Giedriaus Drukteinio teologija
06 Sekmadienis Spa 2019
Autorius: Vladas Balkevičius
Žymos: „neprausta burnelė“, atsainus požiūris į mokslą, daug žino – mažai supranta, Drukteinio „minties“ pratimai ir „užpakaliniai“ kalbos prieskoniai, Etiketas tunelyje, Kokia galva – tokia kalba, P.Giedrius – krikščionybės apaštalas, Savigyra, triukai ir stačiokiškumas savidarbėje „teologijoje“
Giedrius Drukteinis – etiketo žinovas, žurnalistas, TV laidų vedėjas bei jų konsultantas, rašytojas ir šiaip gana ryškus, laisvai dėstantis savo kartais paradoksalias mintis eruditas, buvęs pretendentas į kultūros ministrus. Ponas Giedrius atlieka ir krikščionybės apaštalo misiją. Atrodo, kad religinio išprusimo ir ypač drąsos galėtų jam pavydėti net ir kvalifikuoti teologai. Portale „Ateizmas“ bendru pavadinimu „Apie tikėjimą iš esmės“ jis yra išspausdinęs visą seriją straipsnių: apie ateistų tikėjimą, apie stebuklus, apie Šv. trejybę, apie kryžiaus žygius, apie išdaviką Judą, apie Galilėjaus teismą, apie religijos santykį su mokslu, apie „40 Jėzaus įsakymų“, apie, apie, apie… (žr. https://www.google.com/search?q=Apie+tik%C4%97jima+i+%C5%A1esm%C4%97s&rlz=1C1CHBF_ltLT778LT778&oq=Apie+tik%C4%97jima+i+%C5%A1esm%C4%97s&aqs=chrome..69i57.28847j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8)
Tenka pavydėti šiam žmogui psichinės energijos ir plataus „dvasinio“ informuotumo. Jo galva atrodo kaip galingai verdantis minčių katilas, kuriame jos liejasi per kraštus…
Maldavimas amžinai gyventi, neišnykti…
Kokia yra tikėjimo esmė? Kuo jis vertingas? Koks yra šios sąvokos turinys? Ar yra klaidingų tikėjimų? Kuo tikėjimas skiriasi nuo žinojimo? Ar protingas yra krikščioniškasis tikėjimas (ko verta, pavyzdžiui, nukryžiuoto dievo idėja)? Deja, autorius nenagrinėja tikimybės laipsnio religijoje, neskiria sąvokų tikėjimas ir religija, krikščionybę laiko savaime suprantama vertybe, ir todėl skaitytojas į šiuos fundamentalius pasaulėžiūros klausimus atsakymo neranda.
Užtat randa atsakymą į klausimą „Ar yra Dievas?“ (taip vadinasi dažnai jo paties reklamuojamas straipsnis). Pasirodo, dievas, pagal Drukteinį, tikrai yra. Jis tai „įrodo“ ryžtingai ir neabejotinai – kalba netgi ne apie tikėjimą į dievą, o apie… jo žinojimą. Straipsnis pradedamas notacija: „Sužinok, ar Dievas egzistuoja. Koks Dievas yra ir kaip veikia“.
Drukteinis žino. Jam nesvarbu, kad tuo prieštarauja Šventajam raštui, kuris teigia, kad dievas yra dvasia, jis nematomas, jis – paslaptis. „Viešpaties keliai nežinomi“. Jis griauna pačią religiją, kuri yra tikėjimas, o ne žinojimas, ne mokslas. Atvirkščiai – kuo mažiau žinoma, tuo karščiau tikima…
Krikščionybės pamatai
Kokiu būdu atsiranda „Dievo pažinimas“? Iš faktų? Jų nėra. Drukteinis dievo buvimą bando pagrįsti „minties galia“, „filosofiškai“. Jis rašo: „Gana paini situacija. Pats matai, kad vieni žmonės tiki Dievą, tačiau antra tiek žmonių netiki. Ir ką gi daryti tau? Bet tau pasisekė, kad turi mane. Pabandyk savęs paklausti, ar Tu elgtumeis kitaip, jei pamatytum Dievą ir tikrai žinotum, kad Jis yra? Jei atsakymas yra „taip“, tada pasidaro aišku, kad Dievas yra“. […] „Toks teisingas atsakymas bet kurį ateistą paverčia žmogumi“.
Tačiau net daugelis „pažinusių” dievą dvasininkų nesielgia „kitaip” – jų moralė susižavėjimo nekelia. Be to, ko vertos frazės „jeigu pamatytum“, „jeigu žinotum“? Jeigu dangus nugriūtų, tai mes žvirblius pagautume. Negriūva… Ar protinga vien vaizduotėje kurti fantastines prielaidas kitam, bet tokiam pat iliuziniam vaizdiniui pagrįsti? Tai bergždžias Sizifo darbas. Jeigu dievą galėtume matyti, tai tikėjimas į jį išnyktų… Religinis tikėjimas – tai santykis (geriausiu atveju) su NEŽINOMYBE. Todėl vienintelis kiek labiau pateisinantis religijos egzistavimą motyvas – neatsakytas klausimas „kodėl?“ Kodėl yra būtis? Ar yra ir nebūtis? Kodėl vyksta tapsmas – kinta masės ir energijos formos? Kodėl yra ne tik objektai, bet ir subjektai? Tačiau kartais įvairių mistikų bandymai atsakyti į tokius klausimus – beviltiškai naivūs. Dažniausiai jiems net nekyla tokios filosofinio lygio problemos…
Kai dėl ateistų (kokiu būdu jie „pavirsta žmonėmis”), tai Drukteinis už šią „chamstvą” pasmerktas nebus, nes ją paneigia pats Drukteinis, tvirtindamas, kad „ateistai buvo ir yra racionalūs žmonės”, kad „ateizmas buvo neatsiejama mokslo pažangos dalis” ir kad „pasaulyje yra daug ateistų, kurie elgiasi nepalyginamai moraliau ir gražiau nei daugelis tikinčiųjų“ (žr. straipsnį „Į ką tiki ateistai?“).
Reikšmingas Drukteinio straipsnis „Kaip įtikėti Biblijos stebuklais?“ Rašo: „Žinai, kad stebuklai prieštarauja mokslo dėsniams ir kad Biblijos autoriai jų net nematė, o tik surašė padavimus ir legendas“. Tačiau „Bažnyčia reikalauja tikėti dogmomis. Jų nėra tiek jau daug – vos 252. (…). Katalikas privalo tikėti dogmomis arba būti atskirtas nuo Bažnyčios bei pripažįstamas eretiku (ir, žinoma, sudeginamas ant laužo)“.
Gal čia Drukteinis – realistas (tuo pačiu ir ateistas), nevengiantis istorinės tiesos? Apsaugok, viešpatie! Jis tęsia: „Turi tikėti, kad Jėzus buvo Dievo Sūnus, kad Marija išliko skaisti net pagimdžiusi ir kad Jėzus prisikėlė iš numirusių“. (…). „Mūsų patirtis diktuoja, kad žmogaus prisikėlimas iš numirusiųjų yra iš principo neįmanomas. Bet jis patenka į Dievo galimybių rinkinį“. Drukteinis vėl siūlo atlikti „minties pratimus“, kurie prasideda žodeliais „įsivaizduok“, „tarkime“, „jeigu“… Jam faktai (pavyzdžiui, kad nukryžiuotieji kankindavosi apie tris paras, o ne tris valandas kaip Jėzus ir kad Jėzaus „prisikėlimo“ niekas nematė) nieko nereiškia.
Šuolis nuo „Dovydo sosto“. Ir kuo toliau nuo Jeruzalės…
Gal vertėtų matyti ir tuos evangelijų tekstus, kurie parodo, kaip iškilmingai Jėzus (kaip karaliaus „Dovydo sosto paveldėtojas“ – žr. Lk 1, 32 / Mt 21, 4 – 5) įžengė į Jeruzalę ir kaip išlikęs gyvas po nukryžiavimo už maištavimą slapta, pakeitęs išvaizdą, jau atskirai nuo mokinių iš jos pabėgo. Ar tai triumfuojančio dievo, „ nugalėjusio net mirtį“, elgesys? Beje, Jėzus, pripažindamas, kad „dangaus ženklo šiai giminei nebus duota“ (Mk 8, 12), pats paneigė visus savo „stebuklus“.
Keistas savo abejotinu sarkazmu yra Drukteinio straipsnis „Sielą išlaisvinantys keiksmažodžiai“. Jie esą „priartina mus prie išsivysčiusių Vakarų“. Kokie? Pavyzdžiui, „šiknius“, „šiknaskylė“, „pyst“ , „bliamba“ bei jo didenybė „šūdas“. Pastarasis esąs „daug iškalbingesnis už „mėšlą“ – išreiškia ne tik stiprią emociją“, bet ir „demonstruoja drąsą ir išsilaisvinimą iš sustabarėjusių kultūrinių pančių. Jis suteikia laisvę aiškiai išreikšti mintį ir labiau suprasti kitus“. Todėl kaip demokratizmo išraiška jau viešai vartojamas. „Bet lietuviams neužteko drąsos tiesiogiai išversti angliškąjį „fuck“ – jis buvo pakeistas „santykiavimu“, „dulkinimusi“.
Tačiau jeigu šis, taip sakant, „užpakalinių“ kalbos prieskonių arsenalas priartintų mus prie Vakarų, tai prie ko išlaikytų dar išlikę itin riebūs rusiški keiksmažodžiai? Be to, nepamirština, kad tokios „drąsos“ ir „laisvės“ mėgėjai dažniausiai yra chuliganai, chamai, kriminaliniai nusikaltėliai ir kitokios padugnės. Kokia galva – tokia kalba…
Nuostabus ir jo straipsnis internete „Visas mūsų gyvenimas yra ‚gyvenimas tunelyje‘“ ((žr. https://www.15min.lt/vardai/naujiena/lietuva/atviras-giedriaus-drukteinio-laiskas-visas-musu-gyvenimas-yra-gyvenimas-tunelyje-1050-1156518?comments).
Drukteinis pareiškia: „Mačiau Jėzų! ” Kur? Santariškėse, ligoninėje, „tunelyje”. Atsigavęs po stipraus širdies smūgio, jis, matyt, nusprendė, kad jo „prisikėlimas” po trijų dienų iš komos būsenos yra patogi proga žmonėms priminti krikščionių dievą. Jis esą net ir kalbėjosi su Jėzumi. Tiesa, „pokalbis” buvęs vienpusiškas – Jėzus patarė Drukteiniui pailsėti. Gal vertėjo paklausyti dieviško patarimo? Bet kur tau…
Jeigu tokia Drukteinio „aiškiaregystė” – ne stebuklas, tai vis tik didelė sensacija. Naivesni krikščionys turbūt džiūgavo – jei toks plačiai žinomas žmogus mirties būsenoje matė dievą, vadinasi,pomirtinis gyvenimas yra! Tačiau geriau pažįstantys Drukteinio manierą stebinti ir net šokiruoti publiką savo kurioziškais pareiškimais numojo ranka…
Apie „tunelį“ prakalbo dar 1975 m. pasirodžiusi psichologo Raymond‘o Moody knyga „Life After Life“ („Gyvenimas po gyvenimo“), tapusi bestseleriu, išleista daugeliu kalbų milijoniniais tiražais. Neatsiliko ir kinematografas, sugebėjęs tokiu pavadinimu iš lengvatikių taip pat gausiai pasipelnyti.
Kaip atrodo tas antras, taip sakant, „pridėtinis“ gyvenimas pakeliui į „anapus“? Tai lyg kažkoks tamsus tunelis, vedantis į jo gale matomą šviesą. Belieka dreifuoti jau beveik išsekusiai žmogaus gyvybei tos dangiškos šviesos link. Tiesa, medikai yra nustatę, kad jeigu žmogaus galvos smegenys per penkias (daugiausia – septynias) minutes negauna iš širdies kraujo, haliucinacinis „tunelis“ su savo šviesa negrįžtamai užgęsta. Gyvenimo „po gyvenimo“ išvis nebūna. Vadinasi, yra absurdiškas pats knygos ir kino filmo pavadinimas. Tačiau kai bijoma visiškai išnykti, ne tik elementari logika, bet ir akivaizdūs faktai paspiriami į šalį…
Drukteinis rašo: „Holivudo sukurtas „tunelio“ stereotipas itin gajus visame pasaulyje“. Per tą „tunelį“ yra ėję, anot jo, ir daugelis „beraščių smirdžių“ bei „narkomanų“. Bet jeigu tas „tunelis“ – pramanyta oro pilis, kurion pakliūva dažniausiai tik abejotinos reputacijos veikėjai, tai ar verta ją statyti? Drukteinis kažkodėl vaizduoja. kad pats pabuvojo „anapus“, netgi „kalbėjosi su pačiu Jėzumi!” Tačiau ko vertas toks aferistinis pareiškimas?
Paabejojau, ar verta, ar korektiška kritiškai nagrinėti buvusio ligonio vizijas ir įsitikinimus? Tačiau kadangi jie buvo pareikšti viešai tiek spaudoje, tiek internete kaip nepaprastas, turintis neabejotiną reikšmę žmonių pasaulėžiūrai įvykis (ir dar „orakulo iš Olimpo papėdės“ maniera), nutylėti, stačiai sakant, tokį suktą ir skandalingą mistinį iššūkį būtų meškos paslauga pasaulėžiūros kultūrai.
Pažiūrėkime, kaip skamba G. Drukteinio straipsnio atsakymai į jame iškylančius klausimus?
- Koks tas „tunelis“? Kaip jis atrodė G. Drukteiniui? „‘Tunelis‘ – tai Jūs visi!” Tik mes? O jis, vadinasi, žengia per mus. Jėzus turbūt seka jam iš paskos…
- Kaip atrodė „tunelyje“ Jėzus? Skaitome: „Jis buvo panašus į Ostapenką (skandalais pagarsėjusį girtuokliaujantį dainininką – V. B.), ir spėju, kokią juoko bangą tai gali sukelti – nes to nori pats Šėtonas: argi nesmagu papyzdavoti (? – V. B.) tą durnelį Ostapenką?“
- Drukteinis turbūt skaitė, bet nepastebėjo, kad Evangelijoje pagal Morkų durneliu Jėzų laikė visų pirma ne šėtonas ir ateistai, o jo paties šeima – motina ir broliai, – sakydami, kad „jis išėjęs iš proto“ (Mk 3, 21. Žr. NT, 1972). Tai ko vertas toks nešvankus sarkazmas Nazareto staliaus, maištautojo, užsigeidusio tapti žydų karaliumi, kritikų atžvilgiu?
- Kokia kalba kreipėsi Jėzus į „teologą“? „Jėzus kalbėjo tarsi lenkų kalba, kuri, žėk, tinka bet kada“. Tarsi lenkų ar tarsi kalbėjo? O gal tai, „žėk“, – bereikšmis skiedalas?
Kur pretendentai į pomirtinį rojų?
- Kodėl Jėzus nepakvietė p. Giedriaus į dangų? „Galiu tik nujausti, kodėl jis pasiuntė mane atgal – greičiausiai todėl, kad, kad aš pats to norėjau“. Ką reiškia „pasiuntė atgal“? Negi kaip dangui netinkamą „ožį“? Juk ponas Giedrus yra ištikimas „avinas“ žydų sukurtiems kruviniems dievams. Keista, kad krikščionys trokšta dangaus, tačiau niekas neskuba į pomirtinį rojų…
- Tai į kokio Testamento dievą tiki G. Drukteinis – į žydų „Jehovą“ ar romėnų „Kristų“ (liet. „Pateptąjį“ karaliaus sostui užimti)? Ar abu kartu? „Vienas Dievas yra trys“, – tvirtina dangiškos aritmetikos žinovas straipsnyje „Kiek dievų turi krikščionys?“. Jis ne tik dievą, bet ir šėtoną rašo iš didžiosios raidės. Tai gal jis tiek teistas, tiek satanistas? (Bet tik, gink dieve, ne ateistas. Ateistus, kaip matėme, jis kartais laiko šėtono agentais…)
- Apsigręžęs teigia: „mes patys esame dievai, ir mes patys esame velniai“. Tai jau panašu į tiesą. Tai gal G. Drukteinis matė „tunelyje“ tik susidvejinusį patį save?
Kuris iš jų galingesnis?
- Jis ateistus šiame straipsnyje laiko bailiais. „Krintančiame lėktuve ateistų nebelieka“, – sako jis, – „ir tai mūsų maža pergalė“. Keista „pergalė“, kai krintantis lėktuvas ištaško ir dievobaimingus teistus (pavyzdžiui, beveik visą lenkų valdžią, skridusią paminėti Katynės aukų)… Beje, straipsnyje „Į ką tiki ateistai?“ jis tvirtina atvirkščiai: „Ateistai yra neišpasakytai drąsūs žmonės, nes ne kiekvienas žmogus turi tiek stiprios valios atmesti tą vidinį komfortą, kurį siūlo religijos“… Tačiau ar tokia prieštaringų teiginių mišrainė – ne per prastas maistas ne tik skaitytojų, bet ir paties autoriaus smegenims?
- Tai ką vis tik matė Drukteinis „tunelyje“? Atsako: „Aš nežinau, su kuo aš jame bendravau“. [Turbūt jau ne su „visagaliu Viešpačiu“, pakabintu ant medžio, nes „jis buvo nukryžiuotas iš silpnumo“ (2 Kor 13, 4)]. TV laidoje „Klauskite daktaro“ (š.m. spalio 5 d,) Drukteinis pasakė, kad „nieko neprisimena“, kad „tunelis – tai tamsa, tuštuma, vienišumas“. ir pripažino, kad jis iki šiol gyveno taip (rūkė, gėrė ir t.t.), kad „net į pragarą šėtonas jo nepriimtų”. “Suprantu”, – pritarė daktaras.
„KARALIŲ KARALIUS ir VIEŠPAČIŲ VIEŠPATS“ (Apr 19, 16)
Jis nežino. Bet kiša fantaziją kitiems – mulkina aveles „dangaus migdolais“, kurių pats neskuba ryti, vadindamas savo ligos priežastį (juk „viskas Dievo valioje“) „neįtikėtinu žiaurumu“. Tai gal vertėjo esant progai Jėzų paklausti, – kodėl gerasis dievulis visus savo „kūrinius“ sendina, sargdina bei paverčia pelenais ir tik kai kuriuos kaip bandymų triušius iš mirties tunelio vėl laikinai grąžina, anot paties Drukteinio, į „nuolatinį gyvenimo tunelį“, tikinčiųjų dar vadinamą „ašarų pakalne“.
Lietuvoje yra du šimtai tūkstančių „vėžininkų“, trisdešimt tūkstančių neįgalių vaikų. Kasmet tūkstančiai žmonių anksčiau laiko miršta nuo mikroskopinių „Dievo sutvėrimų“. Anot Šventojo rašto, „Visi yra iš dulkių ir visi vėl grįžta į dulkes“ (Koh 3, 20). Gamtos stichija naikina ne tik žmones, bet griauna ir degina pačias bažnyčias. Be to, „Viešpaties kalavijas pilnas kraujo“ (Iz 34, 6). Tas kraujas liejosi per visą žmonijos istoriją… Tai kur ta tariama „Dievo meilė ir gailestingumas“?
„Aš nežinau, kodėl Dievas toks žiaurus“, pripažįsta savadarbis teologas. „Žinovas“ vėl nežino. Derėtų žinoti. Vienas iš dviejų: arba tokį žiauruolį, nuo kurio pats Šventasis raštas pataria „slėptis“ (žr. Iz 2, 19), nėra prasmės garbinti, arba jo išvis nėra.
Skęstantys pliur(z)alistinio religingumo liūne
Kai „Delfi“ žurnalistė vėl priminė Drukteiniui tą „tunelį“, jis netikėtai pasakė: „Aš nesu įklimpęs religingumo liūne“… Bet kam tada tame liūne skandinti kitus? Matyt, Šventasis raštas Drukteiniui – nelabai šventas. Realistinė Senojo testamento koncepcija apie gyvenimo laikinumą jam nepriimtina. Verčiau jau Nazareto dailidės amžinybės pažadai… Tačiau už sugrąžintą gyvenimą Drukteiniui derėjo šiame, jau pirmame po ligos straipsnyje viešai padėkoti ne nevykėliui „žydų karaliui“, o Santaros klinikų medikams. To nepadarius, kyla klausimas, – kur atsidūrė „etiketo žinovo“ profesionalumas? Irgi „tunelyje“?
Drukteinis teisina inkvizitorius, paklupdžiusius teisme Galilėjų (nes jis esą „neturėjo įrodymų“ heliocentrinei sistemai pagrįsti, todėl buvo nubaustas „už iššūkį Bažnyčiai“). Toliau rašo: „Buvo svarstoma galimybė Romoje pastatyti paminklą Galilėjui, tačiau tokia iniciatyva, ačiū Dievui, greitai išblėso“. Nederėtų painioti adresų – už nepagarbą šiam mokslo didvyriui ne dievui reikia dėkoti, o Vatikano obskurantams. Tokiems pat, kaip ir „žinovas“…
Straipsnyje „Kas tave sukūrė?“ Drukteinis pripažįsta, kad pirmojo žmogaus „sukūrimas iš molio turi tik simbolinę reikšmę“ (o kokia ne simbolinė tokios „kūrybos“ technologija?). Bet kartu teigia, kad Darvino evoliucijos teorija yra ne tiek mokslas, kiek nepatikima filosofija, ir naudoja seniai nuvalkiotą banalią pašaipą, kad tik netikintieji dievą „yra kilę iš beždžionių“ (pats Drukteinis prideda – „ir iš agurkų“)… Jeigu jis net Einšteiną, kuris judaizmą ir krikščionybę vadino „vaikiškomis pasakomis“ ir laikė, kad žodis „dievas“ išreiškia tik žmogaus silpnumą, pavaizdavo religingu (žr. straipsnį „Dialogas su mokslu“), tikriausiai žinodamas, kad tai netiesa, tai ar galima jį laikyti sąžiningu intelektualu?
Jis neserga krikščionišku kuklumu, tuo labiau nuolankumu, nusižeminimu – jis kojų neplautų net popiežiui. Jo straipsnius internete lydi savimi patenkinto žinovo nuotraukų tvanas (dažnai „portretai“ tįso per visą puslapio plotį). Jam svetima krikščionybės deklaruojamai „pagrindinė dorybė“ – susivaldymas, santūrumas. Jis yra pareiškęs: „Tie, kurie nori valdyti pasaulį, turi atrodyti ir elgtis taip kaip aš…“ Ir dar: „Būti visa ko žinovu man pritinka ir patinka“.
Tuo abejoti netenka. Tačiau kokia „pagyrų puodo“ spalva? Be to, visada iškyla klausimas, – kiek yra tiesos ir teisingumo jo teiginiuose? Atskaitęs moralus už skyrybas Natalijai Bunkei, jis sukėlė sąmyšį TV laidoje „Yra kaip yra“. Protestuodamos moterys išėjo iš studijos… Panaši istorija televizijoje įvyko, kai Drukteinis tyčiodamasis prikaišiojo Astai Pilypaitei, apsivilkusiai tautinius drabužius: „Kur dingo jūsų seksualumas?“
Apie šios išskirtinės asmenybės savybes liudija dar tokie jo straipsnių pavadinimai (ir kiti jo teiginių „perliukai“): „Kodėl mes, lietuviai, turime atrodyti durniais?“, „Dešimt požymių, kad Tu turi mažą penį“, „Neturėjimas savigarbos ir grobio mentalitetas – moters genai“, „Vieni bijo vorų, kiti Verygos. Ir kiekvienas, kartoju, kiekvienas bijo moterų“, „Gal dar Tau prasisuks metai sekso be jokių įsipareigojimų?“, „Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas, kupinas smarvės“, „Dėjau aš ant tos Lietuvos“ (pasakyta duodant interviu), „Nupiskim juos“ („nugalėkim Portugalijos krepšininkus“ prasme – V.B.), „Esu tikras chuliganas“… Tačiau kaip suderinti tokią „nepraustą burnelę“ ne tik su etiketu, bet ir su padorumu, su krikščioniškuoju tikėjimu? Vienas komentatorius stebisi ir abejoja: „Gal jis tik vaizduoja chamą?“
Bet G. Drukteinis ne visada iškreiptai vaizduoja tikrovę. Kartais gana prasminga ir įdomi jo pateikta informacija. Žurnalistinis išradingumas, jei jis per daug neprasilenkia su realybe, – turbūt šiokia tokia vertybė. Idėjinio gyvenimo paletė būtų pilkesnė, skurdesnė be tokių „sutirštintų spalvų“. Tačiau atrodo, kad Drukteinis daug žino, bet mažai supranta. Platyn yra, o gilyn trūksta, ypač bendrosios pasaulėžiūros sferoje. Instinktyvus nesaikingas išlikimo troškimas, grindžiamas ne protu, ne realizmu, ne bendrais tikrovės dėsniais – netinkanti aureolė tikram eruditui. Jis susilaukia žmonių dėmesio savo triukais ir stačiokišku grubumu (kaip kad Šustauskas ar Žirinovskis), tačiau pigus, triukšmingas populiarumas netruks nuplaukti į užmarštį…
Realistinė tiesa, atspindinti gyvenimo dramą, – ne saldainiukas, todėl jai netinka paviršutiniškumas. Energingam, bet tik šešėliniam „teologui“ gal nederėtų pamiršti teisingo „Dievo žodžio“ Biblijoje: „Tas pats likimas yra žmonėms ir gyvuliams: kaip miršta vieni, taip miršta ir kiti“ (Koh 3, 19). „Mirusiam, kuris lygus niekui, pasibaigė garbinimas“ (Sir 17, 26). „Atsimink galą. To neužmiršk, nes nėra sugrįžimo“ (Sir 38, 21 – 22). Asmeniškai patyrusiam giltinės sparno dvelksmą žurnalistui turbūt derėtų būti rimtesniam – per daug nesišvaistyti „laisvos dvasios“ chuliganiškomis sąvokomis ir sprendimais. Viskam yra ribos. Priešingu atveju atoveiksmis neišvengiamas. Iš daugybės internetinių komentarų, vertinančių G. Drukteinio asmenybę, sunku rasti teigiamų atsiliepimų. Ypač jis kritikuojamas už pasipūtimą. Laiko save išmintingu estetu, sakoma viename jų, bet „sėdi išsidrėbęs kėdėje“, gestikuliuoja, diriguoja ir jau vien tokia nekultūringa poza rodo tik tariamą savo pranašumą.
Yra neblogas patarimas Biblijoje ir lengvatikiams, kurie žavisi G. Drukteinio netašytais metaforiniais išsišokimais – „Tegul niekas neapgauna jūsų tuščiais plepalais“ (Ef 5, 6).
P.S. Iliustracijos – iš interneto. Dėkoju jų autoriams už taiklų realistinį požiūrį į religiją.
28 komentarai
Martynas :
2019-10-08 11:47
Ką tik perskaičiau straipsnį apie Drukteinį. Jis jau anksčiau, prieš pora metų, man krito į akis kaip įtartinas pramanų nešėjas. Nieko keista, kad tokiems tipams suteikiamas eteris ar spaudos puslapiai, nes redaktoriai vertina skambias antraštes ir paspaudimus. Tuo tarpu mokslo populiarinimo temoms vietos lieka vis mažiau. Jo pasvaičiojimai apie Jėzų Kristų ir „tunelį“, kurį jis neva matė patyręs insultą, verti ne daugiau nei Vangos pranašystės ar anoniminiai straipsniai apie neva gydančias žoleles žurnaluose „Viskas, ko tau nepasako gydytojai“. Keista tik. kad niekas iš visuomenės žmonių nestoja į atvirą diskusiją toje pačioje spaudoje ar Delfyje prieš tokius klaidinančius straipsnius. Paprieštarauti katalikybės skleidėjams Lietuvoje, ypač politikui ar visuomenes veikėjui, yra tolygu šauti sau į koją, nes visi žino, iš kur rinkėjai ateina.
Andžejus Varkalevičius :
2019-10-11 10:10
Pasakyčiau apie Drukteinį drukteiniškai.. Šitas etiketo Žirinovskis – tikras įvairiapusis diletantas (kartais gerai, o kartais blogai tai maskuojantis) ir vidutiniškas šoumenas. Tiesiog kiek kvanktelėjes linksmas vyrukas, primenantis charizmatišką šarlataną.
O kas vyksta su jo smegenim ir organizmu matant tuos visus tunelius ir regėjimus, jam paaiškintų bet koks rimtesnis neurobiologas.
Autorius :
2019-10-13 8:38
Drukteinis savo straipsnyje „Kam buvo reikalinga inkvizicija?“ ją vertina kaip efektyvią priemonę „X – XIII amžių dvasiniam atgimimui – didingiausiai epochai civilizuotos žmonijos istorijoje“. Viduramžiais „Bažnyčia galėjo sau leisti viską“, rašo jis, „nes popiežiai ne tik suvienijo Europą, bet ir jai vadovavo“. Inkvizicinis tribunolas eretikus bausdavo (taip būdavo formuluojama sprendimuose) „be kraujo praliejimo“, kas reiškė jų sudeginimą. Laužo liepsnose iš eretikų išgaruodavo ne tik velnias, kartu, anot Drukteinio, „būdavo apvalomos jų sielos“. „Eretikai buvo ir kariami“, – pastebi jis, – „tačiau laužas buvo efektyviau nei kartuvės“.
Tai kiek sielų taip efektyviai buvo „apvalyta“? Pagal kuklią Drukteinio buhalteriją, neskaitant nukankintų inkvizicijos kalėjimuose (ir sudegintų laužuose raganų), „vos keliolika tūkstančių eretikų. Manai, jie visi buvo geri žmonės?“ – klausia Drukteinis. Taip žmoniškumo sąskaita jis teisina ir gina viduramžių fanatikų žvėriškumus.
Nesutinku p :
2019-10-13 17:10
Iš dalies Giedrius teisus. Kad pasaulyje šiuo metu vyrauja vakarietiška kultūra , tai krikščionybės nuopelnas su visomis inkvizicijomis ir krikščionybės skleidimu per prievartą . O kad sudegino ar nukankino keliasdešimt ar kelis šimtus tūkstančių, tai tik statistika. Tuo metu , buvo toks suvokimas kad tai teisinga ir manau , kad smerkti tai vadovaujantis šiuolaikinėmis vertybėmis ir pasaulėžiūra , kas buvo prieš 800-400 metų tikrai nėra geriausia idėja.
Man atrodo Giedrius ruošiasi rinkimuose į Seimą dalyvauti 2020m ir nepraleidžia progos “pablevyzgoti ” katalikiškame krašte. Būti viešoje erdvėje ir už tai dar pinigėlius gauti. :):) Ar verta rimtai nagrinėti tą ” trolinimą ” ir “blevyzgas ” kurios skirtos didžiąjai masei?
Manau didesnė problema , kaip kišamas tikėjimas per lietuvių kalbos pamokas moksleiviams.
Raimundas :
2019-10-15 1:57
Buvusios istorijos mes nebepakeisime, tačiau ją vertindami vadovaujamės dabartinėmis žiniomis ir vertybėmis.
Šiuolaikinis tikėjimas gal nėra toks kategoriškas, kai siekiama bet kokia kaina užsitarnauti laimingą pomirtinį gyvenimą. Greičiau panašus į polinkį sistemingai lankyti teatrą, išjunginėti loginį mąstymą ir mankštinti “taurių jausmų” sistemą, žadinant emocijas ir išgyvenimus “anų” laikų iliuzijomis( mįslingais kalbėjimais, giedojimais, burtažodžių kartojimais, muzikiniu įgarsinimu). Yra įvairios religingumo stadijos, vienų – filosofinis tikėjimas ir loginės dievo paieškos, kitų – skausmingas tikėjimas – po streso, netekčių, slegiant vienatvei, nepritekliams, bendravimo trūkumui. Būna ir agresyvus – fanatiškas – su nuolatiniu šventojo rašto skaitymu, abejojančių paieškomis, įtikinėjimais, atvertinėjimais, maldomis ir pergyvenimais už kitus. Kiekvieną religingumą galima suprasti kaip tam tikrą įvairaus laipsnio priklausomybę, panašią į alkoholizmą, kaip “dvasinio” svaiginimosi poreikį, lydimą mąstymo defektų.
Andrius Juozas :
2023-08-15 13:02
Taip gali atrodyti, kaip priklausomybė. Manau sumažinti priklausomybę padėtų priklausymas bendruomenei mažai, net tik bažnyčios bendruomenei plačiąja prasme.
Autorius :
2019-10-17 8:33
Autorius
Sutinku su “Nesutinku p.”, kad istoriniai žiaurumai buvo iš esmės natūralūs. Bet ar prasminga juos, ypač “šventuosius”, nutylėti?
Nesutinku: 1. kad vakarietiška kultūra – krikščionybės nuopelnas. Atvirkščiai – vakarietiškos kultūros nuopelnas, kad krikščionybė jau beveik atsisakė fanatizmo ir smurto, 2. nederėtų kartoti nežmoniško Stalino teiginio, kad “mirtis daugelio – tik statistika”, 3. liaupsinti žvėriškumą žmoguje, kaip tai daro Drukteinis, netgi apgailėti, kad pasibaigė smurtinis “aukso amžius” bažnyčiai – reiškia dabartį tempti ant viduramžių kurpalio..
Nesutinku autoriui :
2019-10-20 16:37
Ačiū už reakciją ir pastebėjimus. Atsakau papunkčiui
1. Vyraujanti pasaulyje šiuo metu kultūra – vakarietiška, susiformavusi Vakarų Europoje, o vėliau ir Amerikoje.
Visi europiečių geografiniai Naujojo pasaulio atradimai ir kolonizavimas padaryti su kryžiumi rankoje. Bažnyčia atsisakė smurto ir fanatizmo, nes ji paprasčiausiai evoliucinavo ir prisitaikė prie aplinkos ir pokyčių. Nes mokslo progresas jos fanatizmui ir smurtui nepaliko jokių šansų. Vatikanas išleido elektroninį išmanųjį rožančių, nors tik prieš keletą dešimtmečių panaikino draudžiamų knygų sąrašą. Mano nuomone, visa šiuolaikinė Vakarų civilizacija (mokslas, kultūra, menas, švietimas ir t.t.) paremta Antikos palikimu ir krikščionybe. Mūsų dabartis – tai praeities įvykių pasekmė. Ir dėl to, pavyzdžiui, aš palaikau Bavarijos parlamento sprendimą visose Bavarijos valstybinėse įstaigose kabinti kryžių, nors pats esu netikintis.
2. Aš nežinau, kas tai pasakė, bet jei tai teisinga mintis, nemanau, kad reikia jos vengti. Aš nesmerkiu nei Stalino, Hitlerio ar kitos istorinės asmenybės. Jeigu jų nebūtų, nebūtų tų įvykių (blogų ar gerų), aš ir jūs čia nerašinėtume, nes mes paprasčiausiai nebūtume gimę. Nes nebūtų tų aplinkybių, dėl ko mūsų seneliai ir tėvai susitiko ir mes gimėme. Visa tai atsitiktinumas, kad mes šiame pasaulyje, bet tas atsitiktinumas nulemtas kažkokių priežasčių ir pasekmių ir aplinkybių.
3. Čia jo nuomonė. O už tai smerkti ar verta? Socialiniuose tinkluose kažkada perskaičiau jo mintį: “tautiečiai Lietuviai, Vytauto palikuonys”. Bet oficialiai Vytautas teturėjo vienintelę dukterį Sofiją, kuri nutekėjo į Maskvą, ir jos palikuonys tapo carais ir Rusijos aristokratais. Tai kas čia – sąmoningas pasirinkimas ar paprasčiausias “trolinimas”, bet, manau, paprasčiausias pataikavimas daugumai.
Bet Giedriaus Drukteinio knygoje apie Izraelį radau logišką atsakymą sau dėl antisemitizmo priežasčių Lietuvoje prieškaryje ir nelinksmą istoriją.
melodetektorius :
2019-10-22 16:19
Perskaitęs „Nesutinku“ komentarą susimąsčiau,
galbūt mes visi, kaip ir minėto komentaro autorius, neturėtume smerkti Hitlerio ir Stalino, nes jei Hitlerio vadovaujami naciai nebūtų vykdę masinio genocido, nebūtų dujų kamerose nužudę 6 milijonų žydų (įskaitant ir vaikus), nebūtų specialiai sunaikinę apie 130,000 – 500,000 Rumunijos čigonų, nebūtų tikslingai sunaikinę 270, 000 Vokietijos gyventojų su negalia (invalidų), 5,000 – 15,000 homoseksualių žmonių, 1250 – 5,000 jehovos liudytojų, nebūtų eksperimentavę su žmonėmis žiauriose medicininiuose eksperimentuose, nebūtų kankinę, nebūtų nužudę per 2 Pasaulinio karo invaziją 50–56 milijonų žmonių,
jei Stalinas nebūtų vykdęs sisteminių masinių anti-sovietinių elementų žudymų ir trėmimų į gulagus (vien tik nuo 1937 m. rugpjūčio iki 1938 m. lapkričio 390 tūkstančiui žmonių buvo įvykdyta mirties bausmė, 380 tūkstančių žmonių buvo išsiųsti į lagerius), kai kuriais paskaičiavimais nuo 34 iki 50 milijonų žmonių neteko gyvybės Stalino valdymo laikotarpiu (1924-1953) (buvo nužudyti ar ištremti, mirė iš bado (1932–33) dėl priverstinės kolektyvizacijos ir politinės represijos užmiesčiuose,
jei Hitleris ir Stalinas nebūtų …
… būtų visai kitaip susiklostę įvykiai, kurių pasekmės būtų žiaurios ir neteisingos mūsų atžvilgiu, nes galbūt mūsų seneliai, tėvai nebūtų susitikę, kas reikštų, kad aš nebūčiau niekada parašęs, o jūs niekada perskaitę šio komentaro.
Sakysite, šis mano komentaras žiaurus ir stokoja „žmogiškumo“? Tikrai ne, jums tereikia išmokti į praeitį žvelgti per savo egoizmo/savimeilės rūką.
Dabar įsivaizduokite tą TIKRĄJĮ KOŠMARĄ …
Jei Hitleris ir Stalinas nebūtų ….., tie žmonės būtų gyvenę, gimdę vaikus, jų vaikai būtų sulaukę savų vaikų ir anūkų. Koks siaubas! Įsivaizduojate? Viso to pasekmės būtų – mūsų seneliai, tėvai galbūt niekada nebūtų susitikę.
Nesutinku > melo detektoriui :
2019-10-22 23:15
Ačiū už komentarą ir pastebėjimus. Man asmeniškai jokio košmaro , nes aš egoistas. Kodėl aš turiu gailėti tų žmonių , kurie žuvo, net mano tėvams negimus ? Tada reiktų gailėti inkų ir actekų , australijos aborigenų , afrikos juodaodžių, pusės Vokietijos gyventojų kurie žuvo per religinį 30 metų karą , žuvusių per pirmąjį pasaulinį karą ir nuo Ispaniško gripo ir tt. Noriu priminti , kad bet kokios gyvybės tęstinumas Ir evoliucija , tai natūrali atranka , kuri paremta tik “egoizmu”.
Nacionalsocializmas ir komunizmas , tai tikėjimas kaip ir krikščionybe ar islamas. Grupė žmonių tikėjo kažkokia idėja kurį jiems atrodo teisinga ir ją įgyvendino jiems atrodo tinkančiomis priemonėmis ir metodais. Asmeniškai nei Stalinas , nei Hitleris nenužudė nei vieno žmogaus. Žudė žmonės , kurie juos supo ir tikėjo tomis idėjomis. Jūs negalite būti 100proc tikras , jeigu jūs būtumėte gyvenęs toje aplinkoje tuo metu , nebūtumėte šaudęs , žudęs ar iš žydų lavonų auksinius dantis plėšęs. 1960-1985 visa Lietuva žygiavo su raudonais kaklaraiščius ir tikėjo šviesiu komunistiniu rytojumi.
Mes paprasčiausia per mažai šnekame dėl kokių priežasčių 19am atsirado tos idėjos , kurių pasekoje išsivystė socializmas , fašizmas ir komunizmas.
Viskas paremta “tikėjimu”. Nes bet kokią ideologiją, tai religija . Kaip ir jūsų dabartinis tikėjimas ” humanizmas” .
Aš džiaugiuosi, kad būtent aš gimiau ir gyvenu šiuo metu , o ne kažkokie “sąlyginai “milijonai vietoj manęs.
Grupė žmonių tiki idėjomis , ko pasekoje atsiranda religijos , ideologijos ir tt. Bet be ” tikėjimo” , homo sapiens ir dabar lakstytų nuo liūtų savanose ir augalų šaknis rinktų.
Man asmeniškai įdomiau priežastys, kodėl taip atsitiko, o smerkti ar ne tai kiekvieno reikalas. Nes jeigu aš smerksiu su dauguma , prasideda ” tikėjimas ” .
Raimundas :
2019-10-24 15:18
Gal pokalbis ir nukrypo nuo G.Drukteinio teologijos, bet jeigu leisite, įsiterpsiu su savo mintimis, kol dar neišgaravo ir nepaseno… Mes negalime patikrinti – kas būtų, jeigu būtų buvę kitaip. Jeigu istorija būtų pasisukusi kita linkme, karas nebūtinai turėjo virsti laiminga taika, – galėjo užsidegti kitu karu, o visas sąrašas aukų ir tragedijų dėl stalinizmo ir hitlerizmo priešpriešos nebūtinai būtų išnykęs, – galėjo vadintis kitais vardais ir gal dar baisesnėmis tragedijomis? Pavyzdžiui, kaip būtų pasikeitęs pasaulio vaizdas, jeigu antrajame pasauliniame kare vokiečiai būtų pirmi pasigaminę ir panaudoję branduolinį ginklą? Koks būtų istorijos scenarijus ir kam naudingesnis(?), – tai jau spręstų kiti veikėjai – kitoje realybėje. Mes galime vertinti praeitį tik šios realybės ir dabartinių savo žinių ir vertybių požiūriu. Praeitis jau yra įvykusi, o jos rezultate yra atsiradusi esamoji tikrovė. Dabartinės mūsų vertybės ir pažiūros taip pat yra įvykusio veiksmo pasekmė ir gali būti nukreiptos tik į ateitį. Vertindami krikščionybę, neturėtume pateisinti nusikaltimų, esą tuo laiku inkvizicija buvo pažangi. Šiandien – raganų ir eretikų deginimai – būtų civilizacijos krachas! Gal krikščionybė jau yra stipriai mutavusi, patobulėjusi ir nebekelia pavojaus minties laisvei, mokslui ir civilizacijai? Tačiau religinės dogmos ir įvairūs reliktai yra gražiai pateikiami, slepia savyje atotrūkį nuo realybės, stagnaciją ir sustabarėjimą. Šiandieninių mokslo žinių pagrindu žmogaus istoriją galėtume nagrinėti kaip biologinės populiacijos saviorganizacijos reiškinį. Žmonijos gerovė ir begalinis jos poreikių tenkinimas gali virsti nepakeliama našta gamtai ir neišvengiama ekologine katastrofa. Gal būt karai nesąmoningu būdu sprendžia žmogaus poreikių ir skaitlingumo problemą? Tčiau ateities civilizacija turėtų pati susireguliuoti savo gyventojų kiekį ir surasti ilgalaikę ekologinę terpę Žemės biosferoje.
“Nesutinku” teiginiuose matau loginių prieštaravimų. “Gailėti” ar “negailėti”, kaip ir jausti – meilę ar neapykantą, sotumą ar alkį, – tai kiekvieno žmogaus asmeninė teisė į savo jausmus. Tačiau, kai kalbame apie pažinimą, visuomeninių reiškinių supratimą ir istorijos vertinimą, siekdami susikalbėjimo, turėtume atmesti emocijas ir laikytis žodžio, logikos ir teisingumo principų.
Ar gyvybės tęstinumas, evoliucija ir natūrali atranka yra paremta “egoizmo” principu? – Abejoju! Gyvybės procesų klasifikacijoje reikia gerai pasiknisti, pradedant: – Saulės spinduliavimu, Žemės biosfera, biocheminiais procesais, medžiagų apykaita, – kol randame mitybos grandines, dauginimosi būdus, gyvūnų rūšis, klases, populiacijas, tarprūšinę ir vidinę konkurenciją, žinduolius, žmogų , ideologijas, tikėjimus ir kažkur toli, toli psichologijos skyriuje – “egoizmą”. Tačiau kaip tas “egoizmas” pasireiškia, pavyzdžiui: renkantis lytinį partnerį, ar auginant palikuonis? Gal – kai tėvas ima ir suvalgo vaikišką maistelį?… Be abejo, svarbu žinoti priežastis, kurios sukuria pasekmes, kurios tampa priežastimis, nulemiančiomis kitas pasekmes, tos – dar kitas ir t.t Tačiau kaip “tikėjimas išvedė žmogų iš savanų” – taip ir lieka neaišku…
Nesutinku to Raimundas :
2019-10-25 13:14
Aciū už sugaištą laiką nuomonei ir pastaboms. Pabandysiu “atsikirsti ” .
Mano manymu, Giedriaus Drukteinio „teologija”– paprasčiausias primityvus pataikavimas daugumai, kuris nėra vertas gilios analizės.
Giedrius Drukteinis – talentingas pilietis ir labai greitai parašytų “priešingą nuomonę”, kuri priklauso nuo kainos. Realybėje šiai dienai religijos atneša daugiau pajamų Lietuvoje, nei ateizmas. Paprasčiausiai religija pelningesnė. Bet nors “nuklydome nuo temos”, smagu skaityti lietuvių kalba argumentuotus komentarus, be įžeidinėjimų, ko trūksta šiuolaikinėje mūsų visuomenėje dėl kitokios nuomonės.
Su jumis sutinku dėl praeities įtakos dabarčiai. Aš sau pateisinu praeities įvykių įtaką dabarčiai, nes man taip lengviau nešališkai ir objektyviai (bent taip aš galvoju) vertinti praeitį. Tai man savotiškas asmeninis saugiklis, nes man viena “istorija” buvo pasakojama žmogaus su raudonu ženkleliu švarke, o rudenį jau kitokia istorija – to pačio žmogaus, tik ženklelis “trispalvė”.
Man paskutiniu metu atrodo, kad istorija – apskritai ne mokslas, o valstybės ideologijos įrankis: “norint valdyti dabartį, reikia valdyti praeitį. Valdant praeitį, galima kontroliuoti ateitį”. Dauguma vyresnio amžiaus žmonių tą puikiai supranta. Tad, kad būčiau sąžiningas sau, aš abi puses pasinagrinėju ir darau sau išvadas. Dažniausiai tiesa – per vidurį. Tik ar stiklinė “pustuštė” ar “puspilnė”? Bet smagiausia, kai randi sau tiesą, paremtą archeologija , kartografija , išlikusiais to meto dokumentais, tiesioginiais amžininkų atsiminimais, logika ir tt .
Dėl egoizmo. Visiškai sutinku, kad pradžia “chemijoje”. Bet biologijoje – tik “egoizmas”. Kiekvienas gyvas organizmas tenkina tik savo asmeninius poreikius, kad išliktų ir daugintųsi. Tai esminė biologinės evoliucijos schema. Jei nesutinkate, pateikite bent keletą pavyzdžių, kaip gyvas organizmas aukojasi dėl kito gamtoje. Esant kritinei situacijai (badas, karas ir tt ), žmogus labai greitai pamiršta “moralės normas” ir elgiasi kaip gyvūnas, kad išliktų.
Dėl logikos prieštaravimų. Sutinku su jūsų pastaba. Mano pasirinkti išsireiškimai skubotai parinkti ir gal jus klaidina ir neperteikia mano minties aiškiai.
“Tikėjimas” – tai nebūtinai tiesiogiai liečia religiją. Jūs galite tikėti partneriu, nepažįstamu, idėja, moralės normomis. ideologija, pinigų verte ir tt. Tai visuma, kuri kinta, keičiantis aplinkybėms. Puikiai žinome, kad “homo sapiens” egzistuoja ir yra dominuojanti rūšis planetoje tik dėl veikimo kartu grupėje. Individualiai žmogus gamtoje neišgyventų, bet, veikdamas grupėje, – jis dominuojanti rūšis. Vienas “homo sapiens” savanoje greitai taptų liūtų pietumi, bet, veikdami kartu grupėje, jie daugiau mažiau sėkmingai išvengė liūtų nasrų. ir, laikui bėgant, didžioji dalis liūtų buvo išnaikinta, likusieji sėdi narvuose ar yra stebimi turistų nacionaliniuose parkuose. Bet, kad pasiektų dominavimą pasaulyje, mūsų protėviai turėjo apsijungti į didesnes grupes. O veikimas grupėje galimas tik bendru “tikėjimu”, kad tai, ką darome, yra teisinga ir nuo to priklauso ateitis. Tai tikrai nėra vien tik “religija” .
Žmonės išėjo iš savanų, nes pasitikėjo vienas kitu, turėjo bendrus tikslus ir idėjas, kurios apjungdavo evoliucijos eigoje vis didesnius žmonių kiekius ir tapdavo vis sudėtingesnės.
Šiadien žmogus – dominuojantis gyvūnas, skrendantis į kosmosą, nes šimtai tūkstančių individų įgyvendino tai, kuo bendrai “tikėjo” – “nuskristi į kosmosą”. Yra kita grupė individų, kurie pasidėdavo prieš 30 metų trilitrinius stiklainius su vandeniu prieš televizorių ir tikėdavo Kašpirovskiu, ar kalbančiais ropliais (žalčiais) ir degančiais krūmais. Jeigu aš šiandieną pradėčiau gatvėje skleisti tiesas apie negyvėlio prisikėlimą, paskutinę teismo dieną, vandens virtimą vynu, būčiau greitai izoliuotas su psichiškai ligotais žmonėmis. Bet dabar visas pasaulis gruodžio 25 d. švenčia to žmogaus gimtadienį.
Man “tikėjimas” – labai plati sąvoka .
Dėl religijos.
Šiandieną aš esu pasidaręs sau išvadą, kad religija žmonijai buvo ir yra būtinybė iki tam tikro evoliucijos etapo. Šiandien, esant tokiai mokslo pažangai, ji kaip ir nebetenka aktualumo, bet tokioje šalyje kaip Lietuva vaidina didelį vaidmenį. Kiekvienai valstybei pigiau kainuoja finansuoti tūkstantį pamokslautojų, nei keliasdešimt tūkstačių jėgos struktūrų, kad igyvendintų savo ideologiją. Dažnai žodis daugiau padaro nei šautuvas.
Be jos neitų apjungti didelės grupės žmonių, kad įgyvendintų bendrą įdėją. Man krikčionybė – tai judaizmo sekta ar atšaka, kuri, susiklosčius sėkmingoms aplinkybėms, paplito Romos imperijoje ir viduramžiais tapo dominuojačia religija pasaulyje. Savo laikmečiu ji su savo inkvizicijomis buvo pažangesnė nei actekų, kurie religiniams tikslams aukodavo žmones, ar pagonių, dominavusių Lietuvos dabartinėje teritorijoje. Taip, ji davė pradžią Europos dominavimui pasaulyje, bet dabar jau per daug žmogus ir mokslas pažengęs.
Galima diskutuoti dėl tamsiųjų viduramžių ir stagnacijos tame periode. Ar tai gerai, ar blogai? Bet mes esame dabar dėl to, kas buvo kažkada.
Dėl įtakos Lietuvoje.
Mūsų vidurinio mokslo švietimo sistema paremta tuo, kad beveik pusę laiko moksleiviai skiria pasiruošimui valstybiniams lietuvių kalbos brandos egzaminui. Didžioji dalis kūrinių, kurie nagrinėjami ir kuriais remiamasi, yra parašyti autorių giliai religingų ar su religiniu išsilavinimu. Jie savo kūriniuose pateikia savo religingą pasaulėžiūrą. Be to, dabar, 2019 m., pagrindiniuose naujienų portaluose kiekvieną savaitgalį – beprasmiai Evangelijos komentarai, o be bažnyčios tarnų įsikišimo neapsieinama dažnai šeimos ir sveikatos įstatymų leidime.
Ar būtų įmanoma atidaryti ateizmo muziejų Lietuvoje be skandalų ir pasipriešinimo? Ar galima būtų išgirsti ar matyti laidas per LRT skirtas tai temai? Ar yra politikų Lietuvoje, kurie garsiai pasakytų “Aš ateistas” (neskaitant Juršėno)?
Gal šis straipsnis apie D.Drukteinio teologiją gali sukelti “drugelio sparnų plazdėjimo“ pasekmes?
melodetektorius :
2019-10-26 17:19
Atsakysiu į keletą tavo teiginių;
Tu rašei: „Man asmeniškai jokio košmaro , nes aš egoistas. Kodėl aš turiu gailėti tų žmonių , kurie žuvo, net mano tėvams negimus ?“
O tau nekyla klausimas: Už ką savo gyvybes aukojo žmonės, kurie savo kūnais sustabdė fašizmą? Ar tu manai, kad jie galvojo tik apie save asmeniškai, kai jie ėjo į frontą (daugelis savo noru). Jie visi kovojo dėl rytojaus, nors daugelis jų suprato, kad tas rytojus nebus skirtas jiems asmeniškai. Tu džiaugiesi, kad gimei ir manau tau patinka taika, tave ginančios „žmogaus teisės“, laisvė. Bet juk ne tu tai iškovojai, tu gimei aplinkoje, kurią sukūrė prieš tave gyvenę žmonės. Keletas iš jų dar iki šiol yra gyvi. Ar nemanai (bent jau iš pagarbos jiems), kad tu turėtum mažų mažiausiai būti dėkingas tiems žmonėms ir gerbti tai, ką jie ir dėl tavęs, ir dėl tavo senelių padarė.
Nejaugi Stalinas ir Hitleris buvo teisūs? Jie tikėjo, kad kiti ateityje pamirš tai ką jie darė. Kalboje SS kariams, vykstantiems į Lenkiją, Hitleris liepė jiems be gailesčio žudyti vyrus, moteris ir vaikus. Savo kalboje jis sakė, kad jų poelgiai būs pamiršti: „Kas dabar prisimena armėnų sunaikinimą (1915–1917)? Stalino komentarai šiurpinančiai panašūs. Peržiūrėjęs žmonių, kuriems turi būti įvykdyta mirties bausmė, sąrašą, Stalinas pasakė: “Kas atsimins visą šį rifų raffą po dešimt ar dvidešimt metų? Niekas. Kas dabar prisimena bajorų vardus, kurių Ivanas Rūstusis atsikratė?” Niekas …. Žmonės turėjo žinoti, kad jis atsikrato visų savo priešų. Galų gale jie visi gavo tai, ko nusipelnė. ”
Ar tau tai nieko neprimena?
Tu rašei: „Aš nesmerkiu nei Stalino, Hitlerio ar kitos istorinės asmenybės. Jeigu jų nebūtų, nebūtų tų įvykių (blogų ar gerų), aš ir jūs čia nerašinėtume, nes mes paprasčiausiai nebūtume gimę.“
Tu ne vienintelis, kuris nesmerkia Stalino ir Hitlerio poelgių, juk jų veiksmai tavo manymu tau išėjo į naudą. Mes ir šiomis dienomis matome daug rusų Rusijoje, kurie garbina Staliną ir “šv Stalino” ikonas. Vokietijoje, ir ne tik ,egzistuoja žmonės, kurie garbina nacius.
“We learn from history that we do not learn from history.” – Georg Hegel
Rekomenduoju pažiūrėti dokumentinį filmą lietuvišku vertimu (youtube) : ‘‘Aušvicas specialioji komanda‘‘
Žvelgiant atgal į istorijos įvykius, balta turi likti balta, o juoda – juoda, nesvarbu kiek metų praėjo, kitaip mes kartosime praeitį. Praeities išlaikymas atmintyje gali padėti mums išvengti žiaurumų ateityje. Suvokimas apie istorinę paralelę gali paskatinti kažkieno sąžinę. 1962 m. kilus Kubos raketų krizei Chruščiovas prisiminė Antrojo pasaulinio karo siaubus, o Kenedis norėjo išvengti 1914 m.
Tu rašei: „Asmeniškai nei Stalinas , nei Hitleris nenužudė nei vieno žmogaus. Žudė žmonės , kurie juos supo ir tikėjo tomis idėjomis.“
Taip, Stalinas ir Hitleris asmeniškai nedalyvavo kankinimų sesijose ar egzekucijose. Tai darė žmonės, kuriems buvo įsakyta iš viršaus vykdyti Stalino ir Hitlerio nurodymus. Niekas be specialaus leidimo ar įsakymo negalėjo savavališkai žudyti žmonių.
Istorikai, turintys archyvų prieigą, patvirtino, kad Stalinas asmeniškai buvo glaudžiai susijęs su teroru. Stalinas asmeniškai nurodė Ježovui kankinti tuos, kurie neprisipažino. Vienu atveju jis sakė Ježovui: “Ar ne laikas spausti šį poną ir priversti jį pranešti apie savo nešvarų mažą verslą? Kur jis yra: kalėjime ar viešbutyje?” Kitame, peržiūrėdamas vieną iš Ježovo jam atneštų anti-sovietinių elementų sąrašų, jis prie M. I.Baranovo vardo pridėjo: „mušti, mušti”.
Stalinas ne tik leido patobulinti tardymo metodus, bet 1937 m. – 1938 m. pats asmeniškai pasirašė 357 sąrašus, leidžiančius įvykdyti mirties bausmes maždaug 40 000 žmonių. Apie 90 proc.iš jų buvo sušaudyti.
Tu rašei: „Jūs negalite būti 100proc tikras , jeigu jūs būtumėte gyvenęs toje aplinkoje tuo metu , nebūtumėte šaudęs , žudęs ar iš žydų lavonų auksinius dantis plėšęs. 1960-1985 visa Lietuva žygiavo su raudonais kaklaraiščius ir tikėjo šviesiu komunistiniu rytojumi.“
Taip, aš nežinau kaip aš pasielgčiau, taip pat nespėliosiu kaip tu pasielgtum. Bet nesudėkime visų žmonių į vieną krepšį. Vieni prasidėjus karui ėjo į frontą, kiti prasėdėjo miške ar dar kur tikėdamiesi išgyventi, o kiti pasitiko vokiečius ir dirbo jiems.
Vieni patekę nelaisvėj, už pažadėtą laisvę mainais į bendražygių išdavystę, spjaudavo mirčiai į veidą, o kiti už pažadėtą gyvenimą išduodavo net savo šeimos narius.
Tu rašei: „Noriu priminti , kad bet kokios gyvybės tęstinumas Ir evoliucija , tai natūrali atranka , kuri paremta tik “egoizmu”.
Nesutinku. Tai yra pasenęs mastymas. Yra atlikta nemažai tyrimų, kurie tai paneigia. Apsidairyk aplinkui, tu pamatysi daug savanaudžių žmonių, bet taip pat pamatysi, kad dauguma žmonių nėra visiški egoistai (mes visi kasdieniškose poelgiuose dažnai elgiamės savanaudiškai). Visuomenėse nepažįstami žmonės padeda vieni kitiems, kuria bendrą gerovę, kartu ginasi nuo užpuolikų (karo metu).
Rekomenduoju tau perskaityti nemokamą Lynn Stout knygą lietuvišku vertimu „SĄŽINĖS UGDYMAS“. Jeigu tingi skaityti visą, pradėk nuo šiašto skyriaus (tai daugiau liečia evoliuciją).
Cituoju truputi iš šios knygos;
„Su Darvino natūraliosios atrankos teorija susipažinusiam žmogui tikriausiai savaime dingtels mintis, kad nesavanaudiškas elgesys turėtų būti retas, nes, pasak Darvino teorijos, altruistai „kovoje dėl išlikimo“ turėtų pralaimėti egoistams. Taigi evoliucija tiesiai pasisako prieš altruizmą. Net jei kai kurie žmonės ir gali pasielgti nesavanaudiškai, akivaizdu, kad daugelis yra pasiryžę savanaudiškai siekti naudos sau kitų sąskaita. Taigi (teigiama), pasaulyje, kuriame sąveikauja altruistai ir egoistai, pastarieji yra pranašesni.
Įsivaizduokime du pirmykščius medžiotojus – altruistą ir egoistą. Altruistas dalijasi sumedžioto triušio mėsa, o egoistas visą sumedžiotą gyvūną pasilieka sau. Nesunku nuspėti, kuris iš jų sunkiais laikais greičiau sulys. Panašiai altruistas, matydamas, kad egoistą puola leopardas, skuba gentainiui į pagalbą. Tačiau egoistas tokioje situacijoje džiaugiasi, kad didžiulė katė nukreipė dėmesį nuo jo, ir neša kudašių.“
„Be abejo, pavieniam organizmui egoizmas − geriausia strategija, tačiau jeigu vienu metu savanaudiškai elgiasi visi grupės nariai, jie praranda milžiniškus privalumus, kuriuos galėtų įgyti bendradarbiaudami ir derindami savo veiksmus. Be to, mažiau savanaudžių grupės narių išgyvena tiek ilgai, kad galėtų pratęsti giminę.“
„Polinkis nesavanaudiškai bendradarbiauti gali tapti akivaizdžiu grupės pranašumu ir padėti jai išlikti sudėtingomis aplinkybėmis. Jeigu šiandien pasidalysiu su jumis mėsa, o jūs rytoj su manimi pasidalysite uogomis, nė vienas iš mūsų neliks alkanas. Jeigu šiandien padėsite man nubaidyti urvinį lokį, o aš rytoj padėsiu jums nuvyti kardadantį tigrą, mudu abu išgyvensime ir netapsime plėšrūnų vakariene. Dirbdami drauge, galėsime nuginti mamutą nuo uolos ir gausime daug daugiau mėsos negu veikdami pavieniui. Ir priešingai, jeigu atsisakysime bendradarbiauti ir elgsimės oportunistiškai* (kaupsime savo maisto atsargas ir stengsimės atimti jas iš kitų, atsisakysime drauge gintis nuo plėšrūnų arba medžioti), galime tikėtis tokio gyvenimo, kurį Tomas Hobsas (Thomas Hobbes) apibūdino kaip vienišą, skurdų, bjaurų, gyvulišką ir trumpą. Vargu ar tai evoliucinės sėkmės receptas.“
Tai galime stebėti ir tarp gyvūnų (vabzdžių):
„Nuo bandos atsiskyrusi antilopė tampa lengvu grobiu, o jaunas babuinas, kuris, užuot su visa gentimi ėjęs prie šaltinio, savarankiškai ieško vandens, greičiausiai nenumalšins troškulio.“
„Kūdikiai − labai savanaudiški sutvėrimai. Išalkę jie reikalauja maisto, ir jiems visai nė motais, ar mamai tuo metu niekas netrukdo jų pamaitinti. Atsibudę naktį jie reikalauja būti nuraminti, ir jiems visai nesvarbu, kad tėtis saldžiai miega. Jų nenutildys jokie prašymai ar švelnūs įkalbinėjimai. Kūdikiai nori to, ko nori, ir norėdami jie visa gerkle šaukia tol, kol gauna norimą dalyką. Be to, jie visiškai abejingi tam, kokią naštą užkrauna besirūpinantiems jais suaugusiems.“
Vaikai pradžioje būna savanaudžiai, o moralės jausmas jiems išsivysto tik palaipsniui. Gebėjimas atsižvelgti į kitus su amžiumi iš tiesų stiprėja. Buvo atliktas tyrimas, kuris parodė;
Tokie bruožai išryškėja taip anksti mūsų gyvenime, kad jie atrodo įgimti. Kitaip tariant, atrodo, kad mes taip išsivystėme. Iki 14 mėnesių vaikai pradeda padėti vieni kitiems, pavyzdžiui, paduodami daiktus, kurių kitas vaikas negali pasiekti. Kai jie pasiekia dviejų metų amžių, jie pradeda dalytis savo vertinamais daiktais. Sulaukę trejų metų, jie pradeda protestuoti prieš kitų žmonių blogus poelgius.
Atlygis neturi nieko bendra. Trijų – penkerių metų vaikai yra mažiau linkę padėti kam nors antrą kartą, jei jiems buvo atlyginta už tai, ka jie padarė pirmą kartą. Kitaip tariant, išorinis atlygis tarsi sumenkina vidinį norą padėti.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad tokio amžiaus vaikai yra labiau linkę padėti žmonėms, jei suvokia, kad jie kenčia, ir kad jie nori matyti, kad kažkas padėjo, nepaisant to, ar jie patys tai daro. Tai rodo, kad juos motyvuoja tikras rūpestis kitų žmonių gerove, o ne noras atrodyti gerai.
Kodėl? Kaip evoliucijos logika duoda tokius rezultatus? Tai yra aršių diskusijų objektas. Viena hipotezė yra, kad altruizmas yra logiškas atsakas gyvenant nedidelėse artimai susijusių žmonių grupėse, o evoliucijai nepavyko pasivyti to fakto, kad dabar gyvename didelėse grupėse, kurias daugiausia sudaro nepažįstami žmonės.
Kita hipotezė, kad didelės grupės, kuriose yra daug altruistų, pralenkia dideles grupes, kuriose yra daug savanaudiškų žmonių.
Trečia hipotezė teigia, kad polinkis bendradarbiauti pagerina mūsų pačių išgyvenimą, nepriklausomai nuo grupės, kurioje galime atsidurti.
Tu rašei: „Dėl egoizmo. Visiškai sutinku, kad pradžia “chemijoje”. Bet biologijoje – tik “egoizmas”. Kiekvienas gyvas organizmas tenkina tik savo asmeninius poreikius, kad išliktų ir daugintųsi. Tai esminė biologinės evoliucijos schema. Jei nesutinkate, pateikite bent keletą pavyzdžių, kaip gyvas organizmas aukojasi dėl kito gamtoje. Esant kritinei situacijai (badas, karas ir tt )“
Paaiškink man, dėl kokios asmeninės naudos gyvi organizmai (žmonės, kurie karo metų nuo nacių gelbėjo žydus) tenkino tik savo asmeninius poreikius. Jie slėpė savo namuose visiškai svetimus žmones, kuriuos turėjo karo sąlygomis maitinti, aprengti, rūpintis. Kurie (kartais ištisa šeima) gyveno pastoviame pavojuje ir strese, nes mažiausia klaida, įtarimas, skundas, namų apžiūra bet kurią valandą, dieną jiems galėjo tik už visą tai atlyginti 100% kulka į galvą. Kas tai – “biologinis egoizmas” ? Kur evoliucijos logika?
Nesutinku :
2019-10-29 5:53
Ačiū už ilgą komentarą.
Pasikartosiu dar kartą . Aš nesmerkiu ir neteisinu nei Stalino , nei Hitlerio, nei Cerčilio nei kitų praeito šimtmečio asmenybių. Aš tik stebėtojas , kuris šiuo metu gyvena dėl tų istorinių įvykių pasekmių.
Esu buvęs Osvencimo ir Dachau koncentracijos stovyklose ir pasitaikius progai aplankysiu kitas.
Nesenai važiavau pro Pagėgius. Užvaziavau į Oflager 53 koncentracijos stovyklos vietą. Mirusių ir žuvusių 36 ha teritorijose ten 10000-15000 žmonių . Vieta apleista ir nelabai turistų lankoma. Nebūtų lentos ir paminklo miške ir nesuprastum kas ten buvo. Dachau stovykloje kalėjo virš 5000 žmonių iš Lietuvos , didesnė dalis žuvo . Nėra jokios lentelės iš Lietuvos, nors praktiškai visos Europos valstybės turi savo atminimo lenteles savo valstybės piliečiams.
” homo sapiens ” bendruomeninis gyvūnas , galintis išgyventi tik bendruomenėje. Auka dėl ” ideologijos” nemanau , kad suderinami . Kuom skiriasi mirtis už ” tikėjimą ir tikėjimas 40 nekaltų mergelių rojuje ” ir ” šviesų komunizmo rytojų ” ?
Komunizmas su fašizmu, tai tokia pati religija kaip islamas ar krikščionybė.
Raimundas :
2019-10-27 23:47
“Nesutinku” ir “melodetektoriui” norėčiau padėkoti už tokios didelės apimties rašinius, atskleidžiant savo pažiūras. Beje, man ši svetainė patinka tuo, kad yra orientuota į intelektualumą, o gerbiamo Jono Mačiulio entuziazmo ir Vlado Balkevičiaus principingumo dėka – išlaiko aukštą lygį ir pritraukia kūrybingus mąstytojus, gebančius išnarplioti sudėtingus ir prieštaringus klausimus, o taip pat pasižymi pavyzdinga bendravimo kultūra, plačia nagrinėjamų klausimų tematika ir nemažiau svarbia – taisyklinga lietuvių kalba. Daug nesiplėsdamas dar pridėsiu kilusių minčių. Istorija – absoliutiniu didumu tikriausiai niekada nebūna pažinta, kaip ir Gamtos “begalybė” – su neaprėpiamu faktų, veiksnių ir įtakų kiekiu. Tačiau mes savo žmogišką poreikį “žinoti’ nuolat bandome patenkinti santykiniais dydžiais ir palyginimais, tačiau ir su įvairaus dydžio paklaidomis. Tik maža istorinės medžiagos dalis būna užfiksuota, aprašyta, ar suskaičiuota, todėl pažinimas primena mėginimą atkurti “Puzzle” paveikslą, turint mažai išlikusių detalių. Kiekvienam praeities įvykiui gali būti skirtingi traktavimo būdai, tad istorija gali tapti ir politikos įrankiu. “Egoizmą” mes dažniausiai suprantame kaip netinkamą konkretaus žmogaus charakterio savybę, ar kaip psichologinį reiškinį ardantį bendruomenę. Tačiau pati sąvoka gali turėti daug platesnę reikšmę. “Egoizmas” neišvengiamai turi priešingybę – “altruizmą”. Plačiąja prasme juos galima rasti įvairiausiuose Gamtos reiškiniuose ir dažniausiai veikiančius kartu. Pavyzdžiui, kova dėl būvio ir dėl maisto – egoizmo išraiška, tačiau poravimasis ir palikuonių išauginimas – altruizmo išraiška. Tikslo siekimas bendromis jėgomis – altruizmas, o ateityje pasiekta nauda – atidėtas egoizmas. Gimimas, augimas, kaupimas – egoizmas, o mirtis ir suirimas – altruizmas. Elementarioji gyvosios Gamtos dalelė – “chromosoma” taip pat gali būti įvardinta “egoistine” – cheminiame lygmenyje, nes ima iš aplinkos maistinę medžiagą ir kuria savo antrininkę. Tačiau grandinių skilimą galėtume pavadinti “altruizmu”, nes aplinkoje atsiranda – dvi nepriklausomos DNR molekulės. Galiausiai – kiekvienas mitybos grandinės “žaidėjas” žūsta, tapdamas maistine medžiaga kitiems “žaidimo dalyviams”. Taip “egoizmas” – judėjimas į vidų, neišvengiamai virsta “altruizmu” – judėjimu į išorę. Apie “tikėjimą”, manau, parašėte daug svarių minčių. Apie tai ir naujoji Richard’o Dawkins’o knyga ir sekantis straipsnis – “Išaugant Dievą”. Ar būtina žmogui savo vaikystėje tikėti “Kalėdų seneliu, ar “stebuklingu kūdikėliu”? Tikriausiai nebūtina, tačiau tų personažų neverta atsisakyti, žinant koks niūrus būna gruodis ir kiek emocijų ir spalvų sukuria šventė ir teatras ! Kokia tobula Biblija bebūtų, bet ir iš jos išaugti tenka, – kaip iš vaikystės pasakų. Dabartinė mokykla kelia nerimą su vienpusiška ir religizuota pasaulėžiūra, tačiau “ateizmas” gali atsirasti ir kaip imunitetas, persirgus “teologija”. Neužmirškime ir tos istorinės “svyruoklės”, nes mūsų katalikai daug ko nepajėgia vertinti realistiškai, logiškai ir neutraliai – dėl vis dar gyvo skausmo po sovietmečio represijų.
Nesutinku :
2019-10-29 5:15
Ačiū už mintis. Prisipažinsiu , kad “altruizmui’ savo pasaulėžiūroje mažai skiriu dėmesio . Jūsų pastebėjimuose yra logikos.Reikės ateityje daugiau dėmesio skirti ir panagrinėti šią temą.
Dėl kalėdinių personažų. Turbut jūs teisus , kad nereikia atimti to džiaugsmo. Bet savo vaikams suabejojus, iš karto paaiškinau kodėl ir kas. Bet jie vistiek laukia dovanų . :):)
Vladas Balkevičius :
2019-11-01 17:53
Komentarai dėl primityvios teologijos išaugo į prasmingą santykio tarp egoizmo ir altruizmo filosofinio lygio diskusiją. Ta proga keletas pastabų.
1. Nors tikėjimas yra labai plati sąvoka, jis neprilygsta žinojimui, Jo vertė priklauso nuo jo tikslo ir tikimybės laipsnio. Tikimybė buvimo tokių dievų, kokius žmonija sukūrė iki šiol, yra nulinė. Maištingasis krikščionių „dievas“, pakabintas ant medžio, – išvis nesąmonė.
2. Kryžius buvo pati žiauriausia žmogaus žudymo priemonė. Ar toks istorinio žvėriškumo simbolis vertas kokios nors „išimtinės“ pagarbos?
3. Moralę sukūrė patys žmonės, nes ji tik žmonėms ir reikalinga. Religija ją savinasi, mistifikuoja ir iškreiptu pavidalu atgal „neša“ žmonėms. Dėl savo absoliutizmo ji išpučia abi žmogiškojo elgesio puses – tiek visuomrnėje išugdytą humanizmą, tiek genetiškai paveldėtą gyvulizmą. Vienus vaizduoja „išrinktaisiais“, kitus „prakeiktaisiais“. Tuo ji užaštrina, „sakralizuoja“ kovą už būvį (pavyzdžiai – kryžius karai, daugkartiniai kryžiuočių puldinėjimai Pabaltijo šalyse). Fanatizmas – kelias į terorizmą. „Every extremity is a fault“, sako anglų patarlė:
4. Visuomenėje teoriškai priimta laikyti, kad egoizmas yra blogis. Tačiau praktiškai „gailestingųjų samariečių“ visada buvo mažiau. Be to, visos vertybės priklauso nuo saiko. Ar begalinis troškimas „laimingos amžinybės“ yra altruizmas? „Nesutinkantis“ atvirai vadina save egoistu ir pagrįstai laiko kovą už būvį visuomenėje objektyviu dėsniu. Šia prasme altruizmas nėra geresnis už egoizmą, nes egoistas skriaudžia kitus, o altruistas save – abiem atvejais skriaudžiamas žmogus.
5. Bet pašalinis (grynai objektyvus) požiūris į religiniais motyvais išpūstą kovą yra vienpusiškas. Žmogus, kaip sudėtingiausias gamtos, visuomenės ir savo paties (intelektualumo prasme) kūrinys, yra ne vien objektas, bet ir „AŠ“, t. y. subjektas, gyvenimo vertybių kūrėjas, vertinantis savo ir kitų žmonių veiklą tiek moraliniu, tiek teisiniu požiūriu. Ar inkvizitorių, fašistų, komunistų ir islamistų (nors jų veikloje būta ir „pliusų“) žvėriškumai nėra nusikaltimai prieš žmoniškumą?
P. S. Norėčiau padėkoti diskusijos dalyviams (gaila, nežinau dviejų vardų) už jų autentišką ir gana giliai argumentuotą filosofinę mintį.
Nesutinku :
2019-11-02 12:02
Atsikirtimas
1 ir 2 . Ar tai ” sąmonė ” ar ” nesąmonė ” , tai tik jūsų įsitikinimai ir “tikėjimas ” šia idėja. Aš teigiu , kad religija iki tam tikro žmonijos vystymosi periodo buvo būtinybė.
Jeigu su manimi nesutinkate, pamodeliuokite ar pasiūlykite kaip žmonija būtų vysčiusi ir apsijungusi be religijos , po to kaip mūsų protėviai pradėjo kalbėti prieš 70000 metų . Kokios alternatyvos?
Dėl pagarbos kryžiui. Aš jūsų neverčiu jo gerbti. Bet kryžiaus dėka , Europa su krikščionybe su Antikos palikimu davė pagrindus šiuolaikiniai civilizacijai. Krikcionybė- agresasyvi monoteistinė religija , kuri savo plėtra naikino , bet nugalėtojai neteisiami. Aš siūlau , kad būti objektyviems išsinagrinėti ir teigiamus jos pavyzdžius. Jūs rašote Lietuvių kalba , o ne runomis , dėl krikščionybės .
3 kas yra “moralė” ? Tai tik , įsivaizduojamas tiesos , kitaip “tikėjimas” kurios kinta. Šiaurės Amerikos indėnas elgėsi pagal savo moralės normas , nuplėšdamas priešui skalpą ir nešiodamas jį kaip papuošalą. Prieš 40 metų homoseksualumas buvo liga ir amoralus elgesys , už kurį grėsė baudžiamoji atsakomybė. O dabar amoralu smerkti homoseksualumą ir už tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Tai kas tą “moralė ” , kuri gal mano vaikams bus priešinga?
4 Visa ekonomika , verslas , valstybės ir imperijos paremtos egoizmu kaip ir gavi organizmai.Taip , aš save laikau “egoistu ” , nes visi žmonės ” egoistai ” . Ir šioje diskusijoje, neradau nei vieno kontroargumento .
5 Aš ne teisėjas , kad sau atsakyti ar teisti del žmoniškumo. Jeigu viskas tęstusi be pokyčio bent tūkstantį metų , tai gal verta kalbėti apie tai. Pas mane per mažai patirties ir žynių. Reiktų pragyventi pora tukstančių metų, kad tuom užsiimti. Bet tik kažkodėl visada teisia nugalėtojai.
P.s šiaip tema per plati ir sujaukta nors kartu ir siaura ir aiški.
Kiek suprantu , šio puslapio tikslas švietėjiškas .
Man daug klausimų kyla dėl religijų. Siūlau pasirinkti siauresnę temą ir ją išsinagrinėti. Pvz
Krikščionybė – tai monoteistinė religija , kurioje vienas “dievas” ir jo sūnus Jėzus ” viename asmenyje. Vienas iš katalikybė pagrindų – vienas iš 10 dievo įsakymų , ” neturėjo kitų dievų , tik mane vieną” . Bet realybėje pradedant Šv. Marija ir šventaisiais baigiant to LKB vyskupo kurio palaikus po Katedros aištę prieš kelis metus tampė yra meldžiamasi. Kiek suprantu , malda nukreipta į konkretų asmenį ir yra religinis tikėjimas į jį. Tai kaip ir nusižengimas , . Ar mano logika per daug primityvi ir mano klausimas kvailas ?
Raimundas :
2019-11-05 10:57
Dar keletą minčių norėčiau parašyti “nesutinku”.1) Viską – kas tik buvo galima pavadinti “būtinybe”, kadangi praeitis jau yra įvykusi ir nebepakeičiama. Modeliuoti kas būtų buvę jeigu istorija būtų pasisukusi kita vaga nėra prasmės, nes tai nepatikrinama. Tačiau, atsižvelgiant į praeities pamokas, galima modeliuoti ateitį, nes ji absoliučiai priklausoma nuo dabarties, tame tarpe ir nuo kiekvieno mūsų veiksmo. 2) Manau, kad “Kryžiaus” idėją pakeitus pavyzdžiui “Perkūno žaibuku”, žmogaus istorija galėtų pasisukti – Gamtos pažinimo, žinių, mokslo, intelektinio ir technologinio progreso keliu. Tik giliai supratęs Gamtos dėsnius, žmogus gali surasti optimalų ir ilgalaikį savo egzistavimo būdą Žemės ekosistemoje. Bet ne religiniame nusižeminime, nusidėjėlio psichologijoje, ar pomirtinio “Dangaus” utopijoje. Lietuvių kalba rašome ne dėl to, kad runas pakeitė lotyniška abėcėlė, bet, kad krikščioniškoji globalizacija nepajėgė įveikti tautinio savitumo, žodinio ir kultūrinio palikimo, tame tarpe ir laisvosios minties. O kultūrų susidūrimai visada verčia tobulėti kiekvieną besivaržančią pusę: patobulėjo “Kristus” – patobulėjo ir “Perkūnas”, patobulėjo “CSKA” – patobulėjo ir “Žalgiris”…3) Dėl moralės, kiek supratau, neprieštaraujate autoriaus Vlado Balkevičiaus teiginiui, kad ją sukūrė patys žmonės ir tik žmonėms ji reikalinga? 4) Dėl egoizmo; – minėjote, kad auginate vaikus? Rūpestis vaikais – egoizmas, ar altruizmas?5) Mes negalime gyventi tūkstančius metų, todėl turime greičiau surasti šio gyvenimo tiesas.6) P.S. Niekas juk neverčia prieštarauti viskam, kas parašyta, galima nagrinėti mažiau klausimų, tačiau giliau ir nuosekliau… Kaip minėjo vienas vyskupas – tikėjimas yra tada, kai jaučiame, atmesdami bet kokį žinojimą, ar loginį paaiškinimą… Tad, religija – tai psichologinis reiškinys, kai žmogus jaučia nepasitenkinimą – žinojimu. Čia ir prasideda visas dievo “gimdytojų”, apaštalų, šventųjų ir dvasių teatras…
Vladas Balkevičius :
2019-11-05 13:02
Religiją galima apibrėžti įvairiai, tame tarpe ir taip, kaip jūs – kokio nors „šventojo“ garbinimą. Pagarba – norma. Garbinimas – jau užribis. Jūs pagrįstai manote, jog „vienas dievas neviename asmenyje“ yra nesąmonė. Tai kodėl jūs, sakydamas „aš ne teisėjas“, jau nuteisėte mane už įžvalgą dar didesnės nesąmonės, – kad buvęs stalius iš Nazareto, maištininkas, siekęs būti žydų karaliumi, ir už tai kaip koks skuduras pakabintas ant medžio, yra visagalis dievas? Ar toks aklas tikėjimas – išmintis?
Jūs dažnai nematote antros medalio pusės – kad nėra egoizmo be altruizmo, nors Raimundas ir „Detektorius“ jums tai išsamiai ir nuostabiai giliai išaiškino. Nėra džiaugsmo be liūdesio, gėrio be blogio, pradžios be pabaigos, net ir dangaus be pragaro bei angelų be velnių. Štai kodėl tikintieji niekaip nesuvokia, kodėl dievas negali įveikti šėtono… Niekada negalės. Pliusas negali būti be minuso – kitaip nebūtų srovės. Ir iš jūsų „ego“ liktų tik nulis be visuomenės altruizmo, kuris davė jums gyvybę, užaugino, išmokė mąstyti, žinoti, kalbėti, bendrauti, kurti. Gyvename.. dėka mirties. Mirsime todėl, kad gyvename…
Moralė progresuoja, bet tai nereškia, kad jos nėra. Kinta tik jos šalutiniai bruožai, bet ne esmė – bendrai gyvenant nedera egoistiškai kenkti vienas kitam. Atvirkščiai – net su šunimis jau elgiamės žmoniškai, todėl su žmonėmis nelestina elgtis šuniškai… Istorinės „šuniškos“ pamokos teikia vilties, kad galbūt išvengsime trečio pasaulinio pragaro žemėje. Nes trečias kartas, sako, nemeluoja.
Religija vienija smulkiu mastu, bet skaldo stambiu. Istorinė „dievų“ konfrontacija – baisus dalykas – milijonai jaunuolių paversti žeme. Jūsų atkaklus kartojimas, kad religija (netgi kryžius) buvo būtina progreso jėga, turi racijos tik ta prasme, kad žmogaus protingumas visada buvo ir yra lydimas jo kvailumo. Religija yra pati ryškiausia žmogiškojo kvailumo forma. Bet tai nereiškia, kad kvailumas, fanatizmas, smurtas, teroras, „šventi“ karai pagal principą „viešpaties kalavijas pilnas kraujo“ (Iz 34, 6) yra gėris. Progreso jėga yra kova prieš blogį, o ne pats blogis. Todėl kai jūs ignoruojate humanizmą, pats save statote į „gyvulizmo“ lygį. Neverta „atsikertant“ oponentams, taip „kirsti“ ir patį save…
Nesutinku :
2019-11-05 13:24
Dėl ” moralės ” taip” , tik reikėtų išdiskutuoti kas ji aplamai yra .
Rūpestis savo vaikais , tai “egoizmas “, nes rūpiniesi perduodama savo genu kombinacija . O dėl kitų jūsų pastebėjimų visiškai nesutinku.
Galime siaurinti temą : “Kodėl žmonija religinga ? ” Ar jūs tikrai manote , kad religija tik “nežinojimas ” ? Ar yra dar kažkokių priežasčių ?
melodetektorius :
2019-11-06 17:52
Raimondas rašė: Dėl egoizmo; – minėjote, kad auginate vaikus? Rūpestis vaikais – egoizmas, ar altruizmas?
Taip, užauginti vaikus yra labai sunku ir tam atiduodame labai daug (laikas, darbas, finansai, sveikata), tačiau pačiame mūsų nore turėti nuosavų vaikų yra giliai užslėptas egoizmas.
Priežastys dėl ko žmogus nori turėti nuosavų vaikų yra;
1) Biologija – mes visi, kaip ir visi gyvi organizmai, esame genetiškai užprogramuoti daugintis.
2) Žmogus – sąmoninga būtybė. Daugumos žmonių priežastys turėti NUOSAVŲ VAIKŲ yra neįtikėtinai savanaudiškos.
Priežastys turėti vaikų;
„Aš noriu būti mama / tėtis.“ Atvesdami kitą žmogų į šį pasaulį, pirmiausiai tenkiname savus norus ir poreikius, o ne jų.
„Vaikai sukuria pilnavertę šeimą.“ Panašiai, kai perkame baldus mūsų tuštiems namams, ir dažnai vien dėl to, kad juos užpildyti.
„Vaikai suteikia gyvenimui prasmę.“ Pirmiausia, kieno gyvenimui suteikia prasmę? „Mano“
„Aš myliu vaikus.“ Jei taip sakome dar jų neturėdami, ar mums patinka vaikai ar apskritai vaikų idėja, kuri nėra meilė ?
„Kūdikiai yra gražūs“ (arba „mieli“) Kūdikiai ilgainiui tampa žmonėmis. Jie nelieka kūdikiais amžinai. Ar jums patinka mažyčiai šuniukai? Turėti vaikų, nes mums patinka maži vaikai, yra tarsi žaisti su kažkokiu žmogiškuoju variantu „amžinai šuniukas“ .
„Noriu anūkų”. Juk norisi pamatyti MANO vaikų vaikus. Ir kai nuosavi „mieli kūdikiai” užauga, juos pakeičia anūkai.
„Noriu mini-manes“ arba „mini-mano partnerio“ kopijos. „Noriu pamatyti, kaip atrodytų mūsų vaikai?“ Vaikai yra žmonės, o ne mūsų „egocentriško“ eksperimento dalis.
„Noriu„ perduoti“savo religiją, talentą, amatą, verslą ar, kad mano vaikas taptų daktaru, teisininku ar ūkininku. Galime supažindinti juos su tuo, bet mes neturime kontroliuoti, ką jie su tuo daro – meilė reiškia leisti jiems būti savarankiškais asmenimis.
„Aš nenoriu mirti vienas.“ Vaikai – raminantys vaistai, mūsų mirties baimei nuslopinti.
„Noriu, kad kas nors manimi pasirūpintų, kai aš pasensiu“. Savotiškas „apsidraudimas”, investicija į ateitį (negarantuota). Mes rūpinamės vaikais ir slaptai viliamės, kad senatvėje kažkiek to rūpesčio mums bus grąžinta.
„Aš noriu kažką palikti po savęs.“ Jei nebus pomirtinio gyvenimo, tai nors MANO genai gyvens AŽINAI.
„Noriu, kad kažkas nešiotų MANO šeimos pavardę“ Ne mūsų vaikų pareiga yra užtikrinti mūsų gyminės liniją.
„Noriu, ką nors mylėti ir, kad mane mylėtų“. AŠ/MANE.
„Aš noriu susituokti, o po to noriu išlaikyti mūsų santuoką kartu“. „Vaikai suteiks mums bendrą tikslą, ir bus apie ką pasikalbėti.“ „Vaikai, lyg klijai, yra apsauga nuo skyrybų ar finansinis užstatas, jei jų sulauksime.“ Vaikai kaip santuokos išlaikymas arba manipuliavimo įrankis.
Taigi daugumoje priežasčių, dėl ko mes norime turėti nuosavų vaikų, galime įžvelgti užmaskuotą mūsų egoizmą, bet taip pat ir mūsų nore, jei galime, bet NENORIME turėti vaikų, rasime egoizmą.
Skirtumas tas, kad vieni savanaudžiai naudoja kitą gyvybę kaip transporto priemonę, kad patenkintų savus poreikius, o kiti savanaudžiai įtraukia hipotetinę gyvybę, kuri neegzistuoja.
Ir tarp kitko, mes neprivalome turėti vaikų, juk mes nesame skolingi hipotetiniam žmogui, kuris dar nėra gimęs, nesame skolingi žmonijai (Lietuva nyksta, bet pasaulio mastu žmonių užtenka), nesame skolingi ir tariamam Dievui.
„Sakyti, kad yra per daug vaikų, yra tarsi sakyti, kad yra per daug gėlių“.
Tai pasakė motina Teresė, ta pati, kuri tų „gėlių“ nusodino.
Ir dar, ar pasaulis netaptų geresnė vieta, jei mes įsileistume du vaikus į savus namus, kurių jie neturi, vietoje to, kad dar atvestume du vaikus į šį pasaulį ? Bet, čia jau koją mums pakiša mūsų pačių egoizmas.
Anonimas :
2019-11-07 12:53
Vladas Balkevičius
Tiesa priklauso nuo atskaitos taško ne vien Einšteino reliatyvumo teorijoje. Vaikų „turėjimas“ vienaip vertinamas tėvų, kiek kitaip pačių vaikų požiūriu, tačiau dažniausiai dvejopai. Dar kitaip tai atrodo žiūrint iš šalies, be jokių interesų bei emocijų. Gamta yra tikrasis įstatymas (Nature is the true law). Normaliuose žmonių santykiuose egoizmas ir altruizmas taip persipina vienas su kitu, kad, norėdami aiškumo, mes tik mąstyme juos diferencijuojame, vienapusiškai pabrėždami vienus ar kitus faktus. Nedarykime griežtai kategoriškų sprendimų, nes visur yra „Tačiau“ (There is a But in everything).
Raimundas :
2019-11-08 18:58
“Egoizmo” virusu atrodo jau apsikrėtė ir Melodetektorius, išdėstydamas visą tėvų – vaikų psichologijos litaniją. Kai įkvepiu gurkšnį oro – ir ąš jaučiuosi “egoistas”, tačiau kai iškvepiu – tampu tikras “altruistas”…! O ar turiu aš “s a v o” genų kombinaciją? Nei jos sukūriau, nei prašiau, kad man ją kas nors duotų… Atvirkščiai – genai sukūrė organizmą ir smegenis, kuriose “įsiprogramavo” mano “asmuo”. O kuo tas “asmuo” užsiima? – Aptarnauja genų poreikius! Pradedant deguonies ir maisto medžiagų tiekimu, – baigiant lytika, politika ir t.t. Vaikams perduodame tai – ką gavome iš savo tėvų ir protėvių. Bet neužmirškime, kad tėtis privalo dalintis chromosomomis su mama, o tuo pačiu su – “brangiosios” uošvytės genais( ! ) ir Jos giminės, ir apskritai – su visos žmogaus populiacijos genofondu… Tad, ką gauname – tą ir atiduodame ! Kame čia “egoizmas” ? Gal reikėtų dar aptarti “Žento ir Uošvienės” dilemą? Kas iš jų egoistas, o kas – altruistas?
Pažvelgus Gamtos mokslo požiūriu – pagrindinis “altruizmo” šaltinis yra Saulė, kuri nenuilsdama milijardus metų tiekia energiją. Dėl jos Žemės biosferoje vyksta neišvengiami biologiniai procesai, kurių rate sukasi ir žmogus. Žaisdami emocinius, psichologinius, ar politinius žaidimus, mes įvairiais būdais, net nesusimąstydami – vykdome biologinio proceso sąlygas, užtikrinančias žmogaus populiacijos tęstinumą. O Gamtos logika gana paprasta: “žaidėjai”, kurie nevykdo “išlikimo” sąlygų – iškrenta iš “žaidimo”, virsdami mitybine medžiaga tiems “žaidėjams”, kurių veiksmai yra tęstini.
Grįžtant prie teologijos: žmogaus išlikimui ir tobulėjimui neturėtų tarnauti nelogiška ir antgamtiška pasaulėžiūra. Tačiau žmogaus populiacija jau yra tiek universali ir gyvybinga, kad gali sau leisti įvairius eksperimentus, pavyzdžiui: kariauti, badauti, grobti vieni kitų teritorijas, arba tūkstantį metų siekti “amžino gyvenimo” – įsivaizduojamoje “Dangaus karalystėje”…
melodetektorius :
2019-11-09 17:27
Ne, egoizmo virusu aš tikrai neapsikrėčiau, aš gimiau jau jį turėdamas. Tik tuomet dar nežinojau, kad jį turiu, nes mano smegenis tuo metų buvo susikoncentravusios į savų išmatų kvapą.
Po to užaugau.
Neprisimenu kada pirmą kartą pasielgiau altruistiškai, bet man įdomiau ar mano altruistinis elgesys priklauso nuo mano egoistinių motyvų; ar aš padedu senai močiutei pereiti gatvę tik dėl jos, ar todėl, kad tai leidžia gerai jaustis savimi? Ar mane motyvuoja savimeilė ir savanaudiškumas, net ir tuomet, kai atrodo, kad darau kažką gero dėl kitų.
Čia galbūt kalti mano smegenų veidrodiniai neuronai. Jei matau ką nors stipriai aštrių daiktu įsipjaunant pirštą, savoje vaizduotėje patiriu to žmogaus skausmą. Kai įsijaučiu į kitą žmogų, smegenys veikia taip, tarsi bučiau to žmogaus kailyje. Taigi, kai vedu seną močiutę per gatvę, savoje vaizduotėje, veidrodinių neuronų dėka, patiriu malonumą, kurį jaučia močiutė, kad jai kažkas padeda.
Galbūt aš nepadėčiau senai močiutei pereiti gatvės, jei man tai neteiktų malonumo, kas reiškia, kad mano egoizmas perveda močiutę per gatvę. Puiku, vienu šūviu – du zuikiai. Močiutei malonu ir mano savimeilei taip pat.
Bet juk dažnai būna, padedam kokiam nors žmogui, o jis visiškai to neįvertina, net ačiū nepasako arba kitaip tariant, nepaglosto mūsų savimeilės, tuomet kitą kartą kai matome, kad jam reikia pagalbos, nebėra tos motyvacijos padėtį. Mūsų smegenis nenori nieko daryti, jei negauna kažkokio malonumo – atlygio, nesvarbu kokia forma.
Bet mano manymu, tas mumyse užslėptas egoizmas ir yra ta žmonijos progreso jėga, kuri veda mus į priekį. Tik čia reikia egoizmą padalinti į dvi kategorijas:
1) Teigiamas egoizmas. Kai elgiamės altruistiškai, nors taip elgtis mus motyvuoja giliai mumyse užslėptas egoizmas dėl asmeninės naudos, kurią gauname vienokia ar kitokia forma. Puiku. Šiuo atveju abi pusės gauna naudos.
2) Žalingas egoizmas. Kai tikslingai elgiamės savanaudiškai, ir mūsų nestabdo net suvokimas, kad mūsų elgesys atneš kažkam žalingas pasekmes. Šiuo atveju vieną pusė gauna naudos kitos pusės sąskaita.
Sunku atsakyti į klausimą: Ar iš viso įmanoma elgtis nesavanaudiškai? Ar egzistuoja 100% altruizmas?
Tarkime, kareivis staiga užgula savo kūnu priešo mestą granatą, kad išgelbėtų kitus. Sunku pasakyti kas motyvuoja jį taip pasielgti. Jis net neturi laiko, išskyrus kelias sekundes, pasimėgauti gero žmogaus jausmu.
Ir pabaigai, Raimundas rašė: „Pažvelgus Gamtos mokslo požiūriu – pagrindinis “altruizmo” šaltinis yra Saulė, kuri nenuilsdama milijardus metų tiekia energiją.“
Tų čia rimtai, Saulės viduje vykstantį cheminį procesą, priskiri prie altruizmo? O kai Saulė apytiksliai po penkių milijardų metų praris Žemę, ar ji pasielgs egoistiškai?
Nesutinku :
2019-11-09 13:03
Saulės energija – tai chemija. Uošvienės genai mūsų vaikuose ir “egoizmas ” – tai biologija. Santykiai su uosviene – tai socialiniai ryšiai. ” Altruizmas ” – tai “fikcija” ar mitas , lygiavertis religijai , ideologijai , moralei , sąžinei ir tt. Bet kokiu atveju ” altruizmas” darydamas gėrį , kažkam daro blogį. Jeigu kažkam duodi , tai iš kažko paimi.
Religija – kad ir kokia ji būtų ” nelogiška ” – tai žmonijos raidos etapas kaip : atsistojimas ant dviejų kojų , smulkioji ir stambioji motorika, ugnies ir įrankių naudojimas , evoliucija nukreipta į smegenis dydį , o ne raumenis , kongniktyvinė ( kalbos ) revoliucija kas davė impulsą melui ir mąstymui , perėjimas nuo medžiotojų ir rinkėjų į žemdirbius, pinigų ir imperijų kūrimas. Toliau mokslas , dabartis ir galimybė diskutuoti internete. Apie gamtą žino daugiau ir laukinėje gamtoje išgyvens tik pirmykštis žmogus , o ne šiuolaikinis su šiuolaikinėmis žiniomis. Bet dirbtinį intelektą kuria ir skrenda į kosmosą šiuolaikinis žmogus.
Administratorius :
2019-11-10 12:12
Gerbiami komentarų autoriai, dėkoju už aktyvų dalyvavimą diskusijoje dėl Vlado Balkevičiaus straipsnio ir už joje išsakytas mintis. Jas išsamiai ir taikliai yra apibendrinęs straipsnio autorius savo komentaruose. Tačiau, man atrodo, kad jau nutolta nuo pagrindinio straipsnio temos ir komentuojamos kitos problemos, be to, vis dažniau kartojami tie patys argumentai. Todėl diskusijų dalyvius kviečiu dalyvauti svetainėje atspausdintų kitos tematikos straipsnių aptarimuose.
Andrius :
2021-02-10 12:38
Tikrai geras Vlado straipsnis apie Drukteinį. Taiklu, šmaikštu ir linksma.
Kažkada pats bandžiau Drukteinį skaityti ir padariau išvadą: tikintiesiems turint tokių protingų ‘draugų’, nei priešų nereikia. :)