Tai klausimas, kurį svetainė Laisvamaniai.com pateikė savo skaitytojams. Parašiau atsakymą į jį, deja, negalėjau  įkelti, nes neiššifravau nurodyto kodo. Todėl šį trumpą komentarą skelbiu svetainėje Ateizmas ir ateistai.

Raganiai, aiškiaregiai, burtininkai, būrėjai, ekstrasensai, bioenergetikai – vieno galo paukščiai. Bet, jie, kaip ir visi žmonės, skiriasi tarpusavyje savo sugebėjimu „užkalbėti dantį“, intuicija, žmogaus psichologijos išmanymu, įžvalgumu, turimos informacijos įvertinimu, pagaliau, įžūlumu nesidrovint kalbėti visiškas nesąmones.

Tačiau galiausiai jų poveikis priklauso ne nuo jų, o nuo tų, kurie kreipiasi į juos. Patiklumas, nekritiškas pasitikėjimas, begalinis noras sulaukti trokštamo rezultato, beviltiškumo jausena ir t.t. – štai ta psichologinė dirva, kurioje tarpsta visi raganiai ir į juos panašūs. Žmogui, pavyzdžiui, sergančiam sunkia liga, pasikalbėjus su „aiškiaregiu“, „burtininku“ ir gavus jo patikinimus ir patarimus, gali ir pagerėti, išnykti kai kurie ligos simptomai. Psichologinė įtaiga, pasireiškianti vadinamuoju placebo efektu, yra realus dalykas. Žmogaus psichikos galios neišmatuojamos!

Tai viena, o antra, – žmonių psichologinė būsena, nors ir sudaro savarankiškumo įspūdį, priklauso nuo socialinių aplinkybių.

Istorija liudija, kad raganiai, aiškiaregiai atgyja tam tikrais istorijos tarpsniais. Tai atsitinka visuomeninių lūžių laikotarpiais, kai atskiro žmogaus ar ištisų tautų bei socialinių sluoksnių gyvenimas darosi labai pažeidžiamas ir trapus. Būtent tokį globalinių lūžių laikotarpį išgyvena šiuolaikinė visuomenė. Atsiranda paklausa – atsiranda ir pasiūla.Ypač skubiai stengiasi ją patenkinti žiniasklaida. Štai ne viena Lietuvos komercinė televizija jau beveik dešimtmetį uoliai advokatauja vadinamojo „subtiliojo pasaulio“ žinovams. Pastaruoju metu čia ypač pastebima „Lietuvos ryto“ televizijos laida „Pasaulis X“. Prieštarauti norisi ne pačioms laidoje keliamoms temoms, o jų nušvietimui ir pateikiamų faktų vertinimui. Retkarčiais laidoje pasigirstantis mokslininkų, kitų realiai mąstančių žmonių žodis tuoj pat užgožiamas mano išvardintų „žinovų“ kliedesio ir jiems antrinančio laidos vedėjo „išminties“.

Neatsilieka ir bažnyčia. Pavyzdžiui, visi pastebi, kaip atgijo visokio plauko vienuolijos, kaip sukruto dvasininkai-egzorcistai (velnių išvarynėtojai), rodos, gerą pusšimtį visai nebesireiškę viešumoje ir net nutylimi Vatikano.