.
O apskritai, – esu techninės visuomenės atstovas. Mano darbinė veikla – mokslinė inžinerija.
Gyvenime – užauginau šeimą, stačiau namus, domėjausi istorija, archeologija, mitologija, nesvetima man ir poezija.
Šios svetainės redakcijai yra žinomas mano elektroninio pašto adresas, taigi, norėdami galime susisiekti ir pasidalinti mintimis.
Dar kartą dėkoju su pagarba visiems dalyviams.
Raimundas
P.S.
“Ar gali Visagalis sutverti tokį akmenį, kurio pats nepakeltų?”
Mano atsakymas būtų toks: – Visagalis gali sutverti tokį akmenį, gali ir nesutverti tokio akmens, taip pat – gali pakelti tokį akmenį ir gali nepakelti tokio akmens. Kitaip tariant, visi variantai jam yra – galimi.
Realistas dėl P.S. :
2017-08-13 15:33
Šis nerimtas, provokacinis klausimas apie Dievui nepakeliamą akmenį sarkastiškai parodo svarbų dalyką – suabsoliutinti dalykai atsiduria aklavietėje, paneigia patys save. Ar visagalis gali negalėti? Abu atsakymai parodo pajėgumo suabsoliutinimo klaidingumą.
Jūs gilinatės į reliatyvumo teoriją. Puiku. Ji moko vengti absoliutizmo. Važiuojant į bet kurią pusę, reikia saiko. Viršyti greitį irgi nepatartina. Saiko rėmuose net ir gyvatės nuodai yra vaistai, o nuo besaikio šokolado rijimo galima susirgti.
Religijos liga – absoliutizmas. Absoliučios laimės ir beribės būties troškimas – saiko dėsnio pažeidimas, pasaulėjautos liga, “švento” egoizmo išraiška.
Protingiausia ieškoti tiesos, nors ji taip pat neabsoliuti. Iš bėdos galima ieškoti ir Dievo. Bet neduok, Dieve, “jį” rasti…
Suradusieji Dievą (gėrį) neišvengiamai suranda ir velnią (blogį). Ir neaišku, kuris iš jų tą didelį akmenį turi iškėlęs…
Raimundas :
2017-08-21 19:42
“Dievo” apibrėžime “Visagalio” sąvoka formaliai yra – beprasmė. Ji nieko apie Dievą nepasako.
Visagalis – gali klysti,
– gali būti silpnas,
– gali būti neteisus,
– gali nieko negalėti,
– gali, – kaip tas pasakų herojus, – pavirsti peliuku, kurį pagavo ir prarijo Batuotas Katinas…
Tačiau ką Dievas-Visagalis realiai “sukūrė”, sprendžiame pagal Jo darbus – pagal mus supančią aplinką.
Supančiai aplinkai įvardinti turime ir kitų gražių žodžių, – tai “Gamta, Pasaulis, Visata”.
Ar Gamta būtinai turi būti “sukurta”?
– Nebūtinai!
Jeigu Gamta būtų sukurta, tai šis klausimas analogiškai iškiltų ir Kūrėjui – kas sukūrė Dievą?
Krikščionys Dievą vadina dar ir Tėvu. Tai noromis, nenoromis žmogui iškyla klausimas – Ar Dievas Tėvas turi savo Tėvą? – Dievą Senelį?
– O toliau, – ar turi Prosenelį? – Pro-prosenelį? Pro-pro-pro-pro-pro-…-prosenelį ir t.t.?
Taigi atsakymo nėra…
Jeigu Vienintelis Begalinis Dievas tam tikru laiko momentu “sukūrė” Visatą, tai ką Jis veikė be galo ilgą laiką iki Visatos sukūrimo?
Gal prieš tai irgi “Kūrė”(?) – be galo daug ankstesnių Visatų, kurios pasibaigdavo ir vėl atgimdavo vis kokia nors tobulesne forma? Taigi, – mes esame – viena iš begalybės variacijų?!
O kas yra “Laikas”?
Laikas – yra bet kokio veiksmo sudedamoji dalis ir būtina sąlyga. Ar Laikas gali būti sukurtas?
Nesant Laiko – negalima ir Kūryba kaip veiksmas.
Nesant Laiko – negali būti ir Dievo!
Tai tiek šį kart loginių rebusų
Raimundas
melodetektorius :
2017-09-03 17:06
Visagalis – gali nieko negalėti.
Po tokių Raimundo minties vingių nematau prasmės veltis į diskusiją. Gal kitame gyvenime. :)
Raimundas :
2017-09-07 12:13
Melodetektoriui
Visagaliui – “nieko negalėti” yra pati paprasčiausia užduotis – nulinio sunkumo. Beje, stebint tokius atvejus, – kai Dievo vardu yra žudomi žmonės, sprogdinami dangoraižiai, susidaro įspūdis, kad Visagalis būtent ir naudoja šią savo – galią.
Prasmę – mes patys susikuriame, danguje nėra parašyta kas prasminga ir kas neprasminga. O dėl kito gyvenimo, – jeigu norime jį turėti, tai neužmirškime ir patys padovanoti kažkam – gyvenimą. : )
Arūnas :
2017-09-25 17:23
Raimundui: Jus domina laikas, reliatyvumo teorija ir visata. Na, tiesa, dar ir Dievas. Einšteino formulėje padidinkite kūno greitį virš šviesos greičio ir gausite jūsų ieškomą dalyką.
Raimundas :
2017-09-26 21:59
Arūnai,
deja padidinti greičio negaliu, kadangi jis yra pasekmė, o ne priežastis. Reliatyvumo teorija sako, kad norint pasiekti šviesos greitį kūnui turinčiam masę, reikalinga be galo didelė energija. Matematika – puiki loginė kalba, tačiau ji nėra visagalė.
O kaip Jūs, Arūnai, pasiūlytumėte A. Einšteino reliatyvistinį Visatos Sutvėrėją pritempti prie to Dievo, iš kurio kas rytą duonos prašome?
Raimundas
Arūnas :
2017-09-27 11:26
Pritempinėti nieko nereikia. Kaip daug kas susiję, galėčiau papasakoti detaliau, bet tam reikia turėti ir popieriaus lapą ir daugiau erdvės nei kažkokių komentarų teritorija. Juk ir Einšteino teoriją taip lengvai komentaruose neišgvildensi…
Raimundas :
2017-09-28 21:18
Sutinku, Arūnai,
tačiau kalbėti trumpai ir aiškiai – yra menas.
Alberto Einšteino užrašyti dėsniai – svaigina protą ir žavi savo lakoniškumu, nors jų pagrindimas yra nepaprastai sudėtingas.
Gamtos arba Dievo pažinimas taip pat yra – menas. Jeigu jis negali būti išreikštas trumpai, tai yra galimybė kurti ilgus rašinius, straipsnius, ar leisti knygą, tik reikia surasti ir sudominti savo skaitytojus.
Ši svetainė nepaprastai tolerantiška diskusijoms, tačiau labai svarbu ir turėti – ką pasakyti tautai.
Arūnas :
2017-10-02 12:30
Na, kol kas tokio lakoniškumo, aiškumo ir sudėtingų dalykų perteikimo trumpai meno nesu įvaldęs, ir plačiai tautai manau nebus įdomu, ką noriu pasakyti, tai pasieškosiu kitokių, minėtų būdų.