Švč. Mergelės Marijos litanijos kilmė
31 Pirmadienis Rgp 2015
Autorius: Jonas Mačiulis
Žymos: Izidė, Jonas Ilgūnas, pagonių ir katalikų litanijų palyginimas
Jonas Ilgūnas (1881–1956) – pedagogas, aktyvus Laisvamanių etinės kultūros draugijos veikėjas prieškario Lietuvoje. 1933–1935 metais redagavo draugijos žurnalą „Laisvoji mintis“. Yra parašęs nemažai straipsnių ir brošiūrų religijos istorijos klausimais, pavyzdžiui, knygelę „Kristus ir krikščionybė“ (1925). Analizuodamas pastarąją, jis rėmėsi istoriniu religijų lyginimo metodu. Jono Ilgūno straipsnis „Litanijos kilmė“ spausdinamas iš 1934 m. „Laisvosios minties“. Pavadinimas sukonkretintas, prirašant žodį „Švč. Mergelės Marijos“. J.M.
Litanijos kilmė
Senovės pamaldos buvo pašvęstos atskiroms dievų ypatybėms pagerbti. Mergelei Marijai, kuri pakeitė visas senovės pagonių nekaltas mergeles, katalikų pamaldose ir šiandien yra duodamos tos pačios ypatybės, kaip ir, pavyzdžiui, Izidei, senovės egiptiečių dievaitei.
Pagonių litanija Katalikų litanija
lzide, dangaus karaliene, Dangaus karaliene,
lzide, nekalta mergele. Motina skaisčiausioji.
Izide, dievų motina. Motina Dievo malonės,
Izide, skaistybės deive. Motina tyriausioji.
Izide, apvainikuota bokštais. Bokšte švenčiausias.
lzide, mistinio indo nešiotoja. Inde išrinktasis.
lzide, nuliūdusių linksmybe Nuliūdusių visų džiaugsme.
Frina, mergaičių deive. Panų Karaliene.
Mergelė, kuri turi gimdyti. Pana gimdytoja.
Cerera, visų motina. Motina, verta nusistebėjimo.
Uranija, jūrų žvaigžde. Jūrų žvaigžde.
Feba, rytmetine žvaigžde. Rytmetine žvaigžde.
Pačios litanijos forma yra paimta iš asirų. Iki šios dienos yra užsilikusios akmeninės lentelės, kuriose asirai išbraižė [savo dievybės litaniją] dar apie 2000 metų prieš krikščionybės atsiradimą. Visos tikybos kurdavo savo legendas ta pačia ar panašia tema, ir nors kiekviena jų vadindavo [savo dievybes] įvairiais vardais, visos buvo priverstos vartoti pirmykštę pagrindinę legendą, kuri kalba apie saulę, mėnulį ir žvaigždes. Katalikų litanija yra tik nuorašas nuo pagonių litanijos.
J. Ilgūnas-Vaivadiškietis
Komentarų: 1
Realistas :
2015-09-06 7:54
Krikščionybė daug visokių “detalių” perėmė iš pagoniškų religijų. Bet “Dievo motinos” ir paties “Dievo sūnaus” esmę geriausiai atskleidžia realistinis seniausios evangelijos pagal Morkų trečio skyriaus fragmentas, apimantis 20 – 35 eilutes.
Ne tik teologai, bet ir ateistai dažnai nesuvokia, kad tai – vientisas tekstas, atskleidžiantis dramatišką situaciją “šventojoje šeimoje”. Tiesa, šiame tekste įpainioti Rašto aiškintojai, demonai ir pats Balzebubas, bet už šios mistikos, atrodo, pašalinių detalių taip pat dera įžvelgti Jėzaus konfrontaciją su savo motina ir broliais.